• Po. dec 5th, 2022

Koncert ZUŠ Sliač zmenil vnímanie klasickej hudby

zus-sliac-8
Foto: Ján Števonka.

Po koncertoch duo Romanika a AD Libitum sa uskutočnil v piatok 11.5.2012 posledný – tretí koncert z cyklu koncertov Tóny jari a to koncert hudobných talentov ZUŠ Sliač.

Ak sa hovorí, že na záver to najlepšie, tak tu pri tomto koncerte to rozhodne platilo. Obrovský talent a cit pre hudbu tu bolo cítiť zo všetkých strán a na záver to ešte vygradovalo v dvoch odohraných popových skladbách skupiny ABBA, v podaní sláčikového orchestra pod vedením Radka Ďurčíka.

Vo viac ako hodinovom koncerte sa prešlo prierezom širokého spektra skladateľov. Či už sa jednalo o barokového Vivaldiho a jeho Štyri ročné obdobia v podobe sláčikového orchestra alebo o Sebastiana Bacha a jeho sonátu pre hoboj Vejany Fabokovej.

Komorný sláčikový orchester – Vivaldi

Belgického huslistu Ch. Augusta de Bériota oživil v skladbe Juraj Janiczek a v druhej skladbe, v duete s J. Janiczekovou  – obaja hrou na husliach pre zmenu pripomenuli F. Wohlfahra.

Aj deťúrence v podobe dvoch dievčat V. Ambroziovej a J. Baranovej sa dostali k spevu v skladbe k filmu Aladin. Po boku dvoch dospelých speváčok sa nestratili, ba naopak ukázali, že o nejaký čas  budeme o nich počuť viac. Veď už len postaviť sa pred publikum chce odvahu.

Nezabudlo sa ani na gitarového virtuóza z počiatku 19. storočia M. Guilianiho a jeho La Melancholia zaznela v gitarovom prednese Veroniky Ronecovej. Alex Sarka siahol po skladbách klaviristu a skladateľa hudby S. Majkapara a slovenského Iľju Zelienky.

Veronika Ronecová – M. Giulianate: Giulianateop. 148 no 7 La Melancholia

Českého hudobného skladateľa Z. Fibicha si pre svoju hru na klarinet vybrala Zuzana Kollerová s klavírnym sprievodom Zuzany Malikovej. Argentínu a „Veľkého Ástora,“ ako prezývajú skladateľa tanga Ástora Piazzollu, v duete odohrali na flautu Michaela Feketová a na gitaru Jozef Vohár.

Radka Ďurčíková najskôr v duete s Branislavom Bielikom odohrali skladbu nórskeho skladateľa, huslistu a dirigenta J. Halvorsena a neskôr na husle s klavírnym sprievodom odohrala skladbu českého F. Drdla: Carmen – Fantasia.

Radka Ďurčíková – F. Drdla : Carmen – Fantasia

Dominik Frčka ukázal, že akordeón je jeho silnou stránkou v skladbe od V. Zubitského: Omaggio ad Astor Piazzola.

A to najlepšie odznelo na záver. Kompletná zostava sláčikového orchestra zahrala dve skladby od najúspešnejšej švédskej hudobnej skupiny ABBA – The winner takes it all a Dancing Queen. V prvej skladbe spievala Terézia Králiková, ktorá v úvode odspievala part z muzikálu Wicked a v druhej skladbe pridala hlasivky Michaela Kukurová.

Komorný sláčikový orchester – ABBA: Dancing Queen

Zvyšná časť orchestra ukázala, že slák v ruke nedrží prvýkrát a ako celok to znelo pôsobivým dojmom.  Potlesk v závere bol odrazom skutočnosti, že prítomní ocenili talent a hodiny driny účinkujúcich a zároveň poďakovali za nevšedný umelecký zážitok.

Foto – redakcia sa ospravedlňuje za zníženú kvalitu fotografií 

Článok, foto a video: Ján Števonka.