• Št. nov 30th, 2023

Katka Koščová si podmanila publikum na radnici

Autor IMG_1979

mar 9, 2014 , ,
katka-koscova-daniel-spiner
Katarína Koščová a Daniel Špiner. Foto: ZV-podujatia.

Bola tu už dvakrát (Zámocká kaplnka a Džezva) a vždy sa prišlo na ňu pozrieť veľa ľudí a po tento tretí raz to bolo už mega ľudí, cca viac ako 200. Ak sa niekde objaví informácia, napr. na  Facebooku, že bude mať koncert, tak hlavne mládež napíše: to je kto?

Síce vedia o koho sa jedná, ale akosi ju zaradia do nejakej škatuľky a je vybavené. Popritom  jej spevácky prejav je jednoducho fantastický.

Otázka teda znie – Prečo na jej koncerty zájde toľko ľudí?

Začnime teda tým, že daná speváčka sa volá Katka Koščová a do Zvolena prišla po tretí krát a tento jej tretí  koncert sa konal v sále na Starej radnici. Koncert sa niesol v jazzovo- šansónovom duchu a Katku na klavíri (pôvodne to malo byť na klávesoch) doprevádzal Daniel Špiner.

Ako prvá skladba zaznela Happy song z albumu Nebotrasenie a už po prvých tónoch bolo jasné, že sa to bude uberať tou správnou cestou. Daniel Špiner sa po ohmataní radničného klavíra doňho zamiloval a odohral na ňom celý koncert. Okrem skladby Happy song z toho istého albumu zazneli skladby Nebotrasenie, Pieseň o jeseni, Snehobranie, ako aj folkom potiahnutá skladba Na Toryše. Zaujímavosťou skladby Pri sebe je, že pri čítaní zbierky básní Stala sa nám láska od Jána Štrasera, jej pri čítaní básničky Pri sebe začala táto doslova spievať.

Jedno sa musí uznať. Album Nebotrasenie, ktorý sa nesie v znamení  jazzu, šansónu aj folku neskutočne Katke sedí. Prelom v tomto albume je dozaista pre Katarínu Koščovú v tom, že sa prvý krát prejavila aj ako autorka hudby a textov  a zároveň aj ako spoluproducentka.

Boli predstavené aj nové skladby, ktoré možno nie sú až tak veselé, ale napr. v skladbe Ticho bolo neskutočne cítiť, že so Špinerom sú dvojka, ktorá sa navzájom dopĺňa  a doslova sa hrajú s každým tónom. Následne potom prišla skladba Šivot, ktorej text napísal Michal Baláž a zhudobnil Špiner a ako Katka povedala, bola šitá pre ňu.

Dovolím si tvrdiť, že pokiaľ sa tieto skladby dostanú na jej najnovší album, ktorý sa začne tvoriť v štúdiu na začiatku mája, bude mať úspech.

Z prevzatých skladieb siahla Katka po skladbe Ta P’tite Flamme od francúzkej speváčky Amélie-les-crayons a opäť  to bolo niečo úžasné, čo patrične aj publikum ocenilo.

Dalo by sa písať ešte veľa, ale atmosféru, ktorá tu panovala to nenahradí a tak aspoň jedno video Vám sem zo starších skladieb dám.

Koncert to bol parádny.  Možno bude niekto namietať, že boli aj staršie skladby, veď album Nebotrasenie má viac ako 4 roky, ale tu vôbec nejde o to. Katkin hlasový fond a celkový prejav je dozaista tým tajomstvom úspechu,  čo sem na radnicu prilákalo toľko ľudí. Ak niekedy nabudúce sem opäť zavíta, tak si to rozhodne netreba nehať ujsť.

Katarína Koščová – Happy song

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri