• Ut. nov 28th, 2023

Aj Štúrovi bola dopriata fajnová muzika

Autor IMG_1979

júl 20, 2013 , , ,
yasmin
Yasmin bola jednoducho očarujúca.
Foto: ZV-podujatia.

V piatok 19.7.2013 sa po roku opäť konal  v poradí už 7. ročník hudobného festivalu pod názvom Culturebox  so zmesou netradičných hudobných žánrov,  tentokrát iba v jeden večer v Parku Ľudovíta Štúra.

Tento hudobný festival sa konal  v rámci osláv 770. výročia udelenia mestských práv, zorganizovalo ho OZ Freeumenie na čele s Petrom Kičákom, pomocnú ruku pridalo aj mesto Zvolen.

Počas večera sa na pódiu vystriedali štyri kapely, každá reprezentujúca iný hudobný žáner – Dúhové eminencie (hra na zaujímavé hudobné nástroje plus orientálny tanec), Katarzia (autorský nufolk), Oblastné skutočnosti (funky) a Mladé Nully (Rap).

Kapela, ktorá vystúpila ako prvá sa volala – Dúhové eminencie – Branislav Hargaš (Tuhar, didgeridoo, perkusie), Miloslav Kollár (Sitar, Saz, Husle, sampler, flauty), Adam Gálik (Kontrabas, basgitara) a tanečníčka orientálnych tancov zo skupiny Yasmin.

Skupina počas svojho vystúpenia zahrala osviežujúci kokteil zmiešaný z alikvót austrálskeho didgeridoo, indického sitar, bansuri, čínskeho hulusi, tureckého sazu a slovenskej basy a k tomu všetkému sa na pódiu vlnila a kreatívne orientálne tanečné prvky predvádzala tanečnica zo skupiny Yasmin.

Najzaujímavejší hudobný nástroj, na ktorý je aj patrične hrdý Branislav Hargaš bol Tuhar, ktorý je podľa jeho slov jediný svojho druhu na svete, nakoľko je to klasické didgeridoo, sám si však naň pridal struny a tak vznikol tento jedinečný nástroj. Ponúkame vám jednu skladbu, v ktorej v závere je jedna zaujímavá pasáž, ktorú dozaista veľa z vás pozná, ale zároveň to je veľké prekvapenie.

Dúhové eminencie

Druhú kapelu v poradí – Katarziu tvorí dvojica Katarína Kubošiová (spev, gitara) a Michal Tölgyessy (gitara) a ich piesne počas večera mali nádych nu-folku a texty vychádzajú z vlastného života. Zahrali skladby ako Paranoje, Generácia Y ako aj Tancuj, tancuj.

Katarzia – Tancuj, tancuj

Oblastné skutočnosti boli predposlednou kapelou, ktorá tu vystúpila a rozbalila to doslova od podlahy a zároveň rozpohybovala do tanečných kreácii nielen naše etnikum, ale aj tých, ktorí sa sem do parku prišli tento večer zabávať a užiť si atmosféru.

Kapela v zložení Bibiána Kontúrová (spev), Michaela Šipeková (saxofón, flauta, spev), Miloš Lányi (elektrická gitara, spev), Štefan Longhauer (basová gitara), Ľubomír Pospíšek (bicie), Erik Knižka (klávesy) s dlhoročnými skúsenosťami, hrala tu funky prevzaté skladby známych i menej známych nielen zahraničných interpretov.

Čo sa však nedá uprieť a upútalo asi najviac, bol celkový dynamický prejav na pódiu s množstvom emócií a energie, hlavne dvoch dievčat Bibiány Kontúrovej (spev) a Michaely Šipekovej (saxofón, flauta, spev). Celkovo podanie kapely jednoznačne zanechalo fantastický dojem.

Oblastné skutočnosti – Cez okno (Jaro Filip)

Na záver a ako povedal v úvode Peter Kičák, neviem čo na toto povie pán Štúr, ale je to po 22-hej, tak hádam to bude v poriadku. Vystúpila teda a svoje rapovacie myšlienky tu predstavila skupina Mladé Nully. Mladé Nully sú hudobná skupina s túžbou po seba-vyjadrení, pôsobiaca na území stredného Slovenska, pozostávajúca z piatich členov, hrdo reprezentujúcich mesto MiniCity.

Jedno sa musí uznať, že počas ich vystúpenia to doslova vrelo nielen v okolí parku, ale aj pod pódiom v tanečných  kreáciách a nakoľko je náročné toho hodnotiť,  tak aspoň vám ponúkam časť z ich vystúpenia.

Mladé nully

Fotografie

Toto bol teda opis jedného festivalu počas jedného letného večera v Parku Ľudovíta Štúra.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma