• Št. nov 30th, 2023

Divadelná ponuka na Marec aj s prekvapením

MDZDobre rozohrana partia
Na predstavenie v deň MDŽ je druhá vstupenka lacnejšia o 50%.

Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene si na mesiac Marec opäť pripravilo pre svojich divákov bohatú ponuku predstavení nielen tých svojich, ale aj dvoch hostujúcich divadiel.

V mesiaci marec si pripravilo dve ešte navyše také čerešničky na torte a to v podobe 50 % zľavy na druhú vstupenku počas MDŽ v piatok 8.marca.2013 na komédiu Dobre rozohraná partia.

Druhé prekvapenie bude na konci mesiaca marec, konkrétne 27.marca.2013 a to počas Dňa Divadla na ktorí bude vstup voľný a o programe a všetko okolo toho budeme ešte informovať.

Predstavenia počas mesiaca Marec – rezervácia vstupeniek 

Uršuľa Ferenčuková: Svet (podľa) Urbana – Piatok, 01.03.2013 o 18:30, Utorok, 12.03.2013, o 10:00, Utorok, 12.03.2013, o 18:30, Štvrtok, 14.03.2013, o 10:00, Piatok, 15.03.2013, o 10:00 a Piatok, 21.03.2013, o 18:30

Svet podľa Urbana všetci
V inscenácii účinkujú Vladena Škorvagová, Barbora Špániková, Daniel Výrostek a Ondřej Daniš. Foto: Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Foto: Ľubo Vojtek

Jozef Urban. Básnik, textár, publicista. Večný rebel, enfant terrible, prorok bohémov. Nežný, zúrivý, svoj. Básnik, ktorý predčasne odišiel, ale ktorého slová znejú dodnes.

Svet (podľa) Urbana vzniká v Štúdiu DJGT. Je to svet, v ktorom ožívajú Urbanove básne, výroky, postrehy, eseje aj rozprávky. Svet, v ktorom znejú piesne s jeho textami. Svet plný odtlačkov Urbanovho života. Svet, ktorý je sám o sebe metaforou. Svet susediaci s nebom.

Jozef Urban je spätý s mestom Zvolen. Narodil sa v Košiciach, rozmach zažil v Bratislave, najspokojnejšie roky však boli tie vo Zvolene, kde žil niekoľko rokov až do tragickej autohavárie. Je prínosné, keď divadlo prináša pohľad na osobnosť spätú s daným regiónom.

Viac info: www.djgt.sk a TS z divadla nájdete na tejto stránke  a článok z premiéri  nájdete TU

Ray Cooney: Lekárske tajomstvo – Utorok, 05.03.2013, o 18:30, Piatok, 22.03.2013, o 18:30

i_1657363Divadelný autor Ray Cooney je známy najmä svojím citom pre hravosť, inteligentný humor, pre navrstvovanie zápletiek, zámeny identít. Jeho hry to nie sú veľké majstrovské diela, ale sú skôr nenáročné, príjemné a ľahko stráviteľné. Práve preto takmer každé divadlo má tohto autora vo svojom repertoári, autora, ktorý patrí v tomto žánri medzi najslávnejších a najúspešnejších. Nie je žiadnym tajomstvom, že hry z jeho pera diváci milujú. Aj hra Lekárske tajomstvo je napísaná v najlepších tradíciách situačného humoru.

Režisér Martin Kákoš zasadil príbeh hry do našich reálií. Určite je zábavnejšie kde-tu pichnúť si do nášho zdravotníctva, než do anglického. Doktor Morvaj sa považuje za šťastného muža a navyše má mať prednášku pre dvesto neurológov a tá by mu mala zabezpečiť kariérny postup. V posledných minútach jeho prípravy na prednášku sa ako načasovaná bomba objaví žena, ktorú nevidel 18 rokov, aby mu oznámila, že má čerstvo plnoletého syna. Ten medzitým nelení a zúrivo sa snaží zistiť, ktorý z lekárov je jeho otec.

Režiséra inscenácie Martina Kákoša a dramaturgičku Janu Liptákovú netreba zvlášť predstavovať. Stoja napr. za úspechom zámockej inscenácie Lakomec.

Viac info: www.djgt.sk

Antonín Procházka: S tvojou dcérou nikdy – Streda, 6.03.2013, o 18:30

i_1657134Antonín Procházka je český herec, dramatik a režisér. Po skúsenostiach s vlastným autorským divadlom začal písať komédie a vyslúžil si označenie plzeňský Moliere. Zatiaľ čo jeho hudobné komédie sa vracajú do úsmevných prvorepublikových čias, komédie pre činohru čerpajú zo súčasnosti a majú veľký divácky ohlas. Hrdinovia jeho textov nebývajú výnimoční. Majú obyčajné zamestnania i problémy, ktoré pramenia z ich nereálnych snov a z toho, že klamú či zavádzajú nielen ostatných, ale i seba.

Až keď prejdú očistným kúpeľom trápnych situácií, uvedomia si naplno cenu obyčajného života, cenu partnera i svoju identitu. To je i prípad úspešnej komédie S tvojou dcérou nikdy! Zvolenské divadlo ju uviedlo v celoslovenskej premiére v roku 2004 a inscenácia získala okrem veľkého ohlasu publika aj dvojnásobné divácke ocenenie MOTÝĽ pre najpopulárnejšiu inscenáciu. Túto bravúrnu situačnú komédiu ponúka DJGT teraz v obnovenej premiére. Dej nás zavedie do dvoch obyčajných domácností. Kukučkovci riešia hroziacu krízu stredného veku a zároveň sa snažia zvládať výchovu dospievajúcej dcéry Sandry. Oporou im majú byť dlhoroční priatelia Šimkovci. Dej sa však vyvíja presne opačne, ako by si postavy želali. Každý niečo tají a v snahe vrátiť všetko do poriadku sa siaha až po krajných riešeniach. V hre nie je núdza o bizarné situácie, bláznivé nedorozumenia a komplikované zápletky. A i keď postavám hry nie je vždy do smiechu, divák sa bez obáv môže uvoľniť a popustiť uzdu smiechu.

Odporúčame od 15 rokov. Predstavenie trvá 120 minút + prestávka. Viac info: www.djgt.sk

Peter Stoličný: Polepetko – štvrtok 7.03.2013, o 10:00 a Štvrtok, 21.3.2013, o 10:00

20121106_626

Mladý Polepetko popletie skoro všetko. Slová, príkazy aj dobré rady. Keď rozpráva, ani vlastná mať mu nerozumie. Avšak len niekto taký ako on – veselý, odvážny a popletený – dokáže prejsť cez rozum obávanému zbojníkovi Zubadlovi, ktorý si pochutnáva na všetkom kovovom. Zachráni z jeho rúk zlatú kráľovskú korunu a okrem nej získa aj srdce princeznej Pletany, ktorá milému Polepetkovi veľmi dobre rozumie.
Polepetko je pôvodná slovenská rozprávka, ktorú si vďaka neopakovateľnému humoru a hravým pesničkám obľúbilo už niekoľko generácií detí. Najznámejšia je jej televízna verzia, v ktorej sa zaskvel Miro Noga, ale aj rozhlasové spracovanie či novšie operné verzie.
Rozprávka o Polepetkovi poteší všetkých, ktorí sa trápia nad svojou popletenosťou. Človek býva občas dopletený, popletený, zapletený – keď sa však riadi svojim srdcom, správnu cestu vždy nájde. To je potešujúca správa aj pre rodičov malých Polepetkov a Pletán: nezáleží na tom, koľkokrát sa dieťa popletie – podstatné je láskavé srdce, dobrý úmysel a chvíle, v ktorých chceme jeden druhému porozumieť. Veríme, že rozprávka Polepetko bude inšpiráciou pre vytvorenie vlastných rozprávkových svetov a nachádzanie spoločného jazyka. Netreba na to divadelné javisko, ani drahé rekvizity či kostýmy. Stačí len chuť sa hrať a aj bežná obývačka sa zmení na čarovné miesto.
Odporúčame pre divákov od 4 rokov. Predstavenie trvá 70 min. Viac info: www.djgt.sk

Carlo Goldoni: Čertice – Streda, 13.03.2013, o 10:00 (vypredané), Streda, 13.03.2013, o 18:30

i_1605547Nesmrteľná komédia o ženách, ktoré už pred 300 rokmi vedeli dobre zametať s mužmi, obohatená o originálne piesne plné dynamiky. Najpopulárnejšia inscenácia 60. sezóny DJGT v diváckej ankete MOTÝĽ.

Goldoniho hra s originálnym názvom Škriepky v Chiozze dostala v preklade Ľ. Feldeka výstižnejší názov Čertice. Sú to totiž práve ženy s poriadne nabrúsenými jazykmi, ktoré rozvíria pokojnú atmosféru prímorskej dediny a medzi mužmi rozpútajú hotové peklo. Dynamiku hry umocňujú temperamentné piesne Andreja Kalinku a atraktívna choreografia.

Carlo Goldoni vyštudoval právo a krátky čas bol advokátom. Preto dobre rozumel ľuďom a ich vzťahom. Námety pre svoje komédie čerpal z naozajstného života. A fakt, že aj po tristo rokoch patrí k najhrávanejším autorom dokazuje, že cez optiku humoru prenikol hlboko do ľudského vnútra.

Predstavenie trvá 120 min + prestávka. Viac info: www.djgt.sk

Stefan Vogel: Dobre rozohraná partia – Piatok, 8.03.2013, o 18:30

i_1605553Brilantne napísaná konverzačná komédia súčasného rakúskeho autora dotýkajúca sa hlbín ľudskej duše a výnimočný herecký koncert. Zatrpknutý vdovec Fred nie je ochotný vychádzať s nikým okrem starého priateľa Walta, s ktorým každý utorok hráva partiu šachu. Jeho starostlivý a večne zaneprázdnený syn mu pravidelne posiela do bytu domáce na výpomoc, on však má pasiu z toho, že ani jedna nevydrží dlhšie než týždeň. Až po príchode temperamentnej Rosalindy sa jeho život otrasie v základoch. Táto dáma totiž nastolí celkom nové pravidlá hry…

Táto hra je vzácna svojou témou. V popredí sú dvaja seniori a ich životné osudy zhutnené do postoja, akým komunikujú navonok – ako aj to, čo zamlčujú. Dynamická nová domáca poriadne posunie ich prah tolerancie a dokáže, že ani senior nemusí ustrnúť naveky v jednom stereotype. A tak sa popri príjemnom humore rozvíja aj línia hlbšia – línia medziľudských vzťahov a porozumenia.

Režisérom je Stanislav Slovák, ktorý už tento titul s úspechom uviedol v Městskom divadle Brno. DJGT uvádza hru v slovenskej premiére pri príležitosti životného jubilea doyena zvolenského divadla Štefana Šafárika. Viac info: www.djgt.sk

István Örkény: Poplach v hoteli Westminster 2 – Piatok, 15.03.2013, o 18:30

i_1657285Dejiskom komédie POPLACH V HOTELI WESTMINSTER 2 je opäť obľúbený hotel britských politikov. Minister vlády si tu chce nerušene užiť so sekretárkou šéfa opozície. Nečakaný objav mŕtveho tela však razom zmení vzrušenie na celú sériu bláznivých a čoraz humornejších situácií.

Dianie v apartmáne sleduje podozrievavá riaditeľka hotela, ziskuchtivý čašník a usilovná španielska chyžná. Situáciu má vyriešiť privolaný ministrov tajomník, ale všetko sa skomplikuje, keď do hotela dofrčí aj prísna ošetrovateľka jeho matky, sekretárkin žiarlivý manžel a v dobrom rozmare i ministrova manželka…

Snaha udržať tajomstvo prináša nečakané zmeny identity, prekvapivé zvraty a množstvo situačnej komiky. Réžiu inscenácie má opäť Ľubomír Paulovič. Milovníci komédií sa preto môžu tešiť na vynikajúcu hru plnú nekonvenčných režijných nápadov a skvelého britského humoru!

Predstavenie trvá 120 min + prestávka. Viac infowww.djgt.sk

Hosť mesiaca Marec 

Divadlo J. Palárika Trnava  – Jan Willikowsky: Maco Maťo hľadá hniezdo – Nedeľa, 10.03.2013, o 18:30

maco
Foto: http://www.djp.sk

Možno budete so mnou súhlasiť, že nie je veľa dobrých divadielok pre deti, a najmä pre tie najmenšie.

Dospelí si vyrábajú muzikály plné farieb a hudby, a na deti sa akosi zabúda. Televízia žije zo starých programov, rozhlasové rozprávky sú takmer nedostupné, knihy pre deti drahé… Preto je skvelé, že Divadlo Jána Palárika v Trnave myslí najmä na detského diváka, a to aj diváka najmladšieho veku.

Tentoraz preň pripravilo rozprávku-hru poľského autora Jana Wilkovského Maco Maťo hľadá hniezdo… Trochu tajomný názov, však? Načo by medveďovi bolo hniezdo? Hádam z neho chce ukradnúť vajíčko? Ale veď medvede sa neživia ani mäsom ani vajíčkami… Maco Maťo je mladý medvedík, asi vo veku našich divákov, no túto základnú vec už vie. On chce to vajíčko vysedieť, pretože sa mu ho uľútostilo, aj keď je to vajíčko kukučky. Prezrádzať z deja viac nebudem, chcem vám iba povedať, že je to milá, veselá, láskyplná, humorná, a pritom aj múdra hra o tom, ako to chodí v prírode a v živote. Veľmi rád som ju pre vás, deti, preložil a napísal texty pesničiek. Máte sa na čo tešiť!

Daniel Hevier

 • Autor: Jan Wilkowski.
 • Dramaturgia: M. Čibenková,
 • Scéna: E. Farkašová,
 • Kostýmy: E. Farkašová,
 • Choreografia: J. Moravčík,
 • Korepetície: Marian Kokavec ml.,
 • Hudba: Michal Kowalczyk,
 • Réžia: Arkadiusz Klucznik

Účinkujú: Tomáš Mosný, Martin Križan, Lucia Rákusová, Petra Blesáková, Miroslav Beňuš, Barbora Baszová, Stanislav Staško

Viac infowww.djgt.sk

Divadlo J. Záborského PrešovWilli Russell: Pokrvní bratia  – Pondelok, 18.03.2013, o 18:30 a Utorok, 19.03.2013, o 10:00

Pokrvni bratia, DJZ Presov
Foto: http://www.djgt.sk

Willy Russell, libretista a skladateľ v jednom, stvoril jeden z najdojímavejších príbehov o bratskej láske a nenávisti.

Osud, ktorý zasiahol do života rozdelených dvojčiat Mickeyho a Eddieho, sa s nimi zvláštne pohráva a skúša ich. Jeden žije v chudobe, druhý v bohatstve. Obaja milujú rovnakú ženu, obaja zomierajú pre lásku. Na pozadí dojímavého príbehu sa však vynárajú otázky morálky, zodpovednosti, sociálnych neistôt, slobody či predurčenosti. Určuje naše konanie to, odkiaľ pochádzame, alebo naše osobné pohnútky? Nesú zodpovednosť rodičia, ktorí dovolili, aby o sebe súrodenci nevedeli, a tak nepriamo spôsobili tragédiu? Existuje vôbec vinník?

Od svojho prvého uvedenia (1983) sa Pokrvní bratia stali najúspešnejším muzikálom londýnskeho West Endu a získali cenu Laurenca Oliviera, medzinárodne uznávanú ako najvyššie ocenenie v britskom divadle a považovanú za divadelný ekvivalent broadwayskej Tony Award. (150 minút)

 • Réžia: Michal Náhlík 
 • Preklad:Alexandra Ruppeldtová
 • Úprava, dialógy & verše: Peter Petiška & Ján Štrasser
 • Scéna:Anita Szökeová
 • Kostýmy: Lenka Kadlečíková
 • Choreografia: Renáta Bubniaková
 • Asistent choreografie: Michal Novodomský

Účinkujú: Svetlana Janišová, Ján Ivan, Valéria Fürješová, Igor Kasala,Peter Krivý , Filip Lenárth , Miroslav Bodoki, a. h. ,Jana Jurišincová a Dušan Brandys, Frederik Ferenc, Veronika Husovská, Ján Jakab, Zuzana Kúšiková, Michal Novodomský

Viac infowww.djgt.sk

Všetky informácie použité v článku sú čerpané zo stránky Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri