Kladením vencov si pripomenuli 72. výročie SNP

snp-72-vyrocie-zvolen-28

Pamätník generála J. Goliana a R. Viesta. Foto: ZV-podujatia.

Pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 72. výročia Slovenského národného povstania sa konal v piatok 26.8.2016 so začiatkom o 10:00 pri Pamätníku “Valaška” na Námestí SNP a následne o cca 10.50 pri Pamätníku generála J. Goliana a R. Viesta.

Táto slávnosť sa konala na počesť 72. výročia Slovenského národného povstania a pripomenuli sme si tak jednu z najslávnejších kapitol novodobých dejín nášho národa. Je to už 72 rokov, čo slovenský národ povstal proti porobe a prihlásil sa medzi demokratické štáty Európy. Veľa vody pretieklo našim Hronom, naozaj veľa času uplynulo od tejto slávnej doby. Z nádvoria Zvolenského zámku, jedného z nemých svedkov tejto historickej doby po zložení prísahy odchádzali do boja za slobodu a demokraciu príslušníci Partizánskej brigády za slobodu Slovanov ...

Aj tieto slová zazneli v nejednom príhovore, ktorý si bolo možné v tento deň vypočuť a verejne si pripomenúť, že si ctíme životy našich predkov, ktorí sa postavili proti okupantom.

Túto slávnostnú chvíľu si nenechali ujsť aj rôzne delegácie. Prezidentskú viedol pán Líška, prišiel aj Ján Senko, zástupcovia diplomatických zborov z Bieloruska, Natália Petričenko, Českú republiku zastupoval brigádny generál Zdeňek Jakubek, Steluţa Arhire zastupovala Rumunsko, Ruskú federáciu plukovník O.J. Avrinský, Ukrajinu prvý tajomník Vitalii Rozvadovskii. Za Slovensko tu bol europoslanec Vladimír Maňka, prišiel aj Karol Konárik, Ing. Jozef Mikuš (prednosta Mestského úradu Zvolen), za ozbrojené sily tu bol generál Ing. Miroslav Korba, svoju delegáciu tu mal aj Mestský úrad vo Zvolene a veľa ďalších.

V rámci tejto časti pri Pamätníku Valaška mal príhovor aj prednosta Okresného úradu vo Zvolene Samir Moumani.

Po zaujímavej veršovanke dvoch detí a spevokolu z Očovej sa všetcí prítomní presunuli k Pamätníku generála J. Goliana a R. Viesta.

Po kladení vencov sa čítal príhovor, tentokrát o hrdinských činoch týchto dvoch armádnych generálov, ktorí napokon po uväznení nacistickým vojskom boli aj napriek vojenskému dohovoru pravdepodobne popravení v niektorom z koncentračných táborov.

Samotné zakončenie podujatia bolo po hudobnej vložke fajarášov a speve niečo po 11-tej doobeda, ale vo večerných hodinách sa na Sarvaške rozhorela vatra.

Nech sa páči, pár fotografií z tohto slávnostného dňa.

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: