• Ne. dec 3rd, 2023

Potreby psej komunity sú pre nás dôležité

Autor IMG_1979

feb 9, 2014 , ,
psickari-zv
Logo združenia Psíčkari-ZV.

TS – Občianske združenie Psíčkari-ZV bolo oficiálne založené dňa 16.11.2011 schválením Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.

Tak, ako sa píše v stanovách, naším cieľom je venovať sa špeciálnym programom, projektom a službám pre majiteľov psov v meste Zvolen a jeho okolí, organizovať spoločenské a športové kynologické podujatia, viesť majiteľov psov k dodržiavaniu platných právnych noriem v oblasti chovu psov, spolupracovať s mestom Zvolen o vytváraní vyhovujúcich podmienok pre chov psov, pomáhať telesne a duševne handicapovaným, ako aj osamelým ľuďom a deťom v špeciálnych centrách a domovoch formou canisterapie, spolupracovať s občianskymi združeniami s podobnými cieľmi. Rovnako spolupracujeme s inštitúciami a združeniami, ktoré sa venujú práci s ľuďmi, či výchove mládeže.

Dovoľte mi predstaviť doterajšie aktivity občianskeho združenia Psíčkari-ZV a priblížiť Vám našu doterajšiu činnosť a úspechy.

OZ Psíčkari-ZV sa snaží o výchovu psíčkarskej komunity v meste Zvolen, ale aj jeho okolí. Jeho zakladatelia, členovia, ale aj sympatizanti majú možnosť zúčastňovať sa cvičení poslušnosti. Týchto cvičení sa príležitostne zúčastňujú aj psy bez domova z občianskeho združenia Pes v núdzi. Ľudia, ktorí nemajú možnosť mať doma psa, nemajú na to dostatok času, alebo si len chcú vyskúšať ako sa so psom pracuje, si po dohode s členmi združenia Pes v núdzi môžu jedného z ich psov zapožičať a zúčastniť sa s ním nášho výcviku.

Jedným z našich najväčších doterajších úspechov je vybudovanie venčoviska – oplotenej plochy určenej na voľný pohyb psov. V spolupráci s Občianskou iniciatívou Zvolen-Západ sme navrhli projekt na psiu lúku, ktorý sme posunuli na schválenie vedeniu mesta Zvolen. Po schválení tohto projektu bola oplotená plocha na Tulskej ulici medzi konečnou zastávkou MHD a Hagard Hal. Tento priestor príležitostne využívame na rôzne akcie, stretávky, či cvičenia poslušnosti, ale je samozrejme voľne prístupný všetkým občanom a aktívne ho využívajú zvolenskí psíčkari. Zároveň je aj miestom, kde sa stretávajú a spoznávajú milovníci a chovatelia psov nielen zo Zvolena, ale aj okolia mesta.

Do roku 2014 sa nám podarilo zorganizovať niekoľko úspešných podujatí.

Deň s útulkáčom“ je jedna z našich najznámejších akcií, ktoré organizujeme v septembri. V roku 2013 sa uskutočnil už tretí ročník. Podujatie je venované a organizované v spolupráci s útulkami, karanténnymi stanicami a občianskymi združeniami, ktoré sa venujú nechceným a opusteným zvieratám (napr. Pes v núdzi, karanténna stanica Zvolen, OZ Túlavá labka,…). Podujatie je spojené so súťažami pre deti, výstavou psíkov súkromných majiteľov, výstavou psíkov z útulku, súťažou na agility dráhe a podobne.

Podujatie „Mikuláš v karanténnej stanici“ bolo zamerané na pomoc zvieratám a ich adopciu z karanténnej stanice vo Zvolene. Pre zúčastnených bol pripravený program – ukážky dog dancingu, ukážky výcviku policajného psa, vyhľadávača drog, módna prehliadka psíkov bez domova v rôznych psích oblečkoch, jazda na koni, vychádzka so psíkmi, tombola a podobne. Na akcii sa vyzbieralo množstvo krmiva pre psy a mačky, rôzne pochúťky, hračky, vodítka, obojky, konzervy, deky a iné predmety, ktoré pomáhajú pri práci so zvieratami. Počas podujatia sa našlo veľa záujemcov o adopciu zvierat z karanténnej stanice, dokonca sa priamo počas jeho priebehu adoptoval jeden psík.

Pre plnohodnotnejšie využívanie voľného času, lepšiu vzájomnú komunikáciu a v neposlednom rade pre lepšiu socializáciu psov organizujeme príležitostné, niekedy dokonca zážitkové/tematické venčenia, napríklad venčenie pri príležitostí sviatku všetkých svätých nazvané „Haloweenska venčovačka“, kedy sa stretnú psíčkari a ich miláčikovia v originálnych kostýmoch a absolvujú nočnú prechádzku po ceste vysvietenej sviečkami a kahancami, ozdobenú rôznymi strašidelnými doplnkami.

Venčenie na prvý sviatok vianočný bolo spojené s večernou prechádzkou námestím vo Zvolene. Tento „psí sprievod“ si užili tak psy, ako aj ľudia, ktorí sa na námestí práve vtedy nachádzali. Vychádzka pokračovala až ku Zvolenskému zámku, kde sa prítomní navzájom ponúkali domácim pečivom a teplým čajom a psíky dostali rôzne dobroty.

Zaujímavá bolo tiež venčenie nazvané „Akcia snežné psy“, kedy sme pozvali verejnosť so psíkmi aj bez nich, aby sa s nami zúčastnili sánkovačky. Prítomné boli aj deti, pre ktoré sme pripravili menšie závody v záprahu na boboch.

Opekačky a vychádzky do prírody patria do bežných vychádzok, ktoré pre priaznivcov združenia často pripravujeme.

Dňa 28.4.2012 sme zorganizovali brigádu v parku J.D. Matejovie na sídlisku Zlatý potok vo Zvolene. V spolupráci s mestom Zvolen, ktoré nám poskytlo potrebný materiál (vrecia na odpad, nástroje…).

Aktívne spolupracujeme so Základnými a materskými školami vo Zvolene a okolí, ako aj s Občianskou iniciatívou Zvolen Západ, ktorá sa venuje riešeniu problémov na sídlisku Západ. Rovnako však organizuje pravidelne pre občanov rôzne stretnutia, kde sa prejednávajú jednotlivé problémy a témy priamo s obyvateľmi sídliska. Na ich stretnutiach a podujatiach, nechýbajú zástupcovia a predstavitelia nášho združenia.  V auguste 2012 sme sa zapojili aj do programu jedného z turnusov tábora pre deti z detských domovov prostredníctvom organizácie Očkolandia.

Dodatok redakcia ZV-podujatia

Ste OZ zo Zvolena a okolia a chcete zabojovať čo najviac z balíka 2% z dane?

Pomôžeme Vám osloviť čo najviac ľudí, ale nebude to úplne zadarmo. Napíšte niečo o Vašom OZ čo robíte, úspechy a podobne, niečo ako tento článok hore (žiadna reklama) čo najpútavejšie a bohato obsiahle a redakcia Vám to uverejní vo forme článku.

TS – Lucia Dvorská – Psíčkari-ZV