• Ut. feb 7th, 2023

Zóna bez peňazí predčila očakávania

zona-bez-penazi-zvolen-3
Ľudia priniesli aj množstvo ošatenia. Foto: Ján Števonka.

Počas roka je niekoľko desiatok pamätných dní, ktoré sú zaradené v kategórii medzinárodné a pripomíname si nimi niečo zaujímavé, zábavné, ale aj smutnejšie.

Na sobotu 30.11.2013 pripadol Medzinárodný Deň nenakupovania, ktorý vyhútal Ted Dav vo Vancouveri. Vďaka nemu sa prvýkrát v roku 1992 v Kanade oslávil Deň bez nakupovania. Neskôr sa rozšíril tento deň – pripomínaný vždy posledný novembrový piatok – do celého sveta a výnimkou nie je ani Slovensko.

Tento medzinárodný deň vznikol, aby si ľudia uvedomili, ako veľmi a často aj bezvýznamne nakupujú.

Prečo by malo Slovensko v niečom zaostávať? A tak sa v tento deň konala krížom-krážom celým Slovenskom v cca v 55 mestách pod jednotným názvom Zóna bez peňazí. Hlavný organizátor Manik je zakladateľ spoločného komunitného Projektu život, pomocou ktorého sa vybrali jednotliví organizátori v zapojených mestách.

Stačilo len prísť od 15-tej na Starú radnicu a doniesť nejaké veci, či už oblečenie, hračky, športové veci, niečo do kuchyne a tu na mieste si pozrieť a odniesť niečo, čo sa pre zmenu páči a zíde Vám.

Aby to však nebolo také suché, tak si organizátori – v prípade mesta Zvolen to bolo Združenie Slatinka s pomocou študentskej organizácie TunaTU a občianskeho združenia CEPTA (centrum pre trvalo-udržateľné alternatívy) a ďalší z radov dobrovoľníkov pripravili zaujímavý program.

Program pozostával z viacerých častí: tvorivých dielní, v ktorých sa vyrábali zaujímavé vecičky z odpadového materiálu, vysvetľovalo sa, ako urobiť dobré fotky a  premietal sa i film.

V podkrovných priestoroch Starej radnice sa po 17-tej konali diskusie na tému Zelených zdieľaných bicyklov, o lokálnych potravinách, o svete bez GMO, o ktorých rozprával Dano Lešinský z CEPTY. Svoju časť prezentácie tu mali aj študenti TUZVO, konkrétne z fakulty FEE (Fakulta ekológie a environmentalistiky), ktorí predstavili svoj nový názov združenia TunaTU a podujatia, ktoré organizujú a budú organizovať nielen pre svoju komunitu, ale aj pre širokú verejnosť.

Ako to už zvyčajne býva, po robote sa treba aj troška zabaviť a tak záver podujatia patril vystúpeniu dvoch hudobných skupín. Prvá pochádzala z Košíc pod názvom Michal Kentoš  & Band v zložení Ondrej Lázor – gitara, Peter Hryc spieval a na klavír hral Michal Kentoš.

Ich hudobný prejav bol viac než presvedčivý a aj napriek tomu, že všetko bolo  robené na pobavenie, tak to všetko malo vysokú umeleckú hodnotu.

Michal Kentoš  & Band

Druhá kapela, ktorá tu hrala sa volala PPMA Band a každé písmeno predstavuje meno jedného z členov formácie – Miroslav Rác – klavír, Peter Belák – gitara, Adrián – kontrabas a Peťa – spev. Kapela hrala džezové štandardy a v tomto zložení to bolo prvýkrát.

PPMA Band 

A je tu záver článku o jednej akcii, ktorej poslanie sa dozaista naplnilo, ba čo viac, predčilo očakávania. To množstvo vecí, hlavne oblečenia, ktoré tu ostalo po akcii pomôže tým, ktorých domov v týchto chladných mesiacoch môže byť niekde vonku a pre nich je to dozaista veľká pomoc.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri