• St. dec 6th, 2023

Príbeh o fikcii cez emotívnu pravdu až po vizionárstvo

vecer-s-kuratorom-2
Foto: Neznámy autor.

Po januári prišiel február a spolu s ním ďalšia, v poradí už druhá prednáška zo série prednášok z cyklu pod názvom „Večer s kurátorom, “ ktorý prostredníctvom kurátorských výkladov i neformálnych diskusií predstaví nové expozície Zvolenského zámku ako aj  vybrané diela zo zbierok SNG.

To, prečo dané prednášky vznikli a čo všetko za tým stojí si je možné prečítať v tomto článku.

Pre osvieženie prvá prednáška o zbierkach starého umenia SNG, ktorú prednášal Mgr. Dušan Buran, PhD na tému „Zbierka gotického umenia SNG a Majster Pavol z Levoče“ sa uskutočnila 31.1.2013 a článok nájdete TU.

Táto druhá prednáška v poradí pripadla na Mgr. Zuzanu Ludikovú a bola o expozícii starého európskeho maliarstva. Prednáška sa niesla v jednotlivých miestnostiach pútavým spôsobom, ktorému aj laik do umenia rozhodne porozumel a zároveň sa dozvedel veľa zaujímavého nielen o jednotlivých obrazoch. Pre všetkých zúčastnených bol tento večer dozaista nesmiernym obohatením.

Pani Ludiková v úvode prítomných privítala, ako sama povedala, v najväčšej obrazárni na Slovensku, ktorá však podľa jej slov je z núdze cnosť a momentálne je v nej vystavených viac ako 200 diel zo zbierky, ktorá má viac ako 500 obrazov. Potešujúci bol  počet prítomných, takmer 30 oproti počtu 22 z predchádzajúcej prednášky.

Celé dve hodiny boli jeden veľký príbeh, ktorý aj samotnú kurátorku prilákal k tomu, aby sa venovala dejinám umenia. Bol to príbeh od hodnovernej fikcie cez emotívnu pravdu až po vizionárstvo. V siedmych komnatách (miestnostiach) sa nachádza motív a príbeh zároveň, ktorý zažil každý umelec – výtvarník od 16-teho do 18-teho storočia a samozrejme na konci nemohla chýbať pointa.

Po dvojhodinovej prednáške sa všetci tí, ktorí mali záujem o ďalšiu diskusiu mohli v stĺpovej sieni stretnúť pri pohári vína v uvoľnenej atmosfére tohoto večera.

Nakoľko však nie som samozvaný odborník na umenie a rozhodne je viac vidieť ako stokrát počuť, tak neváhajte a príďte sa pozrieť do expozícií SNG Zvolen – zámok, kde Vám fundované lektorky podstatne viac dokážu vysvetliť a povedať.

Fotografie

Ďalšia prednáška bude vo Štvrtok 21.3.2013 o 18:00 hod – Eva Kotláriková: Od antickej ruiny k chrámu. Architektúra a jej podoby v maliarstve a grafike.

Článok: Ján Števonka. Foto: Neznámy autor.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma