• Po. okt 2nd, 2023

Vypadnuté z O. K. sa krstilo cestovinou

ondrej-kalamar-vypadnute-z-o-k-2
A je pokrstené. Foto: Ján Števonka.

Vo štvrtok 17-teho sa v priestoroch Kafé Džezva konala milá slávnosť – krst knihy aforizmov Ondreja Kalamára s ilustráciami Daniela Heviera, pod názvom Vypadnuté z O. K. Hosťami boli Dušan Daniš a Jakub Námešný, hudbou a spevom predeľovali jednotlivé časti Vladena Škorvagová a Ondřej Daniš.

  1. augusta prebehol krst tejto knihy v Kremnickom klube Labyrint a niekto by mohol namietať, prečo až teraz prišlo na predstavenie vo Zvolene.  Jakub Námešný objasnil túto skutočnosť tak, že kniha má zoradené aforizmy abecedne a ,,z“  je skoro na konci, tak si to najlepšie –  Zvolen nechali na koniec.

Krsty boli teda dva.  Jeden už v spomínanej Kremnici a druhý tu vo Zvolene. Ondrej Kalamár to vysvetlil tak, že je Zvolenčan a preto pristúpil na ďalší krst.

A prečo práve Vypadnuté z O. K ?

Sám autor objasňuje, že knižka vznikla tak, že vymyslel názov na mieste, kde sa skoro každému uľaví , to znamená na toalete. Priznáva, že sa mu páčil román Ladislava Mňačka Ako chutí moc, kde jeden z  pekných príbehov je, že fotograf, ktorý tú knihu kvázi píše nahovoril jednu bláznivú herečku, že naj sústredenejší výraz dostáva človek na záchode a on ju tam odfotil. Keď tie fotky vyvolal zistil, že niečo na tom bude. Aj Ondrej dostal taký výborný nápad na názov tejto knižky, vypadnuté z oka.

Po prvej hudobnej vložke v podobe výcucu sonetových veršov z pera Joža Urbana zahrali a zaspievali Vladena Škorvagová a Ondřej Daniš.

Po hudbe sa dostal k slovu druhý krstný otec Dušan Daniš, ktorý  sa rozhovoril o Ondrovi Kalamárovi, ktorého pozná roky a ako povedal, čo na srdci to na jazyku. Po ňom sa ujal slova Jakub Námešný, ktorý prečítal z knižky superlatívy, napísané ilustrátorom  knihy Danielom Hevierom na adresu Ondreja Kalamára.

V tretej časti a po skladbe Piesok sa čítali Kalamárove originálne aforizmy, ktoré sa v žiadnej knihe neobjavili a neboli uverejnené.  Možno tak na Facebooku…

Na samotný záver sa konal krst, ktorého sa ujal Ondřej Daniš, asistoval mu Dušan Daniš a samotná kniha bola posypaná písmenkovou cestovinou v mene otca i syna ako poznamenal Marián Kološta. Krstilo sa cestovinou z jedného obchodného domu, ktorého meno bohužiaľ nemôžeme uverejniť.  Pri podpisoch do knihy sa rozpútala v kaviarni veľmi zaujímavá a úsmevná  debata.

Krst Vypadnuté z O. K

Nám už neostáva nič iné len dodať, nech sa knižke darí a čitateľom prinesie veľa radosti pri jej čítaní.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma