• So. jan 28th, 2023

Tri dni detského folklóru vo Zvolene

Lastovičky Zvolen

pôsobia od roku 1997 pri Súkromnej základnej umeleckej škole vo Zvolene. Hlavným atribútom tohto kolektívu je spojenie, vokálneho, pohybového a slovenského prejavu, čo vychádza z celkovéj koncepcie školy.

Materiál pre svoje programové čísla čerpá predovšetkým z domáceho prpstredia (Podpoľanie a oblasť Krupinskej planiny). V roku 1999 sa Lastovičky zúčastnili na prvom festivale, na 5 ročníku FS pod hradom v Podzámčoku. Odvtedy sa kolektív pravidelne zúčastňuje prehliadok vyhlasovaných NOC, viackrát sa zúčastnil Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Okrem toho sa deti prezentovali na folklórnych festivaloch vo Východnej, Kokave nad Rimavicou, Klenovci Hrušove, Heľpe, Zvolene, Krupine… i na zahraničných festivaloch v Dánsku, Švédsku, Poľsku, Maďarsku a Rakúsku.

Lastovičky sa dvakrát predstavili v Slovenskom rozhlase v relácii Kľúčik od od piatich dvier a v Slovenskej televízii v relácii Vandrovali hudci.

Najvýznamnejšie ocenenia súboru sú Zlaté pásmo na celoštátnej prehliadke detských speváckych skupín v Košiciach v roku 2006 a zlaté pásmo na celoštátnej prehliadke Detský hudobný festival v Likavke v roku 2010.

Vedúci súboru: Daniela a Pavol Kováčovci.

Na úvodnú stránku článku