• Št. nov 30th, 2023

Parné rušne si zmerali sily vo Zvolene

grand-prix-sr-2011-zvolen
Za 1€ sa rozhodne oplatilo byť na moste a sledovať pretek. Foto: Ján Števonka.

Už v poradí 13. ročník podujatia pod názvom GRAND PRIX HISTORICKÝCH PARNÝCH RUŠŇOV ZVOLEN pod titulom Nostalgia v oblakoch pary sa uskutočnil v sobotu 10.9.2011 v priestoroch nákladnej železničnej stanice vo Zvolene.

Organizátormi tohto podujatia boli Tibor Karguš, Klub historickej techniky pri RD Zvolen v spolupráci so ŽSR, ZSSK Cargo, ŽS Slovensko a ŽOS Zvolen.

Počas celého dňa si pripravili organizátori bohatý program, ktorý začal o 9:00 hod. vystúpením 22 členného detského dychového súboru Novobančanka pod vedením Alexandra Mičovicina. Tento súbor sa po vystúpení presunul do rušňového depa, kde pokračovala jeho hudobná produkcia.

Novobančanka

Medzitým sa už na koľajisku pripravili na štart motorové vozne radu M 131.1 (Hurvínek) a po neľahkých súťažných disciplínach si prvé miesto vybojovala posádka z Košíc, druhí skončili Žilinčania a poslední domáci Zvolenčania.

Po “motorkách” nasledovala hudobná skupina Lojzo, ktorá doslova rozprúdila krv nielen staršej generácii pri nestarnúcich hitoch ako Na centrálnom trhovisku, Šenenáci a podobne, ale človek mal doslova pocit, ako keby počul nebohého Mariána Kochanského.

Lojzo

Kým sa pripravili a presunuli parné lokomotívy z rušňového depa, bolo možne vzhliadnuť aj Ivetu Radičovú – predsedníčku vlády Slovenskej republiky, ktorá sem na toto podujatie zavítala. S prítomnými, medzi ktorými boli i ľudia na vozíčkoch si podala ruku, i autogramy rozdávala.

Hlavné preteky začali po predstavení jednotlivých posádok okolo 13:30 hod. Disciplíny ako šprint, plechovka na spojnici, Teta Mica, Anglická pošta a ďalšie preverili posádky z piatich súťažných štátov. Konečné poradie dopadlo najlepšie pre poľsky hovoriacich súťažiacich, za nimi v poradí potom Zvolenčania, Maďari, Rakúšania a poslední skončili Česi.

Za zmienku stojí fakt, že pred hlavnými pretekmi vystúpili na trati zvolenské mažoretky z Tanečnej školy Zuzana a svoje umenie predviedli aj šermiari z Ricassa, ktorí aj ranami z dela odštartovali niektoré z pretekov.

Na vedľajších koľajniciach bol pristavený aj Pápežský vlak a aj vlak Štefánik a modelárske umenie bolo vystavené vo vozňoch na to určených.

Počas celého programu bolo zabezpečené aj občerstvenie v stánkoch, kde sa všetci účastníci mohli posilniť tradičným gulášom, klobáskami, haluškami a dobrotami od výmyslu sveta, zapiť ich mohli tradičným burčiakom.

Nechýbali ani stánky s fotografiami, pamätnými predmetmi, sprievodcovskými paličkami a podobne.

Video zostrih motorové rušne

Video zostrih hlavný pretek

Fotografie

Blog, foto a video : Ján Števonka.