• Pi. sep 22nd, 2023

Divadelnú tvár Ľudovíta Štúra nájdete na výstave v DJGT

divadelna-tvar-ludovita-stura-1
Aj takéto veci nájdete na výstave. Foto: ZV-podujatia

Ľudovít Štúr na divadelných doskách v podobe hercov, ktorí jeho životný príbeh v rôznych inscenáciách pretavili a ponúkli svojim divákom.

Nebýva to tak často, ale keď už áno, stojí to naozaj za pozretie a ak ste mali v niečom ešte medzery, práve tu to nájdete a dozviete sa ešte omnoho viac.

V týchto tajomných slovách sa práve nachádza to, čo nájdete v priestoroch foyer Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene a to reinštaláciu raritnej výstavy Divadelného ústavu pod názvom Divadelná tvár Ľudovíta Štúra.

Práve táto bola slávnostnou vernisážou za účasti mnohých  vzácnych hostí a pospolitého ľudu otvorená vo štvrtok 3.3.2016.

Úvodného slova sa po 17.30 ujala dramaturgička divadla Mgr.art. Uršuľa Ferenčuková, ktorá po pár vetách odovzdala slovo kurátorke výstavy Mgr. Juliane Beňovej. Práve ona obšírnejšie porozprávala nielen o výstave samotnej, ale pár slovami aj o veciach, ktoré je možné vidieť na jednotlivých paneloch.

V divadle bola naštudovaná a následne aj odpremierovaná autorská inscenácia Orol tatranský, ktorej scenár nechalo divadlo na príležitosť 200. výročia známym hercom, divadelným pedagógom a znalcom Štúrovho života a diela Juraja Sarvaša.

Juraj Sarvaš bol síce na vernisáži prítomný, ale ako (Ľudovít Štúr) tu pár viet povedal Marek Rozkoš, ktorý práve postavu Štúra stvárnil v inscenácii Orol Tatranský.

Na záver sa k slovu ešte dostala riaditeľka divadla Jana Raffajová.

O výstave

Nosná časť výstavy Divadelná tvár Ľudovíta Štúra, ktorá bola od októbra 2015 do konca februára 2016 inštalovaná v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave bude predstavená návštevníkom zvolenského divadla. Pod názvom Divadelný pohľad Ľudovíta Štúra zaostrený na inscenácie odkryje ďalší z významov a historických odkazov národného dejateľa pre našu kultúru a odhalí jeho rozmanité podoby na javiskách slovenských divadiel. Viaceré inscenácie s tematikou Štúra a štúrovcov pripomínajú, že národný hrdina bol človek, ktorého život a dielo sú stále hodné scénického stvárnenia.

Pútavé informačné panely usporiadané do tvaru dvoch lomeníc vytvárajú dojem portálového komponovania divadelného priestoru. Prvý sled panelov sleduje Štúra ako subjekt divadelného diania, v druhom vystupuje ako jeho objekt. V oboch prípadoch návštevníci vnímajú komplexný obraz Ľudovíta Štúra a jeho vzťahu k divadlu a divadla k nemu. Obrazová mozaika fotografií a malieb, kostýmy a artefakty zo zvolenských inscenácií Vyslanec zvolenský a Orol tatranský, ako i textová zložka výstavy podávajú plastický obraz o novej, divadelnej podobe Ľudovíta Štúra.

Výstava Divadelný pohľad Ľudovíta Štúra zaostrený na inscenácie je v kontexte slovenského výstavníctva doposiaľ neprezentovanou témou a vyniká aj kvalitným súčasným výtvarným riešením. Zameriava sa na slovenské inscenácie so štúrovskou tematikou a primárne sa venuje dvom inscenáciám Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene (Vyslanec zvolenský, Orol tatranský). Návštevníci vďaka výstave spoznajú mnohé tváre Ľudovíta Štúra, z ktorých tentoraz ožíva jeho nepoznaná, divadelná tvár.

Záverom odporúčame pozrieť si túto výstavu, ktorá bude verejnosti sprístupnená do júna 2016. Táto výstava bude tiež tematickou súčasťou Medzinárodného dňa divadla v DJGT, ktorý sa bude konať dňa 30. marca 2016 a bude venovaný práve osobnosti Ľudovíta Štúra. V tento slávnostný deň odohrá DJGT bezplatne inscenáciu Orol tatranský a uskutoční besedu na štúrovské i divadelné témy, ktoré zachytáva i nainštalovaná výstava.

Fotografie

Článok: čerpanie info TS DJGT Zvolen. Foto a video: J. Števonka.