• Št. nov 30th, 2023

Slávnostné odhalenie kamenného reliéfu “Milenci”

Autor IMG_1979

máj 11, 2014 , , ,
relief-milenci
Kamenný reliéf Milenci. Foto: ZV-podujatia.

Uplynulo 69 rokov od ukončenia najhoršej vojny v histórii ľudstva a práve v  deň 69. výročia víťazstva nad fašizmom sa konalo ďalšie stretnutie v Parku zabudnutých susedov.

V tomto parku, ktorý začal písať svoju históriu v roku 2012 slávnostným otvorením a v roku 2013 veľkým spoločným stretnutím sa tento rok konalo ďalšie spoločné stretnutie a opäť s bohatým kultúrnym programom pod názvom Zvolenský keramický kruh.

Podujatie zorganizoval Jozef Klement spolu s ďalšími partnermi, napríklad s Rotary klubom a pomocnú ruku podalo aj mesto Zvolen.

Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé body programu trošku podrobnejšie

Od 10-tej do 16-tej sa konal v priestoroch parku trh s rôznymi, zvyčajne keramickými výrobkami a nieslo sa to všetko v podobnom duchu, ako prednedávnom na akcii Natur trh. Okrem toho si bolo možné vyskúšať na hrnčiarskom kruhu svoju šikovnosť a z hliny niečo pekné vyrobiť.

Hodinu po obede prišli zástupcovia Českého spolku vo Zvolene. Im i všetkým prítomným predviedli deti z MŠ Tehelná pekné folklórne vystúpenie.

V rámci programu o ďalšiu hodinu neskôr vystúpil so svojim speváckym programom Evanjelický spevácky zbor Effatha Zvolen.

Po 15-tej sa pôvodne malo konať  tanečné vystúpenie dua Maroš a Denisa, ale nakoľko si Denisa pred pár dnami poranila členok, tak toto tanečné vystúpenie sa nekonalo.

Nasledoval teda ďalší bod programu a to odhalenie kamenného reliéfu “Milenci” od Kirilla Postovita. Úvodného slova sa ujal Jozef Klement, ktorý povedal, že v priebehu štyroch rokov sa Zvolen dočkal troch umeleckých diel, ktoré sa nachádzajú v Parku ušľachtilých duší. Paľo Macho a Peter Kalmus odhalili krásne diela, o dva roky neskôr sa odhaľovala v Parku zabudnutých susedov Plačúca fontána, ktorá je dielom Igora Fašku s realizáciou pána Skučku.

Pani Staníková vo svojom príhovore upriamila pozornosť na výročie, ktoré si pripomíname.  Povedala, že je symbolické stretnúť sa na tomto mieste, kde sa snúbi história, ktorá nám bude pripomínať, že musíme byť ostražití,  s budúcnosťou – kamenným reliéfom, ktorý nám bude pripomínať, že v našom srdci by mala byť vždy zasiata láska.

Pred samotným odhalením reliéfu povedal pár slov samotný autor, ktorého reč bola strohá,  poďakoval rodine Klementovej a mestu Zvolen a povedal, že dúfa, že reliéf tu bude žiť.

Následne už došlo k odhaleniu samotného reliéfu.

Predposledným bodom programu bolo otvorenie výstavy v Galérii na Tehelnej a jednalo sa o obrazy Kirilla Postovita. Sám autor síce nepovedal toho veľa k vystaveným dielam, ale je to veľké prekvapenie po všetkých stránkach a vrelo odporúčame.

Na záver tejto celodennej akcie zahrala skupina Sliačske Mokváne, ktorá tu už minulý rok v júli mala svoje vystúpenie a vtedy, tak ako aj teraz, ju publikum prijalo s nadšením.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri