• Ut. feb 7th, 2023

Vyhodnotenie stolnotenisovej sezóny v pôsobnosti ObSTTZ

ByIMG_1979

máj 5, 2014
dezider-benc-
Dezder Benc. Foto: Ing. Miloš Masarik.

Iba nedávno sa skončili okrem skupiny o poradie v piatej lige oblastné stolnotenisové súťaže záverečným turnajom jednotlivcov. V TOP 10 4.ligy dominoval Dušan Hronec (STO Zvolenská Slatina). V 4.lige zvíťazili hráči Hontianskych Nemiec „A“ a v lige piatej vedie Podzámčok.

Ako hodnotí prínos MOb Zvolen – Krupina – Detva v súťaži vo dvojhrách jednotlivcov predseda Výkonného výboru Oblastného stolnotenisového zväzu Dezider Benc ?

„Prípravu, priebeh a výsledky majstrovstiev oblasti jednotlivcov hodnotím veľmi kladne.

Aj z kladných  informácií od účastníkov viem, že turnaj bol SO Zvolenská Slatina usporiadaný a zabezpečený po všetkých stránkach na vysokej  športovej úrovni  i zásluhou jej predsedu Pavla Hedvigiho. Zúčastnilo sa podľa mňa málo hráčov, no hráči podľa úspešnosti v dlhodobej súťaži potvrdili svoje rebríčkové postavenie. Prínosom turnaja bola možnosť určitého výkonnostného porovnania na turnaji, kde je atmosféra iná ako pri zápasoch v rámci súťaže družstiev a za určité negatívum považujem neúčasť viac hráčov piatej ligy, ktorí si tu môžu zistiť rozdiel vo výkonnosti medzi hráčmi štvrtej a piatej ligy, veď i v nižšej súťaži sú kvalitní hráči.“   

Skončila zatiaľ liga štvrtá. Zvíťazili Hontianske Nemce „A“ pred Doprastavom Zvolen „C“ a Budčou „B“, posledná a vypadnúť by mala Veľká Lúka. Ako hodnotíš výkonnosť družstiev v uplynulej sezóne ?

„V tomto ročníku skončila súťaž  štvrtej  ligy skoro. Dlhodobá súťaž piatej ligy ešte v skupine o postup pokračuje. Celé majstrovstvá oblasti oproti minulým ročníkom mimoriadne sa niesli v pohodovom a veľmi športovom  duchu. Neboli absolútne žiadne protesty, pripomienky, sporné momenty, všetky stretnutia sa odohrali doslova v rodinnej atmosfére. Hralo jedenásť družstiev,  by som zaradil do troch výkonnostných skupín. Do prvej by som zaradil prvé štyri celky, tri menované a Zvolenská Slatina mali celkom slušnú úroveň. Víťazné Hontianske Nemce sa zúčastnia kvalifikácie do ligy tretej. Do druhej skupiny by som zaradil celky Kriváň, Dudince, Kováčová a Sielnica a potom do tretej Krupina „C“, Hriňová a Veľká Lúka.  

Prínosom pre súťaž boli aj štarty hráčov z vyšších súťaží. Víťazovi veľmi pomohlo angažovanie mimoriadne kvalitného ligového hráča Viliama Sýkoru v druhej polovici súťaže. Podľa informácií z oddielov z piatej ligy nemá nikto záujem o postup a tak sa asi Veľká Lúka udrží, nevypadne z ligy štvrtej. Mrzí ma, že nastal akýsi útlm v účasti nových, mladých hráčov, okrem Krupiny, Doprastavu, či v malom množstve v Zvolenskej Slatine, Budči, Dudinciach sa znova zo súťaží vytrácajú. Obávam sa budúcnosti Hriňovej, kde hrajú pomaly už seniori, hrajúci v rovnakej zostave už 15 rokov. Držím im palce,  aby sa im podarilo omladiť, udržať, lebo sú z Detvianskeho regiónu už jediný oddiel.“

Poslednou akciou v rámci pôsobnosti VV ObSTTZ býva vždy meranie síl najlepších hráčov súťaží podľa  úspešnosti v rebríčku. Tento rok TOP 10 usporiadal Doprastav Zvolen. Ako hodnotíš výsledky a priebeh ?

„Som maximálne spokojný z priebehom TOP-ky, výborná úroveň usporiadania na Doprastave zásluhou Miroslava Pirníka, výborná športová úroveň  zápasov a vyrovnanosť hráčov, ktorí sa prebojovali dlhodobými výsledkami. Mrzí ma neúčasť troch hráčov víťazných Nemiec, no dali prednosť zamestnaniu, či iným športom. Odohrať deväť zápasov za sebou nie je žiadny špás, je to mimoriadne fyzicky i psychicky náročné. Oceňujem kvalitu, disciplinovaný výkon  i vytrvalosť aktérov.“

Stretnutiami piatej ligy o záverečné poradie a turnajom TOP 10 pre piatu ligu sa skončí súťažný ročník 2013/2014 v Oblasti Zvolen, Krupina, Detva.

Čo priniesol kladné a aké mal negatíva ?

„Niesol sa v mimoriadnom športovom duchu, doslova sa oživujú staré športové priateľstvá. Herná kvalita sa značne zlepšila, vyrovnala sa špička hráčov, niektoré mužstvá majú ešte úžasný potenciál rastu. Vyjadrujem obdiv i hráčom vo veteránskom veku, ktorí sú stále pre súťaž iba prínosom, ako Rudolf Mochnacký, Eugen Kubiš, či Peter Martin. Máme v súťaži spektrum hráčov od šestnástky až do sedemdesiatky. A to je krásne na našom stolnom tenise.   

Za jediné negatívum považujem malý záujem o usporiadanie turnajov majstrovstiev oblasti a TOP, stále sa striedajú tie isté oddiely. Ostatne kluby sa iba tzv. vezú, nanajvýš sa zúčastnia. V budúcom ročníku túžobne očakávam, že sa konečne do súťaží prihlásia i nové kluby Sebechleby, Sliač, Detva, ktorá skoro jediná z okresných miest na Slovensku nemá stolnotenisový klub.“

Stolný tenis v oblasti teda napreduje, treba sa však viac venovať mládeži, priaznivé predpoklady pre obohatenia stolnotenisového diania majú obce a mestá, keď i niektorí primátori, či starostovia v regióne poriadajú turnaje.  Zvolenská Slatina O pohár starostky, Kováčová Memoriál bývalých hráčov, Sliač O pohár primátora, Pliešovce a Sielnica s Vianočnými turnajmi a naposledy Doprastav Zvolen s Veľkonočným turnajom s nebývalou extraligovou účasťou, kde sa hráči Oblastných súťaží výkonmi nestratili. V medzi období čaká na Zvolenčanov turnaj v rámci Dňa sídliska Zvolen-západ v štyroch vekových i výkonnostných kategóriách, kde sa určite za zelenými stolmi objavia i hráči z majstrovských súťaží oblasti.

Článok a foto: Ing. Miloš Masarik.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri