• So. jan 28th, 2023
country-zahrada-2012-zvolen
TS Elita. Foto: ZV-podujatia

V piatok 3.8.2012 so začiatkom o 18:00 hod. sa uskutočnil v parku LDM (Lesnícke a drevárske múzeum) vo Zvolene už 5. ročník tradičného country festivalu Pod názvom Country záhrada 2012. Ako hosť večera vystúpil pesničkár, textár a skladateľ Pavel Dobeš. Celé podujatie slovom sprevádzal Martin Mázor a pripravené bolo aj občerstvenie v stánkoch.

Počas šiestich hodín trvania festivalu si ľudia rozhodne prišli na svoje nielen v podobe poriadnej porcie country hudby kapiel Jada, Pacipacifik, Pavel Dobeš, The Crowd, ale aj sprievodného programu.

V sprievodnom programe sa medzi vystúpeniami rôznych kapiel predstavila tradičná westernová skupina Túlaví vlci. Predviedla ukážku country tanca ako aj nácvik, westernové scénky z divokého západu, po zotmení predviedla ohňovú show a počas celej akcie bolo možné si vyskúšať aj ryžovanie zlata a nájsť si zlatinku. Po vystúpení skupiny Jada zatancovala tri tance tanečná skupina Elita.

Country tance

Jada (MT) – je martinská hudobná skupina, ktorá vznikla začiatkom roka 2003 z muzikantov, z ktorých väčšina už mala odohraté roky v iných kapelách. V začiatkoch pracovali na vlastných skladbách a jedenásť z nich bolo vybraných na promo CD nosič s jednoduchým názvom JADA. Ich repertoár je vlastná tvorba, ale i známe country songy a skladby s rockovým zameraním (napr. Alan Jackson, Michal Tučný, W. Matuška, Eagles, J. Denver, B. R.Cyrus, T.Tritt, Beatles, Olympic…). V tento večer zahrali skladby ako Selly, Sex ako aj prábku od skupiny Metalica Whiskey in the jar. Na záver ako bonus zahrali skladbu Náhodní pocestní.

Jada – Málo spím

TS Elita (ZV) – tanečná skupina, ktorej hlavným zameraním sú spoločenské tance, choreografie im pripravuje Janett  Fáberová a rozhodne tanečné kvality tejto skupiny sú neodškriepiteľné. Tu na tejto akcii mali neľahké podmienky, museli sa vysporiadať s nerovným terénom, ale aj napriek tomu ukázali, že to vedia.

Pacipacifik (ZV) – už doslova tradičná zvolenská country kapela, ktorej história sa začala písať pred 13-timi rokmi a za ten čas stihla toho naozaj veľa. Na viac ako 1300 country akciách a prestížnych festivaloch získali rôzne ocenenia. Napríklad Laureát Slovenskej a Českej Porty, cena diváka Country lodenica a naposledy si v roku 2011 odniesli z Čiech z Medzinárodného festivalu v Ústí nad Labem najprestížnejšie ocenenie a to divácku Portu. Počas tohto vystúpenia zahrali skladby z oboch ich albumov.

Pacipacifik – Mary Lou

Pavel Dobeš – pesničkár, textár, skladateľ, narodený v roku 1949 vo Frýdku-Místku. Vo svojej bohatej muzikantskej histórii má na konte 12 albumov. Dobešove začiatky sú spojené s ostravskými bigbeatovými kapelami, s ktorými hral v 60-tich rokoch. Postupne sa jeho záujem sústredil na country a folkovú hudbu (B-komplex, neskôr Minimum), prechod k folku bol spojený s prvým vystúpením na festivale Folkový kolotoč v roku 1983, kde sa predstavil piesňami Jarmila, Blažek, Hrušky, Krtci.

Tu na Country záhrade hral skladby na želanie. To, čo si diváci priali, to aj zahral, niekedy nebolo jednoduché spomenúť si na text, ale zvládol to bravúrne. Medzi skladbami na želanie boli aj Jumbo Jet, Kostelíček, Zpátky do trenek, Jarmila.

Pavel Dobeš – Calvera

The Crowd (TN) – skupina vznikla v roku 2002 v Púchove. Už o rok sa zúčastnila prehliadky country skupín v Ružomberku, kde ju komisia vybrala na festival Country Lodenica Piešťany. V tom istom roku vydala svoje debutové CD „V znamení blížencov“ s 11-timi vlastnými skladbami. Odvtedy skupina účinkovala a tlieskali jej na všetkých známych country festivaloch, ako aj v televíznych programoch Senzi Senzus a v Drišľakovinách. V roku 2005 skupina nahrala svoje druhé CD „Rýchla jazda“ so skladbami Husličky z javora a Rýchla jazda Crowd. Takmer tri roky bodovala v country hitparáde rádia Lumen. V skupine si ako hostia zahrali aj viacerí poprední muzikanti a odohrala tiež niekoľko spoločných vystúpení s populárnym A. Mikušekom. Väčšinu ich repertoáru tvorí vlastná tvorba, ostatné sú prevzaté americké skladby A. Jacksona.

The Crowd 

Fotografie 

A je tu záver článku o podujatí plnom country, westernu, tancov a zábavy, ktoré zorganizovalo mesto Zvolen. Celkovo sa dá povedať, že akcia sa vydarila, škoda toho nedoriešeného osvetlenia pod pódiom po zotmení. Môžeme sa tešiť na rok 2013 kedy – aspoň dúfam, bude zas podobná akcia v tomto duchu.

Článok, foto a video: Ján Števonka. Gramatická úprava: Saška Konrádová.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma