• Št. nov 30th, 2023

Krst knihy: „ Cesta raka“ vedie z Prahy

Autor IMG_1979

okt 5, 2011 , ,
cesta-raka-vedie-z-prahy
Krstným otcom knihy Cesta raka bol Peter Lipa. Foto: Monika Necpálová.

Veruže to bolo tak, Prahou kráčal jeden rak. Aleže aj rak orientačný zmysel má, cesta vzad stala sa mu napredovaním! Minimálne v knižnom vydaní sa rak výrazne posunul vpred. Preplával Moravu a už bol na Slovensku. Rovno v rodnom meste autora Petra Jaduďa. Cesta raka. 

Titul novej knihy, ktorú predstavili verejnosti v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Krstiny si odteraz každoročne budeme pripomínať 5. októbra. Krstný otec je známy hudobník Peter Lipa. Krstilo sa podľa starých dobrých tradícií – šampanským. Kniha previazaná zelenou stužkou však dlho neostala nedotknutou. Sám autor sa chopil slova a predniesol pár úryvkov z diela. Hlavným hrdinom je Jakub.

Prevraciame stránku za stránkou a pred očami sa nám odkrýva obraz Československa, Ameriky, Kanady či Belgicka. Spolu s Jakubom sa zapájame do kolotoča peňazí a politiky. Príbehy smutné i úsmevné majú okrem autorovej fantázie prameň aj v dávnejšej realite. Niektoré charaktery postáv či situácie možno v minulosti autora odčítať. „Nakoľko percent je román realitou, nakoľko výmyslom, už neviem ani sám. Prečítal som knihu trikrát a stotožnil som sa s ňou tak, že neviem čo je fikcia a čo je reál. A je dobre, že to nevedia ani čitatelia,“ podotýka s úsmevom Peter Jaďuď (1958).

Spisovateľ sa venuje lektorskej a konzultačnej činnosti. Živí ho však práca v ekonomickej sfére. Jeho literárnu tvorbu charakterizujú tiež básne, poviedky a fejtóny. Z času na čas opúšťa „Stovežatú“ a zavíta domov. Vidí rozdiel v záujme o literatúru v Čechách a na Slovensku? „Pred desiatimi rokmi čítal v dopravných prostriedkoch každý Pražan. Čítali sa skriptá, noviny, časopisy, knihy. Dnes aj tam vidieť, že literatúra ide do úzadia.“ Dodajme však, že kniha Cesta raka vyšla nielen v slovenčine, ale aj v češtine. „Keď Čech rediguje slovenskú knihu, nikdy to nebude na sto percent dobre. Iste sa v nej nájdu aj chybičky, ale sú to chybičky krásy. Veď kto z nás je stopercentný slovenčinár?“ spytuje sa autor.

Možno aj vy máte ambície voľačo napísať. Radu dáva na slovo vzatý spisovateľ: „Netreba sa nechať odradiť. Prvá strana mojej knihy sa rodila päť hodín. Na druhý deň som za takých istých päť hodín napísal tri strany. A potom sa stane zvláštna vec. Postavy si začnú žiť vlastným životom. Vy už nič nevymýšľate, vašou jedinou úlohou je písať a písať.“ S radosťou môžeme povedať, že „Cesta raka“ odštartovala svoju púť v rukách čitateľov za príjemného šuchotu vznikajúceho prevracaním stránok knihy. Hostia si odnášali román s podpisom autora a dobrou náladou.

Fotografie

Článok a foto: Monika Necpálová