Andrej Kiska zapaľoval sviečky vďaky

andrej-kiska-sviecky-vdaky-zvolen-5

Foto: ZV-podujatia

8. máj je v kalendári zapísaný ako Deň víťazstva nad fašizmom, zároveň sa tento rok 2015 oslavuje aj 70. výročie ukončenia 2. svetovej vojny.

 A práve túto príležitosť využil prezident SR Andrej Kiska a uctil si pamiatku padlých vojakov tak, že okrem iných miest na Slovensku zavítal aj na Ústredné vojenské cintoríny (rumunskej a sovietskej armády) vo Zvolene, aby tu zapálil sviečky vďaky vojakom, ktorí sa zaslúžili o porážku fašizmu.

 Spoločnosť pri tomto akte mu robila za mesto Zvolen primátorka mesta Zvolen Ing. Lenka Balkovičová a medzi ďalšími hosťami bolo vidieť aj pár členov politickej scény Slovenskej Republiky.

 Toto celé odštartoval 6.5.52015 príhovor prezidenta Andreja Kisku, ktorý  širokej verejnosti ozrejmil fakty, ktoré priniesla barbarská 2 sv. vojna. Vyžiadala si obrovské straty na životoch nielen na bojiskách, koncentračných táboroch ale aj po nej. Zároveň povedal, že v piatok 8.5.2015 pôjde na cintoríny od východu na západ, aby zapálil sviečky vďaky na hroby vojakov, ktorým patrí naša úcta. Obrátil sa teda na verejnosť a poprosil ju o ľudské gesto zapálenia sviečky vďaky ako naše spoločné posolstvo, spomienky, úctu, pietu a  posolstvo mieru,  aby sa už nič podobné neopakovalo.

 Počas pietneho aktu sa okrem jedného protestujúceho občana s transparentmi, ktorý takto protestoval proti NATO a základniam NATO už nič mimoriadne neudialo a pred odchodom povedal nielen novinárom krátke vyjadrenie na kamery.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: