• Ne. jún 4th, 2023

Roland Krahulec je najlepší budúci kuchár západného a stredného Slovenska

ByIMG_1979

nov 5, 2014 ,
Zv-Metro_Vitazi
Roland Krahulec (uprostred). Foto: Metro.sk

TS – Krájanie cibule, póru, či zemiakov alebo vykostenie kuraťa a pstruha – v týchto základných zručnostiach, ktoré by nemali byť cudzie žiadnemu kuchárovi, si zmerali sily budúci kuchári zo západného a stredného Slovenska. Ako si s nimi poradili?

Najtalentovanejší študenti hotelových škôl, stredných odborných učilíšť a stredísk praktického vyučovania v odboroch kuchár – čašník si zmerali sily na regionálnom kole 3. METRO Kuchárskeho päťboja. „Ide nám o podporu mladých kuchárov a talentov, ktorým súťaž pomôže v ich budúcnosti,“ objasňuje Karol Preiner dôvody, prečo sa METRO rozhodlo realizovať už tretí ročník tejto čoraz obľúbenejšej súťaže.

Zručnosti budúcich kuchárov preverili individuálne disciplíny, ktoré hodnotila odborná porota v zložení: šéfkuchár METRO Vojto Artz, Ján Duda, šéfkuchár reštaurácie Leberfinger v Bratislave a Maroš Mrenica, šéfkuchár reštaurácie Season vo Zvolene. Okrem rýchlosti sa hodnotila aj precíznosť zvládnutia jednotlivých úloh. Súťažné disciplíny išli najlepšie od ruky Rolandovi Krahulcovi zo SOŠ hotelovej akadémie z Holíča, ktorý od poroty získal celkovo 177 bodov a získal tak spomedzi 24 súťažiacich prvé miesto. Do zápolenia o najlepšieho budúceho kuchára sa okrem Strednej odbornej školy hotelovej akadémie v Holíči zapojila aj SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene, Hotelová akadémia v Prievidzi a SOŠ obchodu a služieb v Žiari nad Hronom.

„Sme veľmi radi, že pre mladých gastronómov existuje takáto príležitosť ukázať svoje schopnosti. Sú to základy, ktoré by mal každý dobrý kuchár ovládať. Zároveň si môžu vyskúšať  svoju budúcu prácu naostro a my, skúsenejší, im môžeme odovzdať užitočné tipy a rady, ktoré im pomôžu posunúť sa vo svojom odbore ešte ďalej,“ hovorí o súťaži Vojto Artz, porotca a šéfkuchár spoločnosti METRO.

Do finále, ktoré sa už tradične uskutoční na veľtrhu Danubius Gastro 2015 v bratislavskej Inchebe, postupuje 6 najlepších škôl z celého Slovenska. Najúspešnejšie školy súťažia nielen o individuálne víťazstvo v 3. METRO Kuchárskom päťboji, ale ako tím reprezentujúci školu aj o víťazný pohár METRO TOP Gastro tím a finančnú cenu 1000 EUR. „Navyše získajú aj odbornú stáž v špičkových gastronomických zariadeniach na Slovensku, ktorú im zabezpečí Zväz hotelov a reštaurácií SR,“ dodáva na záver Karol Preiner.

Zv-Metro_Vitazi

TS a foto: Metro