• Po. feb 6th, 2023

Válekove Bluesnenie v podaní Jána Grausa

vstupne-dobrovolne
Vstupné dobrovoľné. Foto: ZV-podujatia.

Láska je strašne bohatá, láska, tá všetko sľúbi, no ten, čo ľúbil, sklamal sa a ten, čo sklamal, ľúbi. Prach dlhých, smutných letných dní na staré lístie padá, poznala príliš neskoro, ako ho mala rada.

Stavím sa, že Vám tento text okamžite niečo evokoval, pamätníci okamžite tušia o čo ide a Vám ostatným to bude niečo známe pripomínať, ale nebudete si vedieť spomenúť.

Prezradím Vám teda, že asi najčastejšie ste tento text počuli v skladbe Miroslava ŽbirkuJesenná láska z albumu Zlomky poznania 1988.

Kto je ten, kto tento pamätný text napísal?

Prezradím Vám to, bol to Miroslav Válek.  Slovenský básnik, publicista, prekladateľ, kultúrny organizátor, politik, významný reprezentant modernej slovenskej poézie a autor literatúry pre deti a mládež. A práve jemu a čítaniu z jeho tvorby, obohatenému o hudobnú zložku bol venovaný tohtoročný prvý hudobno-poetický večer pod názvom Bluesnenie na Zámku.

Vo štvrtok 6.2.2014 v Kráľovskej sieni Ján Graus čítal verše Miroslava Válka a pomedzi jednotlivé časti z jeho tvorby ho hudobne doplnila partia fantastických hudobníkov: Filip Sľúka, Martin Námešný, Stanislav Hupian, Michal Ugler (všetci sú členmi hudobnej formácie Pigs On The Wing). V ich podaní zazneli skladby od Collegium musicum, ako aj Prúdy.

Nechajme teda text textom a pozrite si na dvoch videách prednes Jána Grausa a skupinu Pigs On The Wing.

Ján Graus

Pigs On The Wing

Na záver ešte doplním, že túto neskutočnú parádu si prišlo pozrieť  veľa divákov a dá sa povedať, že  ju kladne zhodnotili.

Blusnenie zorganizovala SNG Zvolen-zámok, konkrétne Tomáš Kršňák organizátor, Ján Graus prednes a výber textov a Filip Sľúka bol zodpovedný za hudobné teleso.

Fotografie

Najbližšie je Bluesnenie  naplánované na apríl, o presnom termíne Vás budeme včas  informovať.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri