Zornička v plnej paráde predviedla divákom Stretnutia na Podpoľaní

Foto: ZV-podujatia.

Silu Podpoľania vo folklórnom duchu tancom, spevom i parádnou muzikou bolo možné zažiť v Kultúrnom dome železničiarov v interpretácii Dfs Zornička.

Stretnutia na Podpoľaní malo názov podujatie, ktoré sa konalo v piatok 10.3.2017 v DK ŽSR Zvolen. Počas jednej hodiny previedlo všetkých tu prítomných tanečnou a hudobno-spevnou tradíciou jedinečného regiónu, rozprestierajúceho sa pod vrchom Poľana.

„Po úspešnom spracovaní tancov z Plachtiniec a Príbeliec, ktoré mimochodom uspeli na celoštátnej súťaži choreografií detských folklórnych súborov v roku 2015, sa teraz sústredili na spracovanie bohatého materiálu z regiónu Podpoľanie v ukážkach tancov z Očovej, Zvolenskej Slatiny a Detvy“.

Veľká pozornosť bola venovaná zladeniu krojov, ktoré mali účinkujúci folkloristi na sebe a tieto sa dali šiť podľa predlohy pôvodných kusov ľudového odevu a boli doplnené tak, aby nepôsobili uniformne. Každý kus je vlastne originál – buď pôvodný, starý 70 aj viac rokov, alebo jeho ručne šitá kópia.

Celú túto parádu začali na fujarkách a slovom bratia Murínovci, v ďalšej časti sa predstavila spevácka skupina v gajdošských spevoch, nechýbal ani tanec z Detvy. Predstavili sa aj rozkazovačky z Očovej, zazneli Jánske spevy a samozrejme nechýbal čardáš zo Zvolenskej Slatiny. V sólo vystúpeniach sa blysli Tomáš Maliniak a Lucia Kolačkovská a na záver to uzavreli opäť Bratia Murínovci a aby sa nezabudlo, pomedzi jednotlivé časti zahrala ľudová hudba.

To bolo v skratke k scénosledu a to, čo bolo možné vidieť na pódiu počas jednej hodiny bolo jednoducho parádne.

Ešte na doplnenie – tanečným pedagógom, choreografom a vedúcim súboru je Soňa Sýkorová Moumani, vedúcou speváckej zložky Lenka Škodová a ľudovú hudbu vedie Milan Hronček. Vedúcou prípravky súboru je Ľubka Chlupisová.

Nech sa páči pár fotografií z tohto folklórneho podujatia.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.