Prezident Svetovej federácie malého futbalu Dr. Filip JUDA vo Zvolene

filip-juda

Dr. Filip JUDA.. Foto: Miloš Masarik.

Do Zvolena zavítal najvyšší predstaviteľ malého futbalu vo svetovom meradle Prezident Svetovej federácie malého futbalu Dr. Filip JUDA. V rámci úvodu jeho programu v Meste pod Pustým hradom absolvoval ako prvé i prijatie u Primátorky Zvolena Ing. Lenky Balkovičovej v prítomnosti  hovorcu  Martina Svatušku,  Ing. Mareka Rojíka z Oddelenia kultúry a športových aktivít.  Za Zvolenský malý futbal sa stretnutia  zúčastnili Prezident LIMFU  Ondrej Lameš, iniciátor stretnutia Ján Račko a Ing.Miloš Masarik.

V snahách o realizáciu výhľadových plánov LIMFU Zvolen vykročili kompetentní činovníci v malom futbale naozaj odvážnym smerom. Po skúsenostiach z predchádzajúcich aktivít o zlepšenie kvality podmienok pre tento šport vo Zvolene a hlavne v pokusoch vybudovať svoj stály „domovský“ športový areál, ktoré vždy „šli do stratena“ sa rozhodli o podporu z najvyšších miest. V tomto ekonomicky hektickom období nielen pre šport zaznamenal výbor LIMFU (Liga malého futbalu)  Zvolen strategický i doslova diplomatický úspech. Jeho pozvanie prijal najvyšší predstaviteľ malého futbalu  – prezident Svetovej federácie malého futbalu, viceprezident  Európskej minifutbalovej  federácie,  prezident asociace malého fotbalu České Republiky Dr. Filip JUDA, ktorý svoje pôsobenie v štruktúrach malého futbalu začínal ako šéf  Brnenského malého futbalu, kde tiež pôsobí ako  prezident Brněnského svazu malé kopané a pre budúci rok „pritiahol“ do Čiech  Európsky šampionát v malom futbale. Ambiciózny  iba tridsaťtriročný absolvent  Université de Genève v oblasti riadenia ekonomiky a Univerzity Jána Evanjelistu Purkyně v Ústí nad Labem v odboroch počítačové modelovanie vo vede a technike so zameraním na inovatívnu technológiu športových  a obchodných  plánov s prípravou pre  vládne športové koncepty (minifutbal, futbal) pracujúci v súčasnosti už viac ako štyri roky i ako poradca Parlamentu Českej republiky, no a v stredu 14.decembra 2016 zavítal v rámci výkonu svojej funkcie do Zvolena.

Dôvodom jeho pracovnej návštevy bola možná materiálna pomoc rozvoju malého futbalu vo Zvolene priamo zo strany Svetovej, či Európskej federácie malého futbalu a samozrejme najaktuálnejšou otázkou stretnutia bolo prerokovanie možností Mesta Zvolen na vylepšenie podmienok pre najrozšírenejší šport vo Zvolene (aktívne sa zapája pravidelne v troch ligách viac ako 350 a v iných súťažiach ďalších najmenej  550 hráčov) s ponukou  Svetovej organizácie malého futbalu v prospech zlepšenia podmienok pre progresívne fungujúcu LIMFU v podmienkach mesta a tým i vyriešenie najväčšieho problému „malých futbalistov“, ktorým je určite vybudovanie vlastných hracích plôch, aby nemuseli zbytočne investovať do prenájmu umelej trávy MFK Zvolen a nemuseli „uhýbať“ pri presune podujatí veľkých futbalistov v prípade nepriazne počasia, či nakopenia stretnutí mužstiev  MFK  v „jeho“ areáli.

stretnutie-limfu-zvolen-1

U primátorky. Foto: Ing. Miloš Masarik

Jednanie na prijatí u primátorky Zvolena sa nieslo vo veľmi vecnom a konkrétnom, otvorenom a ústretovom predkladaní požiadaviek oboch strán a vytvorila sa akási spoločná možná platforma zlepšenia  situácie pre malý futbal, zahŕňajúca podmienky súčasnej  stratégie mesta Zvolen i požiadavky  činovníkov LIMFU v snahe zefektívniť podmienky pre pôsobenie v jednotlivých súťažiach i v mimo súťažných aktivitách. Veď ktoré z väčších miest pravidelne usporiadava súťaže pre deti, dospelých, či futbalových  veteránov  napr. Liga 40+ (13. ročník), 50+ (4 ročníky) a dokonca nad 60 rokov, Pohár primátora v malom futbale (24 ročníkov) a pravidelné turnaje v dobe mimo sezónu (napr. turnaj Troch kráľov 5.ročníkov i novovzniknutý Pohár MFK, či najnovší pripravovaný Tri Duby Cup pre kategóriu U15).

Prezident WMF  Dr. Filip Juda predostrel i možnosti pomoci zo strany svetovej federácie a keďže pred stretnutím absolvoval mini návštevu Zvolenského námestia a veľmi ho zaujal projekt ľadovej plochy, v jednaní nadviazal na tento postreh a vyslovil i možnosť využitia divácky dostupného námestia pre aktivity v malom futbale i „inštalovania“ dočasnej plochy pre malý futbal na niektoré z podujatí. Ak by sa snaha LIMFU stretla so súhlasom poslancov i činovníkom Zvolena a zrealizovala sa, ponúkol možnosť v novovybudovanom minifutbalovom areáli usporiadať i Majstrovstvá Európy v malom futbale v čo najbližšom časovom horizonte. Jeho pôsobnosť je však oveľa väčšia ako sa zdá, jeho rokovania neskončili iba na Slovensku, v hre  o pomoc je viac národných asociácií malého futbalu.

Možnosť pomôcť Zvolenskému „malému“ športu, ktorý si získava čoraz väčšiu popularitu i nielen Slovenský, ale i medzinárodný kredit je zo strany Svetovej, či Európskej asociácie na „naše“ pomery nielen nevšedne štedrá, ale i prekvapujúca ponuka. Pomery na Slovensku sú však iné, nelogické rozhodnutia s dodržaním straníckej línie pred zdravým rozumom nie sú zriedkavé a „padli“ už i finančne väčšie možnosti profitovať pre obyvateľstvo, lebo nový minifutbalový stánok by neslúžil iba pre tréningy a súťaže LIMFU, ale i pre verejnosť na ich športové aktivity. A vo Zvolene je to markantné v „minulých“ dobách, keď vznikli niektoré monumenty, ako napríklad nedostavaná športová hala.

Lobing najvyššieho predstaviteľa malého futbalu na svete, v užšom zmysle proces vplývania na zákonodarcov, štátnych úradníkov za presadenie spoločného záujmu s cieľom dosiahnuť nejaké ústretové rozhodnutie, je na Slovenské pomery prekvapivý, no pramenil z poznania a ocenenia činnosti malej, no tradíciou, či bohatou činnosťou neprehliadnuteľnej skupiny ľudí oddaných športu. Veď LIMFU Zvolen sa za tridsať rokov existencie má čím pochváliť. Svetová federácia malého futbalu zastrešuje 141 krajín všetkých kontinentov. Malý futbal je druhým najhranejším športom vôbec, hrajú ho desiatky miliónov hráčov po celom svete.

Plodné stretnutie pokračovalo na úrovni pracovného obeda Prezidenta MMF so zástupcami LIMFU a konkretizovali sa aktivity Zvolenských malých futbalistov na medzinárodnej úrovni s participáciou Svetovej i Európskej federácie malého futbalu, ktoré nadobúdajú čoraz reálnejšiu podobu k uskutočneniu nebývalých podujatí i v rámci Slovenska v budúcom roku a s výhľadom i na konanie medzinárodných podujatí i najvyššieho rangu, o ktorých je zatiaľ predčasné hovoriť.

Na záver stretnutia zhodnotil rokovania Dr.Filip Juda krátko, no výstižne: „Mám záujem, aby sme pomohli nielen LIMFU, ale i mestu Zvolen. Prial by som si, aby stretnutie u pani primátorky malo význam k pochopeniu ako funguje malý futbal, ktorý tu má širokú základňu a spoločne s našou intervenciou malo význam i  s pomocou lokálnych organizácií pri pomoci malému futbalu vo Zvolene v tom, čo mu najviac chýba. Dúfam, že sa podarí rozšíriť bohatú športovú infraštruktúru a pritiahnuť ďalších hráčov k malému futbalu vo Zvolene.“ 

Fotografie

Článok a foto: Miloš Masarik

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.