• Pi. mar 24th, 2023

Indiánske tradície ožili v Europe SC Zvolen

indiansky-den-europa-zvolen
Foto: Ján Števonka.

Zažiť kus indiánskej histórie, vidieť indiánsky boj, vyrobiť si rôzne ozdoby, zahrať si lacrosse a ešte omnoho viac bolo možné v sobotu 14.7.2012 v priestoroch Europy SC Zvolen. Toto bola zároveň prvá akcia zo sérii podujatí pod názvom Prázdniny v Europe, ktoré si zvolenská Europa pripravila na sobotné dopoludnia.

Pine Ridge je indiánska rezervácia, ktorá sa nachádza v Spojených štátoch amerických, konkrétne v štáte Dakota. Pine Ridge je na Slovensku OZ (občianske združenie), ktoré nielen pripravuje pre deti a dospelých pútavý a zábavný program, ale robí aj rôzne prednášky a dokonca vyrába rôzne rekvizity.

Všetko sa to začalo po 14:00 hod. ukážkou toho, čo urobí mladý, iba šestnásťročný indiánsky chlapec preto, aby si získal náklonnosť či už celej skupiny bojovníkov, alebo srdce niektorej z radu dievčat. Ukážka skončila bojom, v ktorom indiánsky cherokee zaútočil od chrbta, čo je v rozpore s pravidlami indiánov a tak bol za túto trúfalosť aj patrične potrestaný. Jeho trestom bolo napodobenie plávania lososa proti prúdu.

Bojová scéna 

Hlavný náčelník potom pred indiánskym stanom tee-pee, ktorý svojou výškou siahal až po prvé poschodie poukazoval a dal ohmatať ľudom rôzne predmety, ktoré súvisia s indiánmi. Vysvetlil historické súvislosti a opísal materiál, z ktorého boli vyrobené. Jeho kolega – ten čo plával proti prúdu, maľoval na tváre bielych bojové symboly, ktorých sa nejedna mama zľakla, keď ich uvidela na tvári svojho dieťaťa.

Ženská časť združenia zapojila všetkých, hlave však deti s kreatívnymi vlohami do ručných prác. Vyrábali náramky, lapače snov, vymaľovali omaľovánky a podobne.

Deti so športovým duchom si mohli skúsiť zahrať hru lacrosse a veru sa pri nej poriadne vybehali.

Sprievodný program 

Na záver sa nedá inak, len úprimne pochváliť celé združenie Pine Ridge za program, ktorým zabavili  kvantum detí , ktoré v túto júlovú sobotu prišli do Europy SC vo Zvolene.

Už najbližšiu sobotu 21.7.2012 o 14:00 hod sa predstaví Teáter Komika s klaunom a komikom Adriánom Hromádkom. Viac o ostatnom programe až do začiatku septembra nájdete na tejto stránke.

Fotografie

Článok, foto a videá: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma