• Ne. okt 1st, 2023

Máte doma nepotrebné veci? Zóna bez peňazí sa o ne postará

Autor IMG_1979

nov 9, 2014
zona-bez-penazi-zvolen-6
Pred rokom bolo toho neúrekom. Foto: ZV-podujatia

Počas kalendárneho roka je hneď niekoľko desiatok pamätných dní, ktoré sú zaradené v kategórii medzinárodné a pripomíname si nimi niečo zaujímavé, zábavné, ale aj smutnejšie.

Na 28.11. pripadol Medzinárodný Deň nenakupovania, ktorý vyhútal Ted Dav vo Vancouveri. Vďaka nemu sa prvýkrát v roku 1992 v Kanade oslávil Deň bez nakupovania. Neskôr sa rozšíril tento deň – pripomínaný vždy posledný novembrový piatok – do celého sveta a výnimkou nie je ani Slovensko.

Tento medzinárodný deň vznikol, aby si ľudia uvedomili, ako veľmi a často aj bezvýznamne nakupujú.

Prečo by malo Slovensko v niečom zaostávať?

V tento deň bude konať krížom-krážom celým Slovenskom vo viac ako 50 mestách pod jednotným názvom Zóna bez peňazí. Hlavný organizátor Manik je zakladateľ spoločného komunitného Projektu život, pomocou ktorého sa vybrali jednotliví organizátori v zapojených mestách.

Neváhajte a príďte darovať veci, ktoré už nepotrebujete a vymeňte ich za také, ktoré sa vám páči. Alebo si môžete zobrať to, čo by sa vám mohlo hodiť. Aj vďaka vám sa tak bude môcť naplniť hlavná myšlienka celej akcie – urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí si to nemôžu prevažne pre nedostatok peňazí dovoliť. Darčeky predsa nemusia byť nové ani drahé, pokojne to môžu byť veci získané práve na Zóne bez peňazí.

Tak ako sa píše na stránke projektu veci, ktoré ostanú poslúžia pre niekoho druhého.

Veci, ktoré po Zóne bez peňazí zostanú, budú rozdelené a posunuté ďalej. Oblečenie pre dospelých darujeme organizáciám, ktoré sa venujú ľuďom bez domova, detské oblečenie materským centrám, knihy školám, knižniciam a antikvariátom. Hračky rozdáme deťom v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou a rodinám v hmotnej núdzi,” doplnil Manik a dodal, že mnohé miesta budú mať počas tejto akcie aj bohatý sprievodný program.

Zóna bez peňazí sa bude konať 29.11.2014 od 14:00 do 21:00 hod v priestoroch Starej radnice.

Doporučujeme:  takto to dopadlo v roku 2013 

zona-bez-penazi-zvolen-2014