• So. jan 28th, 2023

Víkend atraktívneho divadla sa blíži !

ByIMG_1979

nov 13, 2014
eva_turnova
Eva Turnova. Foto: Organizátor

TS – Už na budúci týždeň v dňoch 20.-23.novembra sa bude konať 26.ročník tohto alternatívneho festivalu. Víkend atraktívneho divadla opäť ponúkne prierez toho najlepšieho, čo sa na doskách divadiel a koncertných sál nachádza. Tento rok majú zastúpenie všetky krajiny Višegrádskej štvorky a privítame obrovský objav poľskej tanečnej scény, legendy maďarskej a českej alternatívnej scény, či slovenské hudobné a divadelné stálice. Záštitu nad týmto ročníkom prevzal osobne pán prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Pozvánkou na festival bol koncert Andrej Šeban and Band, ktorý sa uskutočnil už 8.novembra. Vysoký záujem a dobré referencie divákov i znalcov potvrdili, že zaradiť  novú Tour 2014 Andreja Šebana do programu VADu, ako pozvánku, či zahrievacie kolo, bol dobrý výber.

Hlavný program sa začína už vo štvrtok 20.11. vystúpením Divadla GUnaGU s hrou „Underground“, na ktoré sú posledné voľné vstupenky. Po ôsmej večer vystúpia prešovskí chlapci z Chiki liki tu-a spoločne s maďarskou legendou alternatívnej scény Korai Orom.

Piatok 21.11. sa bude niesť v duchu viacerých žánrov a odštartuje ho takmer vypredané autorské čítanie „Turnový háj“ s hudbou a spevom známej basgitaristky z kapely Plastic people of the Universe – Evy Turnovej, ktorá svoje čítanie z najnovšej knihy doplní hudbou spoločne s bubeníkom Plastic People uf the Universe Jaroslavom Kvasničkom. Po nej predvedie hru s názvom „Causa bonasus“, alebo dovtedy budeš mať chlpatú riť , kým toho zubra neskolíš, známe košické Divadlo Na Peróne. Večer, ako tradične, ukončí hudobný program. Po rokoch sa do Zvolena vracia česká legenda alternatívnej scény Už jsme doma, ktorá je najznámejšou CZ/SK kapelou v USA a Kanade a na festival prídu takmer priamo z japonského turné! Po nich vystúpi moravská kapela Není Nemý. Zmenou v programe je, že poľský producent a DJ Gooral vystúpi už v piatok a bude teda takou afterparty po týchto koncertoch. Jeho koncert na poľskej verzii Woodstocku v roku 2013 videlo až 350.000 ľudí. Pod vplyvom jeho tradičných goralských melódií, spájania elektroniky a ľudovej hudby sa roztancuje určite celé publikum.

Sobotu 22.11. otvorí vypredané predstavenie Divadla STOKA z Bratislavy s hrou „Pevný podnos“.  Jedným z ťahákov sobotného dňa a aj celého festivalu je určite divadelný súbor Husa na Provázku z Brna s hrou „Tichý Tarzan“ (Zcizené denníky fantoma erotické fotografie). V hlavnej úlohe sa predstaví Ivana Hloužková, ktorá za túto postavu získala aj cenu Alfréda Radoka a bola nominovaná na cenu Thálie. Po tomto skvelom predstavení bude nasledovať koncert domácej kapely Got Blue Balls?! zo Sliača a skvelých pop-rockových hudobníkov z kapely Lavagance, ktorí predstavia aj piesne z nového albumu.

V nedeľu 23.11. sa festival uzavrie premietaním dokumentárneho filmu „Zimomriavky – Husí kůže“ Martina Hanzlíčka a Fedora Gála na Zvolenskom zámku v priestoroch SNG, kde po premietaní bude nasledovať diskusia s režisérom a okrem neho príde aj Martin Bútora, spoluzakladateľ VPN a poradca prezidenta Andreja Kisku, či Peter Kalmus – umelec a aktivista účinkujúci aj vo filme. Veľkolepým vyvrcholením bude performance „Capricia“ svetoznámeho umelca Milana Adamčiaka a koncert skvelého medzinárodného jazzového zoskupenia Valér Miko Trio.

Vstupenky na jednotlivé predstavenia je ešte stále možné kúpiť v Informačnom centre mesta Zvolen a Banská Bystrica či prostredníctvom emailu listky@vadfestival.sk

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.vadfestival.sk

Fotografie

 

TS – Tomáš Kršňák – výkonný riaditeľ festivalu