Zornička v novom programe predvedie tradície a folklór z Podpoľania

.

TS: STRETNUTIA NA PODPOĽANÍ: program Detského folklórneho súboru Zornička v piatok 10.3.2017 o 17:00 - Veľká sála Domu kultúry ŽSR, Sokolská 69, Zvolen.

Detský folklórny súbor Zornička v spolupráci s Domom kultúry ŽSR uvádza program Stretnutia na Podpoľaní. Prevedie nás tanečnou a hudobno-spevnou tradíciou jedinečného regiónu rozprestierajúceho sa pod vrchom Poľana.

„Po úspešnom spracovaní tancov z Plachtiniec a Príbeliec, ktoré uspeli na celoštátnej súťaži choreografií detských folklórnych súborov v roku 2015, sme sa teraz sústredili na spracovanie bohatého materiálu z regiónu Podpoľanie. Ukážeme tance z Očovej, Zvolenskej Slatiny a Detvy“, informuje vedúca súboru Soňa Sýkorová Moumani.

Charakteristickou črtou Zorničky sa v poslednom období stáva úzke prepojenie tanca so spevom, čím sa chce súbor viac priblížiť tomu, ako to v tradičnej ľudovej kultúre v skutočnosti naozaj vyzeralo. Dôkazom toho budú nielen „rozkazovačky“ chlapcov a dievčat pred muzikou (rozkazovačky sú archaickým a veľmi individuálnym spevácko-tanečným prejavom, charakteristickým najmä pre Podpoľanie), ale aj zabudnuté jánske a gajdošské spevy. V programe budú mať svoje miesto aj ľudové hudobné nástroje späté s valašsko-pastierkou kultúrou Podpoľania – furaja a pastierska šesťdierková píšťala. Celý program bude hudobne sprevádzať detská ľudová hudba súboru Zornička. Títo talentovaní malí muzikanti sa predstavia aj samostatnými hudobnými vstupmi.

„Ďalšou devízou nášho programu by mali byť nové kroje, ktoré sme šili podľa predlohy pôvodných kusov ľudového odevu a dopĺňali tak, aby nepôsobili uniformne. Každý kus je vlastne originál – buď pôvodný, starý 70 aj viac rokov, alebo jeho ručne šitá kópia. Toto sa nám podarilo aj vďaka podpore z verejných zdrojov“, dodáva vedúca súboru.

Záujemcovia si môžu vstupenky zakúpiť v Informačnom centre mesta Zvolen.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Stručná charakteristika súboru:

Detský folklórny súbor železničiarov Zornička vznikol v roku 1967. Založila ho nestorka detského folklorizmu na Slovensku, tanečná pedagogička a choreografka Mária Mázorová. Počas svojej

existencie účinkoval na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku a precestoval 15 štátov Európy. V súčasnosti sa súbor zameriava najmä na spracovanie folklórneho materiálu Podpoľania a priľahlých folklórnych oblastí (Hont, Horehronie), no v repertoári má aj tanečné, hudobné a spevácke čísla zo vzdialenejších kútov Slovenska (Liptov, Zemplín, Ponitrie). V roku 2015 vydal súbor profilové CD pod názvom „To sme my…“. Pravidelne sa zúčastňuje prehliadok detských choreografií, ľudových hudieb, spevákov sólistov a speváckych skupín, kde dosahuje významné úspechy v celoslovenských kolách. Tanečným pedagógom, choreografom a vedúcim súboru je Soňa Sýkorová Moumani, vedúcou speváckej zložky Lenka Škodová a ľudovú hudbu vedie Milan Hronček. Vedúcou prípravky súboru je Ľubka Chlupisová.

TS: Ing. Andrej Sýkora, PhD

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.