• So. dec 9th, 2023

Písmo sväté v podobe výstavy Biblia na cestách aj vo Zvolene

Autor IMG_1979

apr 12, 2014 , , , , ,
biblia-na-cestach-zvolen
Na výstave je aj biblia v v Braillovom písme. Foto: ZV-podujatia.

V pondelok 7.4.2014 sa konala v študovni a čitárni Krajskej knižnice vo Zvolene vernisáž unikátnej výstavy pod názvom Biblia na cestách, ktorá bude dostupná pre širokú verejnosť do 24.4.2014.

Úvod patril klavírnej skladbe v podaní jednej tenegerky a potom sa už slova ujala riaditeľka zvolenskej knižnice Milota Torňošová, ktorá v úvode predstavila vzácnych hostí a to konkrétne dekana Vojtecha Nepšinského, Mareka Gurku (pastor adventistov siedmeho dňa), Milana Šurmana (OZ Biblia na cestách).

Na margo samotnej výstavy povedala pani Torňošová, že je pre nich potešením otvárať takúto unikátnu výstavu. Unikátnu z toho dôvodu, že sa sem dostávajú knihy vo viac ako 200 exemplároch, v rôznych jazykoch, prevedeniach a unikátna je aj z toho hľadiska, že vďaka veľkému záujmu verejnosti o túto výstavu sa k nám do Zvolena dostáva po dvoch rokoch.

Dekan Vojtech Nepšinský povedal, že sa podarila prekrásna vec a to z dôvodu, že sa sprístupňuje tento prameň poznania pre ľudí nášho mesta, pretože niet vzácnejšej veci ako je písmo sväté, ktoré formuje kultúry národov.

Pán Gurka na otázku o vzťahu k biblii povedal, že je to kniha, ktorá je mu blízkou a osobnou, ktorú číta skoro každý deň a pre neho je zvláštne na tej knihe to, že stále mnohému nerozumie a je to i pre neho osobný zápas, aby veciam porozumel a tešil sa z toho,  on  osobne nachádza v nej to,  čo chcel pán boh povedať do jeho života.

Ako posledný sa k slovu dostal lektor výstavy Milan Šurman, ktorý na margo výstavy povedal, že to nebola originál slovenská myšlienka. V Českej republike prežíva táto výstava už piaty rok a na Slovensku skoro dva a polroka, no a za túto dobu sme si pozháňali také knihy, aké sa v tej českej nenachádzajú. Najstaršia kniha, ktorá sa tu dá nájsť je z roku 1744 a končí to detskou literatúrou.

Milan Šurman objasnil aj to, prečo práve biblia: v roku 2004 som mal možnosť pracovať ako externista vo väznici Mírov a to je práve tá väznica, v ktorej bol aj známy väzeň Kajínek .  Počas tých štyroch rokov som mal skupinky väzňov, ktorí taktiež chceli vedieť, čo to je za kniha. Tá skupinka sa rozrastala a niekedy bolo v nej aj deväť väzňov, ale čo bolo zvláštne, po štyroch rokoch dvaja z väzňov, ktorí tam pravidelne chodili, napriek tomu že to boli dospelí ľudia, dali sa znova pokrstiť. Takýmto spôsobom naznačili, že chcú skončiť so životom, ktorý viedli doteraz a podľa informácií, ktoré mám, tí, ktorí sa dostali von sekajú dobrotu. Sám verím tomu, že biblia má moc meniť človeka.

Vznik projektu pod názvom BIBLIA NA CESTÁCH na Slovensku, bol inšpirovaný výstavou Biblií v Českej republike. Výstava Biblií má za úlohu priblížiť Bibliu, knihu kníh, nielen z pohľadu historického, ale predovšetkým priblížením jej posolstva súčasnému človeku. Návštevníci majú možnosť prezrieť si vyše 200 exponátov kníh napísaných v rôznych svetových  jazykoch. Výstava ponúka aj súčasné preklady Biblie, tiež komentáre, slovníky, encyklopédie a sprievodnú literatúru. Časť vystavených kníh je tiež venovaná deťom a mládeži, niektoré z nich je možné zakúpiť. Pre školy a väčšie skupiny je pripravená krátka prednáška na tému BIBLIA A SÚČASNÝ ČLOVEK.
Počas trvania výstavy budú prebiehať aj prednášky
  • poklad dávnych zvitkov – v stredu 16.4.2014 začiatok o 16:00 hod
  • Jedinečnosť knihy biblia – v stredu 23.4.2014 začiatok o 16.00 hod

Po vzhliadnutí výstavy Vám môžeme jednoznačne odporučiť  ísť si ju pozrieť, nakoľko sa nejedná len o knižné verzie, ale viac Vám neprezradíme.

Biblia na cestách Zvolen 

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka