• Pi. sep 29th, 2023

Veľké stretnutie v parku Zabudnutých susedov

placuca-fontana-zvolen-2013
Plačúca fontána. Foto: ZV-podujatia.

Presne pred rokom sa konalo v novootvorenom Parku zabudnutých susedov odhalenie Plačúcej fontány. V rámci bohatého kultúrneho programu povedal pán Jozef Klement, že toto miesto bude slúžiť na kultúrne podujatia pre širšiu verejnosť.

Už po pár mesiacoch sa tak aj stalo a v parku sa rozprúdila zábava a kultúrne vyžitie. Ako by to však bolo, keby po roku sa tu spoločne nestretli ľudia pri príležitosti významnej udalosti. 8. 5. 2013 –  v deň, v ktorý si krajiny EÚ pripomínajú výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe sa uskutočnilo kultúrne podujatie pod názvom Stretnutie v parku Zabudnutých susedov s bohatým programom:

  • 9:00 hod – šachový turnaj
  • 14:00 hod – stretnutie Českého spolku vo Zvolene
  • 15:00 hod – Vystúpenie detí z MŠ na Tehelnej ulici
  • 16:00 hod – Vystúpenie HTS SZUŠ Zvolen
  • 17:00 hod – Prezentácia štúdie Hrnčiarskej ulice
  • 18:00 hod – Koncert Sliačske Mokváne

Poďme sa troška podrobnejšie pozrieť na samotné podujatie:

Od 9-tej hodiny začal šachový turnaj, ktorý prekvapil hojnou účasťou nielen detí a dospelých, ale aj seniorov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín: deti a dospelí. Vyhodnotenie turnaja bolo okolo 13:30 hod.

Po vyhodnotení šachového turnaja sa už začali zbiehať najmä seniori z Českého spolku vo Zvolene, ktorí si dali občerstvenie v priľahlej Kafé Džezva a následne potom okolo 15- tej hodiny sa presunuli k Plačúcej fontáne, kde sa konalo vystúpenie detí z MŠ na Tehelnej ulici a po nich už slávnostné príhovory.

Najskôr Jozef Klement a následne Martin Mázor pripomenuli mená českých rodákov, ktorí prispeli k rozvoju mesta Zvolen. Po Mázorovi pokračoval s prejavom Ing. Juraj Turčan, predseda Židovskej náboženskej obce v Banskej Bystrici, ktorý sa dotkol témy 68. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a v závere sa rozhovorila aj obyvateľka Tehelnej ulice pani Kaňúščáková.

Slávnostné príhovori

Týmto bola oficiálna časť programu uzavretá a do neskorého večera sa dalo poriadne kultúrne vyžiť. Prvým bodom programu bolo hudobné pásmo, v ktorom vystúpili študenti HTS SZUŠ Zvolen pod vedením pána Kováča.

HTS SZUŠ Zvolen

Okolo 17:30 hod. bola predstavená nová prezentácia štúdie Hrnčiarskej ulice, ktorá by sa mohla uskutočniť už v blízkom časovom horizonte a viac info si môžete pozrieť na priloženom videu.

Ulica v pohybe 

Na záver tejto celodennej akcie zahrala skupina  Sliačske Mokváne, ktorá tu už minulý rok v júli mala svoje vystúpenie a vtedy, tak ako aj teraz ju publikum prijalo s nadšením.

Sliačske Mokváne – Bažant na víne (Miroslav Žbirka)

Fotografie

Tak toto bol program, ktorý bolo možné od 9-tej rána do takmer 20-tej hodiny zažiť a rozhodne toho nebolo málo. Dážď sa našťastie držal bokom, síce dal raz za čas o sebe vedieť, ale nenarušil priebeh samotného podujatia a tak to celé prebehlo v dobrej nálade a v očakávaní, aká podobná akcia sa tu bude najbližšie konať. Okrem iného už onedlho tu bude aj Monument lásky, ale o tom viac info už čoskoro.

Článok foto a video: Ján Števonka.