• Ne. feb 5th, 2023

O tohtoročnom archeologickom prieskume sa debatovalo v knižnici

strieborna-minca-zigmunda-luxemburskeho
Foto: ZV-podujatia

V utorok 4. novembra 2014 sa uskutočnil v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra v poradí už 5. ročník prednášky pod názvom Výskum Zvolenského Pustého hradu a ďalších hradov v Banskobystrickom kraji v roku 2014.

Prednáška sa konala pod patronátom mesta Zvolen,BBSK, miestneho odboru Matice Slovenskej, Krajskej knižnici Ľudovíta Šúra, archeologického ústavu SAV Zvolen a Katedry muzeológie UKF v Nitre.

Rozprávanie bolo zamerané okrem prezentácie najnovších objavov na Pustom hrade aj na náleziská pri ďalších hradoch v Banskobystrickom kraji, či už sa jednalo o hrad Peťuša alebo hrad Dobrá Niva.

Tieto archeologické výsledky prišli prezentovať pred širokú verejnosť PhDr. Ján Beljak, PhD., PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD. a Mgr. Michal Šimkovic.

Za to, že sa konal v poradí už 23. sezónu výskum na Pustom Hrade je hlavný donátor mesto Zvolen, ktoré od roku 1992 financuje nielen archeologický výskum, ale aj sanačné práce, potom to je Višegrádsky fond, ktorý podporuje letnú školu archeológie, Ministerstvo Kultúry SR, ktoré pomohlo  v rámci projektu Nezamestnaní na hradoch, BBSK a Lesný podnik mesta Zvolen.

Projektu Letnej školy archeológie sa v roku 2014 zúčastnilo viac ako 120 študentov stredných a vysokých škôl. Okrem zástupcov z vysokých škôl zo Zvolena a Banskej Bystrice, to boli predovšetkým študenti archeológie zo Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska. Denne na výskume na Pustom hrade pracovalo počas mesiacov júl a august 2014 priemerne 50 študentov. Ich vedenie a výučbu zabezpečovali predovšetkým archeológovia Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre a Katedry archeológie UKF v Nitre. Pomohlo aj 10 nezamestnaných.

Videá 

Prezentácia Pustý hrad 2014 – PhDr. Ján Beljak, PhD (úvod) 

Prezentácia Pustý hrad 2014 – Mgr. Michal Šimkovic

Prezentácia Pustý hrad 2014 – PhDr. Ján Beljak, PhD (prieskum) 

Prezentácia Pustý hrad 2014 – Noémi Beljak Pažinová – Dolný hrad

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri