• Ne. mar 26th, 2023

Tajovského životný príbeh v hre Na konci v DJGT Zvolen

na-konci-djgt
Po hre Na konci bola samozrejme veľká “klaňačka”. Foto: Ján Števonka.

V mesiaci september odštartovala v divadle JGT vo Zvolene v poradí už 65. divadelná sezóna. Prvá hra, ktorú divadlo predstavilo v premiére 18.10.2013 divákom bola autorská hra Na konci a pre DJGT ju napísala Katarína Mišíková Hitzingerová.

Hra mapuje Tajovského život, osudové stretnutia formujúce jeho osobnosť ako aj postavy z jeho hier a poviedok. Tajovského predstavuje ako akčného človeka, zanieteného pre dobro ľudu, vzdelávanie mládeže, šírenie slovenskej reči. Tiež ako človeka schopného aj po prehrách vstať, človeka verného sebe samému.

Jozef Gregor Tajovský (* 18.10.1874 Tajov, † 20.05.1940 Bratislava) – spisovateľ, prozaik, dramatik, redaktor, učiteľ, úradník, politik, najvýraznejšia osobnosť druhej vlny slovenského literárneho realizmu, patrón zvolenského divadla.

Na hre Na konci sa podieľali

  • dramaturgia: Ján Chalupka, Uršuľa Ferenčuková
  • scéna a kostýmy: Zuzana Malcová
  • hudba: Matúš Uhliarik
  • pohybová spolupráca: Soňa Capková
  • réžia: Kamil Žiška

Účinkujú:  Daniel Výrostek (Jozef Gregor Tajovský), Dominika Výrostek Misárová (Hana Ligová), Vladimír Rohoň, Richard Sanitra, Barbora Špániková, Anita Krepčárová-Šafáriková, Ján Marcinek, posl. AU BB

K hre samotnej

Všetko to začína vo vinohrade v Tajove 18.10.1874, kedy sa narodil ako najstaršie dieťa v mnohodetnej rodine a končí pomyselným zastavením hodín, ktoré dostal, keď odchádzal na skusy do sveta (rozumej na štúdium).

Jeho cesta je strastiplná a prepletená úskaliami života od štúdia počnúc. Pokračuje aj ako bankový úradník, pri ktorom mu až srdce stíska nad tým, ako práve tí z najnižšej vrstvy sú ešte viac ožobračovaní o to posledné, zoznámením a zosobášením s Hanou Ligovou (Dominika Výrostek Misárová), s ktorou sa mu po vrúcnom milovaní počas vychádzky na vojne narodí dcéra. Prejde zdravý aj Ruským frontom, len aby sa svojej milej prinavrátil. Aj keď ich manželstvo nebolo práve harmonické, vždy pri sebe stáli v dobrom či zlom až do doby, kedy tie pomyselné strieborné hodinky neurobili 20.05.1940 v Bratislave posledné tik, tak, tik ….

Dúfam, že som veľa neprezradil, ale jedno, čo určite môžem povedať je, že napriek tomu, že som neznalý života a diela Tajovského, hra  pútavým príbehom ba i scénou a hereckými výkonmi každému,  kto si príde pozrieť do divadla túto hru vyrozpráva veľký príbeh. Obohatí človeka o poznatky, ktoré mu v škole dopriate neboli a spozná detaily strastiplného života J.G. Tajovského.

Vráťme sa teda do súčasnosti a záverom poviem, že po vzhliadnutí tejto hry mi dáte za pravdu a odporučíte ju ostatným tak, ako ja teraz Vám, pretože vidieť túto hru bolo pre mňa také dôležité ako povinné čítanie v škole.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri