• Pi. sep 29th, 2023

Nepál a jeho neskutočná rozmanitosť

Autor IMG_1979

apr 25, 2014 , , ,
lubomir-cincura
Ľubomír Činčura. Foto: ZV-podujatia.

V utorok 22.4.2014 sa v Komornom divadle Jána Mieroslava Pinku konala pútavá prezentácia Ľubomíra Činčuru – podpredsedu Mensy Slovensko o jeho ceste po krajine Nepál pod názvom Nepáľ ma Nepál.

Pred samotnou prednáškou o tejto malebnej krajine povedal pán Činčura pár slov o medzinárodnej organizácii Menza, ktorá je súčasťou materskej organizácie Mensa International.

Prednášky nielen tohto druhu robia už viac ako 2 roky a ich tematické spektrum záberu je neskutočne bohaté na rôzne druhy tém a nikdy sa nevenujú politike a ak aj náhodou, tak len okrajovo.

Prednášky sa robia v slovenských mestách, jedinou výnimkou je Bratislava. Ako sa vyjadril  Ľubomír Činčura,  nie že by im to nedoprial, ale v Bratislave majú toho požehnane a majú všetkého čo si zaželajú a až tak si to nevážia. Keďže sme pripravovali niečo v Lučenci, prečo by sme to nepriniesli do Zvolena, Žiliny, Bystrici, proste do celého Slovenska a zmyslom toho všetkého má byť vzájomné odovzdávanie niečoho zaujímavého. 

Táto beseda  bola o krajine Nepál, jej špecifikách a ľuďoch a o zážitkoch z 1. cesty na trase: Kátmandú – Pokhara – Jomosom – Miktinath a späť  a z 2. cesty na trase: Kátmandú – Pokhara – Anapurna B.C. – Poon Hill Tatopani a späť.

O čom sa teda rozprávalo?

Nepál je na severe Indie a India ako taká nebola súčasťou Ázijského kontinentu, ale cez Indický oceán sa do neho natlačila a výsledkom sú práve najvyššie hory a na severe tohto subkontinentu sa  nachádza malý obdĺžnik, krajina Nepál, ktorá je najznámejšia tým, že sú tam navyše vrchy sveta. Nachádzajú sa tam najznámejšie osemtisícovky, sú tam proste Himaláje. Je to indická kolónia, od roku 1923 samostatná. Ako všade na svete, ak odíde veľký biely muž, ktorý Vám diktuje čo máte robiť, tak to je nepríjemné z hľadiska demokracie, ale potom prídu aj nepríjemné stránky v tom, že Nepálci ako takí sa o seba vedia len veľmi ťažko postarať najmä ekonomicky. Aj napriek tomu je to krajina, ktorá je relatívne stabilná, je to federatívna republika. Má 147 000 km štvorcových, čiže ak by sa to porovnalo s bývalým Československom,  tak je  len o niečo väčšia. Žije tu približne 29 miliónov obyvateľov,  pomerne veľa národnostných skupín, ale s úradným jazykom Nepálčinou.

Nuž viac z tohto neskutočne fantastického večera bohatého na informácie, či už v podobe slova alebo premietania fotografií nebudeme prezrádzať, ale povieme, že to rozhodne stálo za to. Rozprávanie o živote týchto ľudí a tejto krajine sa tak často nepočuje a vyše dve hodiny rozhodne stáli za to a ak niekedy sa niekde objaví podobná prednáška, tak Vám ju vrelo odporúčame.

nepal-ma-nepal-klub-mensa