• So. jan 28th, 2023

Mesto má prvé polopodzemné kontajnery na odpad

ByIMG_1979

okt 18, 2014 ,
polopodzemne-kontajnery-na-odpad-zvolen
Polopodzemné kontajnery Zvolen. Foto: ZV-podujatia

Ak ste boli niečo pred nedávnom vybavovať na Mestskom úrade, alebo ste len tak šli okolo, tak ste si možno všimli také zvláštne čudá respektíve valce trčiace zo zeme, ktoré môžu čokoľvek pripomínať, ale niektoré veci sú na pohľad inak ako sa môžu zdať.

Ako je možné vyčítať z mestskej stránky,  tieto čudá sú vlastne polopodzemné kontajnery na odpad. Umiestnenie pri Mestskom úrade je vzorovým stanovišťom momentálne piatich takýchto kontajnerov. Dané kontajnery moderného systému zberu odpadu a triedených zložiek poslúžia v úvode projektu úradu ako aj obyvateľom priľahlých domov.

Ak všetko pôjde podľa plánu a nájde sa aj zdroj financovania, malo by sa to realizovať aj v okolitých častiach mesta a Zvolen by sa tak stal lídrom v oblasti rozvoja odpadového hospodárstva na Slovensku.

K tomuto kroku sa rozhodlo mesto aj preto, že produkcia odpadu ako aj nároky na jeho triedenie a spracovanie stále rastú, preto je nutné postupne zvyšovať kapacitu zberných miest. Nakoľko aj mesto Zvolen už niekoľko rokov bojuje s problémom nedostatočných parkovacích miest,  tak aj táto vec môže pomôcť v tomto smere. Okrem toho nasadenie polopodzemných kontajnerov prináša niekoľko výhod – od lepšieho využitia zberného miesta až po zlepšenie vzhľadu a čistoty okolia.

Polopodzemné kontajnery sú v zemi zapustené nádoby s dvojitým obalom, do ktorých sa na menšej ploche zmestí viac odpadu. V lete sa v nich odpad neprehrieva, čo znižuje riziko biologického rozkladu a vzniku zápachu. V zime odpad neprimŕza na dne kontajnera a  sneh vyhrnutý z cesty neprekáža obsluhe pri odvoze odpadu.

Predstavitelia Mesta Zvolen sa so systémom polopodzemných kontajnerov oboznámili už v roku 2011. Po spracovaní projektu ich využitia vo Zvolene podalo Mesto žiadosť na získanie nenávratných finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ. Aj keď sa z doterajších výziev finančnú podporu nepodarilo získať, Mesto Zvolen sa tejto myšlienky nevzdáva a naďalej hľadá možnosti financovania a realizácie tohto projektu.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka a čerpanie info Zvolen.sk

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri