• Ne. dec 3rd, 2023

Návštevnosť podujatí. Prečo je tomu tak?

Autor IMG_1979

okt 30, 2011
otaznik
Nájdime odpovede.

Tento článok, ktorého časť som sem nakopíroval, je na zamyslenie a prípadnú diskusiu a nakoľko všetko od A po Z je pravda a aj ja osobne s tým bojujem, rozhodol som sa to tu uverejniť.

To, čo sa opisuje v článku je presne tá situácia, ktorú aj ja zažívam, keď idem na zápasy, aby som vám priniesol informácie nielen vo forme fotografií, ale aj videa. Veľakrát sa zamýšľam, či to má význam. Prídem na volejbalový zápas junioriek a je nás tam celkovo 7 ľudí a keď odrátam vrátnika, seba, zranenú hráčku a podobne, tak prakticky ako keby tam nikto nebol.

Nechcem viac písať aby to nevyznelo, že nebodaj plačem nad rozliatym mliekom, ale rád by som tu rozprúdil diskusiu o tom, čo si o tom všetkom myslíte vy. Prečo je to tak? A podobne.

Aby sa nepovedalo, že budeme čakať na to, kto prvý začne, ako prvý začnem ja.

Môj názor je, že za slabú návštevnosť podujatí môže aj malá, ak vôbec nejaká informovanosť niektorých klubov česť výnimkám (MFK Zvolen, SZĽH, MVK Zvolen) o miestach a začiatkoch zápasov. Mňa nezaujíma to, že si hráči s kamarátmi vymenia informácie – príď na zápas, bude tam a tam. Zaujíma ma to, ako je zabezpečené, aby aj obyčajný smrteľník našiel korektné informácie po jednom kliknutí myšou na internete.

Vstupné na zápasy

  • BK ZŠ Zvolen – 0 € s DPH
  • Volejbal juniorky a nižšie kategórie – 0 € s DPH
  • Volejbal Extraliga muži – 1 € s DPH
  • Futbal 3. liga – 1 € a nižšie kategórie 0 € s DPH
  • Americký futbal – 0 € s DPH
  • HKm Zvolen – od 3 € s DPH a ŽHKm Zvolen 0 € s DPH

To je môj názor a čo vy na to, prečo je to tak?

Čo by mohlo pomôcť k vyššej návštevnosti?

Na pridanie komentára nie je potrebné sa registrovať, takže smelo píšte a všetky údaje potrebné na odoslanie komentára sú úplne v bezpečí a anonymné, to Vám za seba garantujem.

V poslednom období môžeme v slovenskom športe registrovať „akýsi“ divácky nezáujem.
Pociťujú to i treťoligový futbalisti MFK Lokomotíva Zvolen. V prvých troch domácich stretnutiach pod vedením staronového trénera Viliama Ilka, ktorý nahradil Milana Albrechta (ten zaknihoval v MFK v sezóne 2010/2011 trinástu priečku vtedy ešte v 2.futbalovej lige východ s 10 výhrami, 3 remízami a až 17 prehrami), poctili návštevou ešte v počte 257 s Bystricou, 385 so Ždaňou a 285 s Lipanmi. Potom klesala návštevnosť zo 155 postupne na 140, 93, 66 až 52. Paradoxom však je, že so stúpajúcou kvalitou výkonov mužstva návštevnosť klesá. Darmo sú na stretnutia k dispozícii spravodaje, deje sa tombola, pripravené občerstvenie, vstupné je pomaly najnižšie v súťaži, ba vo veľa prípadoch je vyššie v nižších súťažiach v pôsobnosti ObFZ Zvolen. Divák oponuje, že muži MFK nehrajú na dlho zaužívanej hlavnej ploche staručkého futbalového stánku (52 rokov), ktorá je vyčlenená pre mládežnícke kategórie, ale už druhú sezónu na ploche vedľajšej. Tá je bez atletickej dráhy, s lepším kontaktom pre diváka, lepším trávnikom a adekvátnymi rozmermi, s pred sezónou osadenými sedačkami. Mesto Zvolen je na Slovensku unikátom v športe, nikde nie je toľko športových odvetví na vysokej, najvyššej celoštátnej úrovni. Podujatí je veľa, kvalitných, ale tie tiež Zvolenského diváka nelákajú. I kedysi vypredaný zimák i napriek vedeniu HKM v hokejovej extralige prilákal akú takú návštevu na derby s Bystricou. Na extraligovom volejbale z 300 – 400 divákov klesol záujem na 50 verných i to sú väčšinou rodiny hráčov.
Taká je asi doba. „Bežný“ človek má asi iné starosti, ako návštevu športových podujatí tzv. „live“, asi skôr lákajú „papučové kultúry“ sledovania TV prenosov.
Čo priláka na zvolenský futbal diváka ? – Zvyšok článku autor (Masarik)  

Druhá časť o tom, prečo sa zúčastniť na zápase, a nenechať si ujsť atmosféru. 

Paradoxom stretnutia je amatérska zostava skoro zadarmo hrajúcich domácich, z ktorých polovica po zápase bežala do práce a tí ostatní hrali i po 24 hodinovej službe a u lídra profi tvrdo platená enkláva „najlepších“, ospevovaných a reklamovaných hráčov. Paradoxy. Nie. Treťoligová skutočnosť. Ale v niektorých novinách i internetových portáloch to nemôže byť posudzované ako pravda, prečo? Preto, že … tu jednoducho ich zástupcovia („médií“) neboli a ešte pred koncom stretnutia chceli výsledok. Nevedia asi , koľko sa hrá futbalové stretnutie, preto by neotravovali v snahe síce získať informácie predčasne, logicky je totiž smerodajný zápis rozhodcov a ten je k dispozícii bohužiaľ niekedy i 25 minút po stretnutí. Uverejnenie informácie dokonca v TASR, či v SITA je preto niekedy dehonestujúce pre prácu zodpovedných zástupcov futbalového klubu, ktorí chcú informovať na základe oficiálneho zápisu zo stretnutia a nemajú na to jednoducho čas, keď „kompetentní“ výsledku chtiví chcú konečný verdikt ešte pred koncom stretnutia a ešte sa divia, že im ho nemôžete zverejniť. Logika? Nie, otravujú ďalej, volajú o minútu, o dve, nepochopili, že oficiálne možno zápas zaknihovať po schválení kapitánmi mužstiev, či rozhodcov. Nabudúce asi budú chcieť pre dobro veci výsledok a ostatné informácie ešte pred stretnutím. To svedčí o nekompetentnosti otravujúcich „ zverejňovateľov “ výsledkov, ktorí asi nikdy so športom nemali nič spoločné. Nedokážu pochopiť stav informácií v čase, potom rozdielna informácia bleskovo získaná a tá oficiálna. A to je na čo? Nestačí sa diviť platu repretrénera? Musíme kŕmiť čitateľa neoficiálnymi výsledkami, načo? Ten si predsa počká na tie oficiálne, bez obavy o ich pravosti. Nie že niekedy je vyčkávanie na oficiálny výsledok zaručené, ale vždy je pravdivé. Nedehonestujme pravosť informácie. V pravý čas, vždy včas. Ako potom zdokladuje štatutárny zástupca klubu pri vyúčtovaní z brucha daných 150 divákov rozhodcami v zápise, keď bolo hlásených a platiacich iba 111? Doplatí rozdiel delegát stretnutia. Asi ťažko. Aj toto sú problémy tých dole. !!! autor (Masarik)

Osobne súhlasím a stotožňujem sa s názorom pána. Masarika je to naozaj tak a naozaj niektoré internetové portály doslova čitateľov kŕmia správami tlačových agentúr.