• Ut. feb 7th, 2023

Učeň je lepší ako majster – aj o tom je Atom Tour 2013

ByIMG_1979

aug 11, 2013 , ,
pigs-on-the-wing-charisma-2013
Pigs on the wing. Foto: Ján Števonka.

V marci tohto roka odštartovala Zvolenská Pink Floyd revival skupina PIGS ON THE WING po českých a slovenských mestách turné, ktoré pomenovala ATOM TOUR 2013.

Skupina si pripravila šou plnú dobrej hudby, bohatej na zvukové efekty, s video projekciami a netradičným spracovaním niektorých skladieb. Na zozname ich koncertov sa objavili mestá ako Praha, Kolín, Pardubice, Olomouc, Pezinok, Trenčín, Zvolen (Zvonec a Charisma). V Martine, Púchove a Humennom sa koncert ešte len uskutoční.

Ako už bolo spomenuté, jeden z koncertov sa konal už vo Zvolenskom Zvonci a bolo to niečo neskutočné a až som oľutoval, že som nemohol ostať až do konca, ale len necelých 20 minút. Zároveň som si však povedal, že keď budú hrať v Charisme najbližšie, pôjdu všetky akcie bokom a budem tam stoj čo stoj.

Je sobota 10.8.2013 tesne po 20-tej večer. Nájsť si voľné miesto je nemožné a atmosféra hustne každou minútou do štartu koncertu. Zapnú sa majáky a ozve sa siréna, ktorá zároveň signalizuje začiatok koncertu. Na pódiu už stoja Martin Námešný – (spev a basová gitara), Stanislav Hupian – (klávesy a zvuky), Filip Sľúka – (gitara), Michal Ugler – (bicie) a Juraj Šufliarský – (gitara).

Zem bola sformovaná pred 4,6 miliardami rokov a bola pravdepodobne horúca prvú pol miliardu rokov – je možné čítať na plátne pri úvodnom „brnkaní“ na struny gitár jednotlivých členov. Po skoro štyroch minútach sa z úst Martina Námešného do mikrofónu ozve „jedného dňa ťa rozsekám na malé kúsky“ a na ďalšiu vyše hodinu sa rozpúta doslova peklo v podobe fantastického hudobného zážitku. Ľudom, ktorí sem prišli za muzikou sa v rytme pohybujú končatiny a všetko to tu žije.

Po hodine nasleduje desaťminútová prestávka na dočerpanie energie v podobe občerstvenia a na druhú časť dejstva sa už pripravujú aj dve nežnejšie členky skupiny Veronika Reháková (spev) a Dušana Lehocká (flauta).

Prvá skladba a neskutočný ťah do výšin Veroniky Rehákovej idú až zimomriavky. Je to niečo neskutočné. V druhej skladbe Money je už na pódiu aj Dušana Lehocká. Do konca celého koncertu to je ako prechádzka ružovou záhradou, človek nevníma nič naokolo, ale len počúva hudbu, ktorá je neskutočná.

Čo povedať na záver. Asi len toľko, že skupina PIGS ON THE WING je jedno neveľké hudobné teleso, ale zato s obrovským a neskutočným profesionálnym prejavom. Ak sa vám komukoľvek bude dať, rozhodne si nájdite čas a zájdite na ich koncert a zažijete prinajmenšom takúto, ak nie aj lepšiu atmosféru a hudobný orgazmus, ako bol tu už po druhý krát v rámci ATOM TOUR 2013 vo Zvolene.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri