Čaká nás zmena v MHD

odovzdavanie autobusov

Zvolenské autobusy. Foto: ZV-podujatia

TS: Zvolenská samospráva často prijíma požiadavky občanov na zmenu poriadkov MHD. Dvakrát ročne potom obvykle k zmene skutočne dôjde. Tentokrát sa na zmenu treba pripraviť k 1.7. „Väčšinou ide o opakujúce sa podnety, ktoré berieme na vedomie,“ hovorí Dušan Gdovin z Odboru životného prostredia a dopravy. Týkajú sa podľa neho zmeny času alebo nádväznosti na iné spoje. „Mestu prišli požiadavky na zladenie odchodov a príchodov MHD s príchodmi a odchodmi rýchlikov. Ide však o zmeny v rozpätí približne 10 minút, takže by nemali nikomu skomplikovať príchod do práce,“ vysvetľuje Gdovin.

Ročne mestská hromadná doprava najazdí v rámci Zvolena viac než milión kilometrov. Je to jedna z najväčších položiek v mestskom rozpočte, ktorú nemožno škrtnúť. Mesto tak iba na MHD mesačne dopláca okolo 80 000 €.

Doprava vo Zvolene je špecifická tým, že nie je centralizovaná a integrovaná ako v niektorých väčších mestách, ale funguje na princípe spájania sídlisk. Práve preto niektoré časy môžu pôsobiť prehustene – autobusy naraz vyrážajú z jedného miesta do viacerých cieľových zastávok. Naopak, okrajové časti ako napr. Kráľová zase nikdy nedokážu zabezpečiť desať spojov denne.“Mesto má pomerne dobré štatistiky, koľko ľudí ktorými spojmi chodí,“ hovorí Gdovin. Výhodou MHD vo Zvolene je, že každý autobus dnes musí plniť charakter EKO a jazdiť na zemný plyn. To dokáže samospráve ušetriť nemalé financie.

Množstvo Zvolenčanov pritom stále radšej využíva individuálnu dopravu. Zvolen je však svojou veľkosťou ideálny pre prepravovanie sa peši alebo na bicykli. „Nie sme ešte Piešťany, kde má každá rodina niekoľko bicyklov,“ uvažuje Dušan Gdovin. Práve v cyklodoprave je ale budúcnosť dopravy v menších mestách a Zvolen pracuje na tom, aby táto budúcnosť prišla čo najskôr.

Podobne ako Bystrica sa zamýšľa, aké mesto v súvislosti s dopravou chceme.

Foto z kampane

kampan-verejna-doprava

TS: Mgr. Eva Ježovičová referent pre styk s verejnosťou

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: