Výstava živlov dizajnu: „Voda, svetlo, tieň“

inspiracie-v-dizajne-zvolen

Foto: Monika Necpálová.

Stĺpovou sieňou Zvolenského zámku pretekajú živly. „Voda, svetlo, tieň“. Živly priestoru plnia prázdne miesta. Aj miesto, kde nieto ničoho, vďaka nim ožíva. Živly mladosti prekypujú myseľ študenta. Podnecujú, provokujú. Tieň, svetlo i voda sú razom nasýtené farbou. Pestrá výstava s podtitulom „Inšpirácie v dizajne“ je plná originálnych mladých nápadov nádejných dizajnérov z Katedry dizajnu nábytku a drevárskych výrobkov Technickej univerzity vo Zvolene. Práce sú dielom študentov 1. ročníka bakalárskych študijných programov Dizajn nábytku a Dizajn interiéru, ktoré vznikli na Drevárskej fakulte v akademickom roku 2010/2011. Vernisáž výstavy študentských prác v priestoroch Slovenskej národnej galérie sa za prítomnosti mnohých členov univerzitnej obce konala 26. októbra. Výstava je koncipovaná myšlienkovo i priestorovo do troch častí. Na pohľad samostatné celky však spája fenomén vody, svetla a tieňa. V prvej časti s rovnomenným názvom „Svetlo a tieň“ našli dizajnéri inšpiráciu v prírode – v živočíchoch, drevinách i rastlinách. Mnohé z diel majú okrem umeleckého charakteru aj praktické využitie. Vystavované práce dopĺňajú zaujímavé nápisy informujúce o zámeroch autorov a ich inšpirácii.

Prekvapivo pôsobia diela druhej časti expozície „Človek, voda, čistota“. Práce sa totiž viažu k procesu očisty ľudského tela. Už samotné označenie „Miesto pre sprchu“ či „Miesto pre intimitu“ vzbudzuje záujem. Konvencie výstave rozhodne nehrozia.

Tretiu zložku diel môžeme zhrnúť pod názvom „Priestorové kompozície v Stĺpovej sieni“. Autori sa tu vysporiadali s obrovským priestorom Stĺpovej siene. Vzniklo niekoľko nápadov ako v sieni inštalovať špecifické výstavy, napríklad výstavy topánok či vína. Tvorcovia pri tom dbali na využiteľnosť miesta, dopad svetla, architektonické prvky historickej kulisy zámku aj akustiky siene.

Zhliadnuť vystavované diela sa rozhodne oplatí. Stačí využiť sychravé jesenné počasie a do 6. novembra sa vydať na púť plnú dizajnérskych noviniek blízkej budúcnosti.

Fotografie

Článok a fotografie. Monika Necpálová

2 Comments on Výstava živlov dizajnu: „Voda, svetlo, tieň“

 1. Danko Ginko // 30/10/2011 o 18:24 // Odpovedať

  nech sa na mňa nikto nehnevá, ale tie fotky sú hrozné a v texte je chýb, ako v diktáte žiaka základnej školy..

  Páči sa mi

  • Po analýze textu učiteľkou s 30 ročnou praxou sme došli k záveru, že nemáte pravdu v tej časti citujem “v texte je chýb, ako v diktáte žiaka základnej školy.”

   Za fotografie sa ospravedlňujem redakcia nemá finančné prostriedky na to aby redaktorom nakúpila lepšiu fotografickú techniku.

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: