• Ne. mar 26th, 2023

Andrej Hryc predstavil Inventúru i vtipné príhody porozprával

andrej-hryc
Andrej Hryc. Foto: Ján Števonka.

Ak sa povie Sebechlebskí hudci, Tisícročná včela, Utekajme, už ide! plus ďalších cca 15 filmov a inscenácií, tak si pri nich vybavíte jedno spoločné meno. A práve tento človek zavítal v piatkové popoludnie 15.11.2013 do Zvolena, aby tu v Krajskej knižnici nielen porozprával niečo o svojom živote, strastiach a radosti, ale aj predstavil svoju knihu Inventúra. Reč je o Andrejovi Hrycovi.

Andrej Hryc sa narodil v roku 1949 v Bratislave. Herectvo vyštudoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u L. Chudíka a prof. J. Budského. Ako herec účinkoval v asi 40 hraných filmoch, má za sebou účinkovanie v asi 200 TV inscenáciách, 80 divadelných predstaveniach, vyše 2000 postáv v dabingu. V roku 1985 získal Cenu Literárneho fondu a v roku 1999 bol nominovaný na Českého leva za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe vo filme Rivers of Babylon. Jeho kariéra je veľmi bohatá, ako herec pôsobil v Štátnom divadle v Košiciach a na Novej scéne v Bratislave, kde bol istý čas aj riaditeľom. Bol generálnym riaditeľom rádia Twist, Prezidentom Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Slovenska, poradcom Ministerstva kultúry SR, atď. Od roku 1998 je Honorárnym konzulom Seychelskej republiky na Slovensku. Tento rok vyšla Andrejovi Hrycovi autobiografia pod názvom Inventúra, ktorou značne rozbúril hladinu umeleckého prostredia na Slovensku, lebo v nej kriticky bilancuje nielen svoj život, ale aj konanie ľudí, ktorých stretol.

Prvých dvadsať minút porozprával Andrej Hryc  krátky súhrn o svojom neľahkom živote,  o tom, čo všetko ako dieťa zažil, o emigrácii, kamarátoch. O tom, ako sa pretĺkal počas svojich hereckých začiatkov, kedy mu boli ponúkané len druhotriedne role. Nezabudol ani na časy Mečiarizmu a obdobie rádia Twist a veci s tým súvisiace v tom období. A toto všetko potom pretavil a publikoval v autobiografii pod názvom Inventúra, ktorou značne rozbúril hladinu umeleckého prostredia na Slovensku, lebo v nej kriticky bilancuje nielen svoj život, ale aj konanie ľudí, ktorých stretol.

Andrej Hryc – Inventúra 

Avšak najväčšia časť  bola venovaná otázkam z publika, ktoré mu dali dosť zabrať, ale našli sa i také, ktoré boli úsmevné, napríklad  o nocovaní s prascami na sene vo Východnej.

Historka o prasatách 

V samotný záver ako to už býva, prišlo na podpisovanie knihy Inventúra a ten rad veru nemal konca kraja. Nuž, musí sa uznať, Andrej Hryc prekvapil značnou otvorenosťou ku všetkému a kiežby bolo viac takých ľudí, čo na srdci to na jazyku.

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri