Klajazzrom zožal búrlivé ovácie od publika

marta-balazova

Marta Balážová . Foto: ZV-podujatia.

Už po pätnásty raz ožilo mesto Banská Bystrica rómskou kultúrou, umením a hudbou v rámci podujatia Ľudia z rodu Rómov, ktoré sa konalo od stredy 3. augusta do soboty 6. augusta 2016. V predposledný deň tohto úžasného festivalu sa konal program na Zvolenskom zámku v podobe koncertu Klajazzrom.

Podujatie organizačne pripravilo OZ Quo Vadis (Ingrid Kosová) v partnerskej spolupráci s Kultúrnym združením Rómov Slovenska, Ara Art, mestom Banská Bystrica a Zvolen pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej a primátora mesta Banská Bystrica.

Ako už bolo v úvode spomenuté, gro festivalu prebiehalo v susednej Banskej Bystrici, kde sa konalo množstvo podujatí, napr. divadelná rozprávka, umelecký workshop. Ďalší deň pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na holokaust Rómov sa uskutočnil pred Múzeom SNP v Banskej Bystrici pietny program s názvom Leperiben – my nezabúdame. V sobotu 6.8.2016 v posledný deň festivalu sa konal medzinárodný galaprogram v Robotníckom dome v B. Bystrici.

Poďme si však povedať, čo všetko bolo možné zažiť u nás pod Pustým hradom v piatok 5.8.2016 po 19-tej hodine.

V Kráľovskej sieni Zvolenského zámku sa konal unikátny kultúrno-hudobný program, zostavený z klasickej, džezovej a rómskej hudby pod názvom Klajazzrom. Tvorcom myšlienky tohto programu bol talentovaný umelec a režisér nielen tohto ročníka Ľudia z rodu Rómov David Fischer (ČR).

Na tomto koncerte ako interpreti vystúpili mladí talentovaní rómski umelci Marta Balážová (ČR), Drahoslav Bango (SK), Tomáš Baroš (SR), Jan Bendig (ČR), Viliam Didiáš (SR) a Bohumila Sommerová(ČR).

Samotný program bol zostavený z troch dejstiev a postupne sa v každom predstavil jeden zo spevákov – Bohumila Sommerová (klasika), Marta Balážová (jazz) a posledný svoju časť zaspieval Jan Bendig (rómska čať). Hudobne ich doprevádzala trojica fantastických hudobných umelcov – Drahoslav Bango (klavír), Tomáš Baroš (kontrabas) a Viliam Diiáš (husle).

Na samotný záver ako klinec programu neskutočne zaspievali spoločne všetci traja interpreti rómsku hymnu Gelem, gelem.

Nuž, rozhodne bol tento koncert umeleckým zážitkom so všetkým, čo k tomu patrí.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.