• Št. nov 30th, 2023

Lenka Príbojová: „Pádov sa nebojím!“

Autor IMG_1979

júl 22, 2014 ,
lenka-pribojova-skatepark
Lenka Príbojová. Foto: © Nicole Regecová

Možno to poznáte… Prechádzate sa po Zvolene a zrazu popri vás prefrčí dievča na štyroch kolesách. Avšak nehovoríme o aute, či inom dopravnom prostriedku, ktorý má motor. Reč je o Zvolenčanke Lenke Príbojovej, ktorá jazdí na niečom oveľa menšom – a to na skejtborde. Pokiaľ  popri vás už prešla, môžete byť poctený. Je totiž označovaná za najlepšiu skejterku vo Zvolene. Ba čo viac, mnohí ju považujú za jednu z najlepších na Slovensku.

„Dievčatá sa venujú kozmetike, manikúre, pedikúre, šaty, barbie …“ smeje sa  táto 16-ročná dievčina, ktorá sa vo voľnom čase ani náhodou nevenuje žiadnej z vyššie vymenovaných činností. K skejtovaniu sa dostala už ako 9-ročná, keď ju na to nahovoril o rok starší sused. No po tom, ako si zlomila ruku s tým prestala. Na dosku sa vrátila v štrnástich rokoch a jazdí dodnes. „Začala som to brať vážnejšie, keď sa mi ozývali ľudia, že mi to celkom ide.  Potom sa mi ozvali aj sponzori.“ Momentálne ju už rok sponzorujú skateshopy „Zmez“ a „Lokal Skateshop“.

Dnes je Lenka v skateboardingu ako doma, pričom na prvý pohľad oplýva bohatým „skejt“ žargónom, ktorý si nejde nevšimnúť. No každý raz začínal a aj ona priznáva, že dlho nevedela názvy trikov, čo bolo spôsobené tým, že sa učila sama, najmä z videí. „Inšpirovali ma tie vrtuľníkové triky, keď sa im skejt krútil pod nohami a ja som sa to strašne chcela naučiť… Triky som sa učila doma v práčovni, kde máme hore natiahnuté šnúry, ktorých som sa držala a tak trénovala. Takto som dala svoj prvý kickflip.“ Preto začiatočníkom odporúča učiť sa so skúsenejšími skejtermi: „Je najlepšie byť s partiou. Keď začneš skejtovať s tými ľuďmi, tak ťa to oveľa viac posunie vpred. Niekto dá nejaký trik a to ťa vyhecuje, aby si ho zopakoval.“

Ešte pred tým, ako si našla svoju partiu, sa musela popasovať s faktom, že skateboarding na Slovensku je viac-menej chlapčenská záležitosť. „Zo začiatku mi v skateparku bolo trápne. Mala som málo rokov a bola som tam jediné dievča, ktoré jazdilo medzi chalanmi o päť až desať rokov staršími. V skateparku som bola veľmi málo, a keď aj, tak som tam chodila s mamkou. Díky mami… Väčšinou som sa zlepšovala na betónovom ihrisku 9.ZŠ na Západe.“ Teraz pri každej príležitosti nahovára na tento šport aj iné baby. Dokonca stála pri vytvorení ženského skejtbordového tímu „GS Team“, ktorý ma členky z rôznych kútov Slovenska.

Lenka je presvedčená, že žena môže byť v skejtovaní tak dobrá, či dokonca lepšia ako muž:  „Podľa mňa už taká aj je, Leticia Bufoni alebo Marisa Dal Santo… Je to pretože skateboarding je vonku rozvinutý a majú sa kde vylepšovať“ A práve zaostalosť ženského skateboardingu u nás ju hnevá. Obdivuje ako je tento šport ponímaný v Amerike či Barcelone, kde by si chcela zajazdiť najviac. „Môj najvyšší cieľ je skejtovať čo to dá a odcestovať preč, kde by som sa vyjazdila a potom prišla späť so skúsenosťami a začala budovať na tom.“

Mladá skejterka priznáva aj to, že s touto záľubou chcela mnoho krát skončiť: „Kvôli rodičom, lebo sa o mňa boja… Chápem ich. Z mojej strany kvôli zdraviu. Nechce ma poslúchať členok, ktorý ma bolí už od augusta 2013. Dosť ma to zabrzdilo v progrese. Chcem si dať dlhšiu pauzu a trochu sa o to postarať.“ Každopádne, Lenka ešte nezaháľa a tieto prázdniny chystá projekt s názvom „Hot and chilli“. Ide o skejtbordové video, ktoré sa chystajú natočiť s babami z „GS Teamu“.

Čo bude robiť v budúcnosti, si zatiaľ nie je istá. Samozrejme, že by sa chcela stať profesionálnou skejtbordistkou, ale to záleží  hlavne na jej zdraví. Najradšej by sa zúčastnila skejtbordovej súťaže „X Games“, kde je čisto ženská kategória. Okrem toho ju baví aj poézia. „Je to dva v jednom, lebo keď som sama večer na skejte a som vyventilovaná, tak vtedy sa mi strašne dobre píšu básne. Dám všetky pocity zo seba preč.“ Dokonca ju vo voľnom čase teraz zamestnáva aj písanie fantasy knihy, ktorú plánuje túto zimu dokončiť. Avšak najlepší pocit na svete pre ňu stále zostáva: „…dať nejaký nový trik.

Video

Fotografie

Článok a foto: © Nicole Regecová. Video: Lenka Príbojová.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri