• St. okt 4th, 2023

160. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra si uctila hŕstka ľudí

vyrocie-stur-160-zvolen
Branislav Husár. Foto: ZV-podujatia.

Minulý rok 2015 sa niesol v znamení Ľudovíta Štúra, respektíve osláv 200. výročia jeho narodenia a pri tejto príležitosti sa konalo nespočetné množstvo rôznych podujatí.

Táto veľká osobnosť nášho národa vo veku 40 rokov zomrela v Modre 12.1.1856 o deviatej hodine večernej po utŕžení ťažkého zranenia na poľovačke, ktorá sa konala 22.12.1855.

Po celom Slovensku sa konali v rámci 160. výročia jeho úmrtia spomienkové akty kladenia kvetov a zapálenia sviečok a Zvolen nebol výnimkou.

Jedno takéto spomienkové stretnutie  sa konalo 12.1.2016 v Parkovej galérii Ľudovíta Štúra a túto príležitosť si v túto neskorú nočnú hodinu nenechali ujsť nielen Zvolenčania, ktorí si takto uctili jeho pamiatku.

Po 21:00 pred pamätníkom začalo spomienkové stretnutie, ktoré zahájil poslanec MsZ  Zvolen Branislav Husár, ktorý po spoločnom speve Slovenskej hymny predstavil prítomných vzácnych hostí.

Za mesto Zvolen tu bol prítomný poslanec MsZ Igor Šufliarsky, Martin Hanuska (tajomník Matice Slovenskej), Jozef Dobroslav Pinka (člen republikového predsedníctva Mladej Matice), Jozef Pinka (predseda Štúrovho Zvolena) a veľa ďalších ľudí.

Následne Branislav Husár predniesol slávnostný príhovor.

Tento sa niesol v opise posledných chvíľ  Štúrovho  života a spomienok. Bol aj úvahou o tom, že všetko to, za čo počas svojho života  bojoval sa v neskoršom čase pretavilo v skutočnosť.

Po emotívnom príhovore prítomní položili kytice kvetov a zapálili sviečku ako symbol úcty.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.