• Ut. feb 7th, 2023

Katarína Bajcurová príde porozprávať o umelcoch vo vojne & vojna v umení

ByIMG_1979

nov 20, 2014
61091c25-e531-4de6-a8c5-679e24cf0d62
Foto: SNG Zvolenský-zámok

Pravidelné stretnutia s výtvarným umením sú pokračovaním formátu Večer s kurátorom, ktorý bol verejnosti predstavený v roku 2013.

Nový cyklus stretnutí bol opäť určený všetkým, ktorí by sa radi dozvedeli podstatne viac o výtvarnom umení a počas roka 2014 pokračoval v predstavovaní stálych expozícií na Zvolenskom zámku a vybraných diel zo zbierok SNG prostredníctvom výkladov i neformálnych diskusií.

Cyklus stretnutí nekončí ani v druhom polroku a je opäť určený všetkým, ktorí by sa radi dozvedeli viac o výtvarnom umení. Bude pokračovať v predstavovaní stálych expozícií na Zvolenskom zámku a vybraných diel zo zbierok SNG prostredníctvom výkladov i neformálnych diskusií. Slovo budú mať kurátori SNG, ale aj reštaurátori, historici a ďalší.

Vo štvrtok 27.11.2014 o 18:00 expozície SNG – vstupné 2,70€

Katarína Bajcurová 1914 – 1918 – Umelci vo vojne & vojna v umení (príklad Slovenska)

Výklad bude venovaný storočnici vypuknutia 1. svetovej vojny – Veľkej vojny, ako ju nazývali súčasníci. Predstaví tému 1. svetovej vojny videnú očami umelcov pochádzajúcich zo Slovenska, ktorí pôsobili ako tzv. frontoví maliari (L. Mednyánszky, E. Halász-Hradil), alebo boli účastníkmi či očitými svedkami bojov (P. J. Kern, D. Czölder). Vojna neodmysliteľne vkročila nielen do ich tvorby, ale zmenila aj napredovanie moderného umenia Slovenska (A. Jasusch). Výklad prinesie prvú komplexnejšiu obrazovú prezentáciu tejto doteraz nepreskúmanej témy a predstaví aj niekoľko originálov z depozitára Slovenskej národnej galérie.

SNG pripravuje na december: Utorok 9. decembra

Vianoce s výtvarným umením od 17.00 / expozície SNG / vstupvoľný

  • 17:00 Kúp a získaj zadarmo – Čo tak obdarovať blízkych peknou knihou alebo katalógom o výtvarnom umení, originálnym zápisníkom či perom? Bude si naozaj z čoho vyberať a ešte k tomu aj za skvelé ceny. Aby bola správna vianočná atmosféra, ponúkneme vám aj vianočný punč.
  • 17:00 Recyklované ozdoby – Tvorivý ateliér pre rodiny s deťmi.
  • 18:00 O výtvarnom umení pod vianočným stromčekom

Lucia Gavulová: STANO FILKO

  • Posledný tohtoročný výklad z cyklu Stretnutia s výtvarným umením.19:30 Vianočná tombola

Zdroj info (Oddelenie galerijnej pedagogiky SNG Zvolenský zámok)

Článok: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri