• Pi. mar 24th, 2023

Hudba a verše tvorili jedno veľké Bluesnenie

bluesnenie-na-zvolenskom-zamku-2
Ján Graus. Foto: Ján Števonka.

Vo Zvolene sa koná počas roka nespočetne veľa dozaista zaujímavých podujatí (aj napriek tomu, že sa to možno niekomu nezdá) je to tak.

Medzi týmito podujatiami sa však nájde hŕstka takých, ktoré na prvý pohľad po prečítaní obsahu neoslovia dostatočne veľké publikum, ale nakoniec sa na mieste činu ukážu ako výnimočné.

Jedna takáto akcia sa konala 18.4.2013 v impozantných priestoroch Kráľovskej siene na Zvolenskom zámku pod názvom Bluesnenie na zámku. Toto podujatie zorganizovala SNG Zvolen-zámok, konkrétne Tomáš Kršňák organizátor, Jan Graus prednes a výber textov, Filip Sľúka zodpovedný za hudobné teleso.

Tento literárno-hudobný program bol zostavený z básnických textov Ivana Štrpku, Josefa Kainara a Václava Hraběte, prednášal Ján Graus viac ako hodinu.

Počas jeho prednesu ho hudobne sprevádzala partia fantastických hudobníkov Filip Sľúka, Martin Námešný, Martin Hupian, Stanislav Hupian, Michal Ugler (niektorí sú členmi skupiny Pigs On The Wing), ktorých skladby boli ako inak bluesové improvizácie, súbežné reflexie k textu a dynamike prednesu. Nosná melódia zo skladby Modrý Vrch od Deža Ursinyho, kde text napísal Ivan Štrpka, bola dopredu dohodnutá.

Z tohto podujatia Vám ponúkam aspoň pár minút na videu.

Video

Fotografie

Záverom treba poďakovať organizátorom, že prišli s niečim takýmto rozhodne zaujímavým a nie až tak častím medzi akciami na ktorú prišlo veľké množstvo ľudí, ktorí dozaista odchádzali po vyše hodiny spokojní.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma