• Pi. sep 29th, 2023

Odhalenie Plačúcej fontány v Parku zabudnutých susedov

park-zabudnutych-susedov
Plačúca fontána. Foto: Ján Števonka.

V slnečné májové popoludnie 8.5.2012 sa uskutočnilo pred budovou Klemo slávnostné otvorenie “Parku zabudnutých susedov” a zároveň aj odhalenie pamätníka v podobe “plačúcej fontány“. Fontána má tvar vyvalených dverí ako symbol domova, ktorý pre niektorých prestal byť miestom samozrejmého bezpečia a istoty.

Park by mal byť spomienkou na ľudí, ktorí boli nútení a donútení opustiť toto mesto počas druhej svetovej vojny. Boli to predovšetkým Židia, ale tiež Rómovia, Česi a občania, ktorí mali iné politické názory ako sa v tej dobe žiadalo.

V bohatom sprievodnom programe, na ktorom sa zúčastnilo okolo 500 ľudí vystúpili so svojimi príhovormi také osobnosti kultúrneho života ako splnomocnenec pre národnostné menšiny pán Polák, víceprimátorka mesta Zvolen Mgr. Staníková, predseda Ústredného zväzu židovských národnostných obcí pán Rintel, riaditeľka dokumentačného strediska Holokaustu pani Vrzgalová. Predposledná s príhovorom vystúpila pani Mrázová, obyvateľka mesta Zvolen, ktorá poďakovala a zároveň vyjadrila veľký obdiv pánovi Klementovi za to, čo všetko v tejto veci urobil.

Nemohlo chýbať ani vystúpenie detí z materskej školy na Tehelnej ulici, ktoré následne po vystúpení symbolicky vypustili holubice mieru. Nasledovala ohlušujúca rana z dela, ktorú odpálila šermiarska skupina Ricasso.

V kultúrnom programe sa predstavili na husliach hrajúce mladé slečny, ktoré chodia na ZUŠ Siač, v sprievode riaditeľky školy. V ďalšej časti sa predstavilo duo, v ktorom na harfe zahral Jukub Vizner a spevom mu sekundovala Jana Orlická. Tancom sa predstavili najskôr deťúrence z SCVČ Quo Vadis Zvolen a v druhom kole mladé tanečníčky v latino rytmoch. V zábavnej scénke sa predstavili šermiari zo zoskupenia Ricasso a Via Historica, ktorí potom v priestoroch MŠ pripravili pre tých najmenších ďalší program.

Ako posledný s príhovorom vystúpil pán Jozef Klement, hlavná osoba tohto podujatia, ktorý sa nezabudol poďakovať všetkým, bez ktorých by tento priestor vôbec nevznikol. Predal slovo aj hlavnému architektovi, ktorý taktiež povedal pár slov a poďakovanie.

Pre všetkých prítomných bolo pripravené počas celej akcie občerstvenie, či už fantastické nátierky na pečivo ako aj zlatistý mok, ba nebola núdza o nápoj z vínnej révy, ktorú v hlinených pohároch podávali krásne Afrodity (študentky Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu).

Pomyselným klincom programu bolo o 18:00 hod. vystúpenie skupiny B. & the MoneyMakers.

Fotografie 

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Článok, foto a video: Ján Števonka.