• Po. jan 30th, 2023

Pokračovanie fantastických prednášok tentokrát o výtvarnom umení

zvolensky-zamok-2012
Zvolenský zámok: Foto: ZV-podujatia.

Stretnutia s výtvarným umením je pokračovaním formátu Večer s kurátorom, ktorý sme verejnosti predstavili v roku 2013.

Nový cyklus stretnutí je opäť určený všetkým, ktorí by sa radi dozvedeli viac o výtvarnom umení a počas roka 2014 bude pokračovať v predstavovaní stálych expozícií na Zvolenskom zámku a vybraných diel zo zbierok SNG prostredníctvom výkladov i neformálnych diskusií. Slovo budú mať kurátori SNG, ale aj reštaurátori, historici a ďalší.

Prvé stretnutie bude posledný štvrtok v mesiaci január

30. 1. 2014 štvrtok 18.00 hod – Mária Ťavodová, Miroslav Slúka: Nástenné maľby zo starej zvolenskej fary

V roku 1938 boli pri búraní domu č. 38 na zvolenskom námestí odhalené nástenné maľby, ktorých transfery sú dnes vystavené na prízemí Zvolenského zámku. Okolnostiam ich nájdenia a ikonografickému rozboru bude venovaný výklad M. Ťavodovej a reštaurátora M. Slúku. vstupné: 2,70€

Stretnutia s výtvarným umením – kurátorský výklad a diskusia

Pripravované na jar a leto 2014

30. 1. 2014 štvrtok 18.00 hod – Mária Ťavodová, Miroslav Slúka: Nástenné maľby zo starej zvolenskej fary

  • V roku 1938 boli pri búraní domu č. 38 na zvolenskom námestí odhalené nástenné maľby, ktorých transfery sú dnes vystavené na prízemí Zvolenského zámku. Okolnostiam ich nájdenia a ikonografickému rozboru bude venovaný výklad M. Ťavodovej a reštaurátora M. Slúku. Článok nájdete TU

27. 2. 2014 štvrtok 18.00 hod – Jana Švantnerová: Multi-kulti v zbierke umeleckého remesla

  • Nahliadnite s nami do depozitárov Slovenskej národnej galérie a zoznámte sa s málo vystavovanými predmetmi, ktoré sú dôkazom stáročnej fascinácie inými kultúrami a ich príbehmi.

Podujatie bude spojené s ochutnávkou čajov z Čajovne na zámku.

27. 3. 2014 štvrtok 18.00 hod – Alexandra Tamásová: Let´s rock!

  • Gitara (a iné hudobné nástroje) vo výtvarnom umení. Ukážeme si naživo dielo/objekt zo zbierok SNG – „gitaru“ – od „beatnika“ slovenskej umeleckej scény – Petra Kalmusa. Povieme si o rozmanitých a prekvapivých spôsoboch, akými sa stretávajú hudba a súčasné výtvarné umenie a k tomu si aj čo-to vypočujeme.

24. 4. 2014 štvrtok 18.00 hod Katarína Bajcurová: Martin Benka − Na liptovských holiach

  • Vo výklade bude kurátorka hovoriť o premene Benkovej tvorby, ku ktorej došlo po jeho prvých cestách na Slovensku – vysvetlí pojem „slovenský šok“ (Marian Váross), na základe obrazu Na holiach (Na liptovských holiach) osvetlí Benkovo špecifické chápanie obrazového priestoru.

29. 5. 2014 štvrtok 18.00 hod – Zuzana Ludiková: Pohľad zblízka

  • Pre rímsky Kostol Madonna della Scala v štvrti Trastevere namaľoval Caravaggio obraz Smrť Panny Márie. Správcovia kostola namietali, že ju stvárnil neúctivo, pripomínala im skôr ženy pochybnej povesti, aké si umelci volali stáť modelom do svojich ateliérov. Caravaggiov obraz odstránili, zato mantovské knieža oltárny obraz kúpilo do svojej skvelej obrazovej galérie. Témou výkladu bude zmenený význam umeleckého diela a maľba Michelangela Merisiho da Caravaggio.

Zdroj info (Oddelenie galerijnej pedagogiky SNG Zvolenský zámok)

Článok: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri