• Po. jan 30th, 2023

Vianoce otvárajú dvere k núdznym

stedra-vecera-2014-zvolen-1
Spoločná štedrá večera. Foto: Monika Necpálová.

Charita sv. Alžbety vo Zvolene pripravuje Vianoce pre núdznych už niekoľko rokov. A tí, čo sa ich zúčastňujú – núdzni, ale aj všetci dobrovoľníci – vedia, že sú z roka na rok krajšie. Voňajú ako jedlička a chutia ako oplátky s medom. Vianoce, ktoré rozprávajú nielen hlasom, ale aj rukami. Lebo práve také nápomocné ruky potrebujú ľudia v núdzi. Cez Vianoce dvakrát – jedna ruka pripravuje sviatočný stôl a druhá objíma…

Tridsiatka dobrovoľníkov vstávala zavčas rána, aby sa jedálenský priestor Vladka Michaleka vo Zvolene premenil na sviatočnú reštauráciu a kuchyňa sa stala sídlom majstra kuchára a jeho pomocníkov. Deti vykrajovali pagáčiky a len čo sa minul chlieb nosili ich ďalší pomocníci na stoly. Približne šesťdesiatka ľudí v núdzi s nádejou na lepší zajtrajšok za to želala každému z dobrovoľníkov šťastné Vianoce.

Iniciatíva ľudí, ktorí chcú pomáhať, je obdivuhodná. Jeden z najmladších dobrovoľníkov prišiel o deviatej ráno spolu s bratom a kamarátom. Priznal sa, že stihol už pomôcť toľko, že mama by ho doma ani nespoznala. Mnohí, čo takto prídu, sa veru za pol dňa naučia kopu užitočných vecí… „Každý rok je dobrovoľníkov viac a viac. Tohto roku ich je toľko, ako nikdy pred tým. Prichádzajú jednotlivci aj celé rodiny. Táto výzdoba krášli jedáleň vďaka dobrovoľníkom a rodine pani Markovej. Ľudia sa sami hlásia, že chcú pomôcť,“ vymenúva nespočetné množstvo ochotných ľudí sestra Patrícia. Odvety, čo nastúpila do charity, sú to už jej štvrté Vianoce.

Štedrý obed pre núdznych pripravuje organizácia Charity sv. Alžbety s finančnou, ale aj materiálnou podporou mnohých ľudí. Sponzormi sú podniky, ktoré darovali zeleninu na vianočný obed, vianočky či veci do balíčkov, ktoré si núdzni odniesli. Balíčky ukrývali šály a ponožky, sladkosti i mäsové výrobky na sviatočné dni pred nami. A koľkože balíčkov bolo pripravených? 60! „Núdznych je viacej. Pred rokom sme evidovali k Vianociam okolo 140 ľudí. Tento rok 170,“ pripomína sestra Patrícia. Čo spôsobuje nárast, nevedno. Ale, ako uvažuje sestra Patrícia, možno je to tým, že ľudia spoznávajú charitu. Prichádzajú aj ľudia z okolitých dedín a miest, kde takéto možnosti nemajú. Každý pracovný deň majú núdzni pripravené v charite jedlo. Počas sviatkov dostávajú balíčky. Mesto Zvolen prispieva čiastočne na stravovanie núdznych od januára do novembra. Charita nemá vlastné ubytovanie, ale primátorka mesta je otvorená aj riešeniu tohto problému.

Spoločne s ľuďmi v núdzi na Štedrý deň sedeli za sviatočnými stolmi aj hostia. Niektorí, ako europoslanec Vladimír Maňka, sa objavujú už roky, iní ako Mária Koreňová, vedúca odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny Mesta Zvolen, prišli po prvý raz. Vianočnú modlitbu sa so všetkými pomodlil dekan katolíckej cirkvi Vojtech Nepšinský.

„Mnohí ľudia cez Vianoce trávia čas aj pred kostolom a to je akési symbolické. Prečo by mali tráviť čas len pred kostolom? Môžu ho tráviť aj v kostole. Treba im všetkým venovať pozornosť. Niekedy stačí len vľúdne slovo alebo jeden teplý čaj, alebo jedno teplé jedlo. A to je práve posolstvo Vianoc do celého roka. Aby títo ľudia neboli na okraji spoločnosti. Keď sa Pán Boh zaujíma o týchto ľudí, tak je to záväzok aj pre nás, aby sme sa dokázali zaujímať jedni o druhých,“ hovorí o žitej viere evanjelický zborový farár Ján Mojzsis: „Mnohí ľudia veria v Pána Boha, ale nevedia si predstaviť, ako to má fungovať v bežnom živote. Azda napríklad ako pomoc blížnemu…“

Občas stačí málo: Nebáť sa dotknúť… rukou a srdcom… Veľakrát za to dostaneme viac, ako sami dáme… Jednoducho, skúsme byť na svete pre niekoho.

Fotografie

Článok a foto: Monika Necpálová