Galéria Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine opäť otvorená!

galeria-jana-kulicha-5

Galéria Jána Kulicha.

TS: Po zimnej prestávke bude 26. apríla 2016 opäť sprístupnená Galéria Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine. Galéria bola slávnostne otvorená v júli 2015 spolu s výstavou „Piliere a klenby národnej kultúry Slovenska“. Počas prvých štyroch mesiacov jej otvorenia ju navštívilo viac ako 1500 návštevníkov.

Poslaním Galérie je oboznámiť širokú verejnosť s dielom sochára - národného umelca prof. Jána Kulicha. Vzhľadom na rozsah jeho tvorby nie je možné vystaviť celé dielo naraz. Bude sa prezentovať postupne, v jednotlivých tématických okruhoch, ktorým sa celý život venoval: osobnosti a symboly ľudových tradícií, historické a dejinné udalosti, rodina a priatelia, hudobné motívy, osobnosti národnej kultúry.

Prvý expozičný celok diel Jána Kulicha s názvom „Piliere a klenby národnej kultúry Slovenska“ bude vystavený u ž len do 25. mája 2016. Ťažisko tvoria plastiky zo zváraného železa, v technike, v ktorej dosiahol Kulich výnimočné majstrovstvo: súsošie Solúnski bratia, portrét Ľudovíta Štúra, Morena a Zvončiar. Jadro výstavy tvoria plastiky a medaily osobností našich kultúrnych dejín: Matej Bel, Anton Bernolák, Matej Hrebenda, Milo Urban, Milan Rúfus, Martin Kukučín, Andrej Sládkovič, Marína, Detvan a mnoho ďalších.

U ž 1. júna 2016 bude nainštalovaný ďalší tématický okruh – „Hudba, jej rezonancie a tvorcovia“. Návštevníci budú mať možnosť zoznámiť sa s celoživotnou témou Jána Kulicha. Uvidia prvé sošky a reliéfy z detských čias, (najstaršia z nich má 81 rokov, Kulich ju vystrúhal ako 5 ročný). Portréty výnimočných tvorcov ľudovej hudby – Rinalda Oláha, Dušíka, Martina Sanitrára, Juraja Kubinca, skupinové kompozície muzikantov z Terchovej, Hrochote, Balogu, Oravy, fujaristov, tanečníkov, gajdošov, nebude chýbať kolekcia medailí, vytvorená k okrúhlym výročiam Podpolianskych slávností v Detve. Za pozornosť bude stáť aj portrét Alexandra Moyzesa, skica svetoznámeho Luciana Pavarottiho, prvý súťažný návrh na pamätník Jána Levoslava Bellu z roku 1952, kolekcia drobných plastík afrických hudobníkov, inšpirovaná cestou v Egypte a Guinei v roku 1968. Prvýkrát bude vystavený súbor liatych plakiet s portrétmi 45 svetových hudobných skladateľov, ako jedno z posledných diel Jána Kulicha z rokov 2011-2012.

TS: PhDr. Ester Plicková, CSc., etnografka a umelecká fotografka napísala v katalógu v roku 1985:„ Ak veľké umenie spočíva v precítení ducha národa a jeho estetickej konkretizácii, tak je ním bezvýhradne dielo národného umelca Jána KULICHA.“

Viac informácií a kontakt: Galéria Jána Kulicha Ul. Terézie Vansovej 2 962 01 Zvolenská Slatina, tel.: 0903 700 113, 0948 366 260

Fotografie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.