• Št. mar 30th, 2023

Ján Hazucha víťazom Bostonského maratónu

ByIMG_1979

apr 26, 2015 ,
hazucha-boston
Ján Hazucha s medailou na krku

Maratónsky beh, ktorého vznik bol inšpirovaný legendou o gréckom vojakovi Feidippidovi, z roku 490 pred Kristom, keď v Aténach zvestoval, že Peržania „padli“ pri Maratóne, má prívržencov aj v radoch Zvolenčanov. A jedinečný úspech dosiahol pri obnovenom 119. ročníku Bostonského maratónu medzi viac ako 35 500 aktérmi na štarte aj Slováci. Najlepší z nich bol 35-ročný Bratislavčan Martin Petrulák, ktorý časom 2:44:46 h obsadil celkovo 489. miesto, spomedzi mužov 71-ročný Hazucha dokonca vyhral svoju kategóriu nad 70 rokov!

Bostonský maratón je najstarší maratón na svete. Tento rok bola účasť silno ovplyvnená udalosťami spred dvoch rokov, kedy na účastníkov zaútočili teroristi. A tak celkom z 35500 účastníkov v kategórii mužov štartovalo 14 tisíc pretekárov a v kategórii žien 12 tisíc bežkýň. Symbolická bola účasť 14 mužov a 3 žien zo Slovenska. V poslednom ročníku zabehol kenský vytrvalec Geoffrey Mutai v Bostone najrýchlejší čas v maratóne v histórii, ale jeho výkon 2:03:02, neuznali za svetový rekord. Silný vietor do chrbta a klesajúci profil trate podľa IAAF (Medzinárodná asociácia atletických federácií) presiahli povolené parametre pre oficiálny rekordný zápis. V tomto ročníku vyhral časom 2:09:17 Desisa Lelisa z Ethiopie. Medzi ženami triumfovala. Rotch Caroline z Kene časom 2:24:55. Ale triumf na 119 ročníku najstaršieho maratónu v histórii 42195 m behu zaznamenal i Slovák, Zvolenčan Ján Hazucha pri svojom 84 štarte v maratónskom behu zaznamenal výrazný medzinárodný triumf.

Medzi skoro 150 štartujúcimi zo štrnástich krajín v kategórii nad 70 rokov vyhral 119 bostonský maratón famóznym časom 3:30:33 hod. Jeho doterajší naj výkon paradoxne dosiahol na domácom Zvolenskom maratóne na počesť letcov SNP v roku 1990 časom 02:56:29 hod. a ako reprezentant Statiky Zvolen, ktorý si zaknihoval štarty i na Bratislavskom maratóne, bol niekoľkonásobným účastníkom Medzinárodného Maratónu Mieru, štartoval na Prague International Marathon neskôr Volkswagen Maraton Praha, Visegrad Maraton, Marathon de Paris, Maratona di Roma, Spar Budapest International Marathon, Marató de Barcelona, Vienna City Marathon, BMW Berlin Marathon i Ostravskom maratóne.

Behanie sa mu stalo životnou filozofiou, duševnou terapiou a vyhral v rámci 40. ročníka berlínskeho maratónu svoju vekovú kategóriu a v  poslednom štarte pred Bostonom v 12.ročníku mestských atletických pretekov „Zvolenská corrida“ na pešej zóne Námestia SNP mal pred štartom smolu, keď sa na štart dostal oneskorene, lebo si neuvedomil spoločný štart všetkých kategórií a „zo zvyku“ počítal so štartom o hodinu neskôr, ako bývalo zvykom v predchádzajúcich ročníkoch. I tak skončil druhý.

Janko sa podelil o čerstvé dojmy zo svojho 84 maratónu priamo z USA z New Yorku:

„Do Bostonu som sa vybral so skupinou jedenástich bežcov z Košíc a boli tu ešte ďalší bežci z Bratislavy. Priebeh maratónu bol dosť ťažký, lebo boli zlé meteorologické podmienky, pršalo, fúkal vietor, bola dosť zima a som prekvapený, že sa mi podarilo zabehnúť dobrý čas, i keď profil trate mi veľmi vyhovoval. Po štarte sa bežalo z kopca a to mi vyhovovalo, tam som sa rozbehol a urobil si náskok. Potom však nasledovali i kopce a tam som dačo stratil, no a na dlhej cieľovej rovinke som mal šťastie, lebo som pred sebou zbadal jedného Američana z mojej kategórie, tak som ho dobehol a poslednú rovinku som do toho dal všetko. Medailu za víťazstvo ešte nemám, no pošlú mi ju, tu je zvykom vyhlásiť víťazov iba v hlavných kategóriách mužov a žien. Pred pretekmi som dodržiaval precízne všetko, čo mám za tie roky, čo sa maratónu venujem, odskúšané a vyplatilo sa to. Ja som tajne dúfal v nejaké lepšie umiestnenie, to by bola veľká vec pre mňa, no vyšlo to nad očakávanie, na trati som pre to urobil maximum a som rád ako to nakoniec dopadlo.“

V dlhokánskej cieľovej rovinke za burácania 50 tisícového diváckeho davu atletických nadšencov sa Jánovi Hazuchovi finiš oplatil, v cieli mu zaznamenali na jeho „nestorský“ vek úctyhodný čas 3 hodiny 30 minút a 33 sekúnd a druhému v cieli vo svojej kategórii Američanovi Donovi Coffmanovi z Kentaky nadelil 27 sekúnd a od tretieho v poradí sedemdesiatnikov Johna Ouweleena z Floridy ho delilo úctyhodných sedem minút.

Bežci, maratónci i v tejto vakovej kategórii behajú hlavne pre radosť a dobrý pocit. Aj preto sa maratónky „zakvačiť na klinec“ stále nechystajú. Pokiaľ im bude zdravie slúžiť, budú behať. Ján Hazucha dokazuje, že i generácia sedemdesiatnikov nie je v poli maratóncov prehliadnuteľná, veď predsa za nich hovoria výsledky na domácej i medzinárodnej atletickej scéne.

Na záver vyznanie víťaza. „Milujem maratón v Bostone najmä pre skvelých divákov popri trati. Keď toho už máte plné zuby, vždy vás povzbudia a dodajú chýbajúcu energiu.“

Fotografie

Článok: Miloš Masarik