• Po. mar 27th, 2023

Pestrý zámocký program počas podujatia Noc múzeí a galérií 2014

zvolensky-zamok-2012
Zvolenský zámok. Foto: ZV-podujatia.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy, s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

Jeho poslaním je šírenie informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Mesto Zvolen nie je výnimkou a už siedmy rok sa zapája do tohto projektu a to rovno na dvoch miestach – v Lesníckom a drevárskom múzeu a na zvolenskom zámku.

Nech sa páči prinášame Vám program tohto dňa 17.5.2014 na Zvolenskom zámku 

Program

 • 15:00 – Tvorivý ateliér pre rodiny s deťmi

Zábavno-tvorivý program počas, ktorého sa zoznámime s vybranými dielami zo zbierok SNG.

 • 16:30 – Divadlo z domčeka  – O kozliatkach

Bábková rozprávočka plná pesničiek o nezbedných kozliatkach a prefíkanom vlkovi, a tiež o tom, ako vlk ostal sýty a kozičky celé.

 • 19:00 – Dušan Buran – Najstaršie stredoveké diela v zbierkach SNG

O najstarších stredovekých dielach v zbierkach SNG vystavených v expozícii Gotické umenie bude rozprávať kurátor Zbierky gotického umenia SNG Dušan Buran.

 • 20:00 – Michal Hvorecký číta Spamäti

Autorské čítanie z knihy Spamäti, ktorá je autentickým portrétom autora od detstva v Bratislave cez príbeh rozvetvenej rodiny až po narodenie syna. Zaznamenáva tiež jeho putovanie po Slovensku aj po svete od Michaloviec cez Palermo až do Kábulu.

 •  20:45 – Katarína Beňová – Ľudovít Csordák (čordák) – Zádielske skaly

Kurátorka zbierky umenia 19. storočia predstaví problematiku slovenskej krajinomaľby 19. storočia na príklade tvorby maliara Ľudovíta Csordáka (čordáka). Výklad bude pozvánkou na pripravovanú výstavu v SNG Bratislava zameranú na slovenskú topografiu v krajinárskom umení.

 • 21:45 – Kultúra. Prečo to robíme?

Diskusia s mladými ľuďmi, ktorí pracujú v rôznych oblastiach kultúry – výtvarné umenie, divadlo, hudba, kreatívna reklama. Diskutujú: Dušan Buran, Svätopluk Mikyta, Zuzana Bodnárová, Marek Šafárik, Juraj Haško, Lucia Luptáková. Moderuje Boris Kršňák.

 • 22:30 – Pigs on the Wing 

Koncert zvolenskej hudobnej skupiny Pigs on the Wing, hrajúcej repertoár svetoznámej skupiny Pink Floyd.

Na program tohto dňa majú deti do 15 rokov vstup zdarma a dospelí 0,70 €. Zakúpená vstupenka platí na všetky podujatia v rámci programu

Pozor súťaž!!!

Ak nám správne odpoviete na otázku, Kto bude počas tohto dňa prednášať o Najstarších, stredovekých dielach v zbierkach SNG?, traja vyžrebovaní súťažiaci dostanú po jednom lístku pre dospelú osobu na všetky podujatia v rámci programu.

Ceny do súťaže venovala SNG – Zvolen zámok

Kto bude počas tohto dňa prednášať o Najstarších, stredovekých dielach v zbierkach SNG?

 Výhercovia súťaže: 

 • Jarmila Hrnečková
 • Jaroslav Marčičiak
 • Michaela Donovalová
 • Lenka Briedová

noc-muzei-a-galerii-2014

 

Článok: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri