Reklamy

Na zámku oprášia veľkolepé diela majstra Horovitza

.

TS: TO NAJLEPŠIE, ČO DOMA MÁME - Zvolenský zámok, 30. marec 2017│18.00

Slovenská národná galéria pripravila pre svojich návštevníkov v roku 2017 na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov pod názvom To najlepšie, čo doma máme. Ide o pravidelný cyklus špecializovaných výkladov, v rámci ktorého kurátori Slovenskej národnej galérie raz mesačne predstavia dielo, ktoré vo svojom zbierkovom fonde považujú za najzaujímavejšie. V marci privítame kurátorku Zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry SNG Janu Švantnerovú a jej hosťa, reštaurátora SNG, Miroslava Slúku.

JANA ŠVANTNEROVÁ: OPRÁŠME HOROVITZA, BUDE VÝSTAVA!

V tomto roku si pripomíname sto rokov od smrti maliara Leopolda Horovitza (1838 ˗ 1917). Pri tejto príležitosti spojili svoje sily Východoslovenské múzeum v Košiciach a Slovenská národná galéria, aby pripravili logisticky aj finančne náročnú kontextuálnu výstavu Horovitzovej tvorby. Autor pôsobil a vystavoval prevažne mimo rodných Košíc, jeho diela tak na výstavu pricestujú z Poľska, Rakúska, Maďarska, Ukrajiny a z Izraela. Niekoľko umelcových portrétov však vlastní aj SNG a práve tie nám v širších súvislostiach jeho života a tvorby predstaví kurátorka pripravovanej výstavy. Jej hosťom bude reštaurátor Miroslav Slúka, ktorý diela za účelom ich vystavenia nedávno zreštauroval a prinavrátil im tak pôvodný esprit a výrazovú silu. štúdia muža z gheta

Jana Švantnerová

kurátorka Zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry SNG

Absolvovala magisterské štúdium na Katedre dejín umenia na Univerzite Komenského v Bratislave, rigorózne štúdium na Katedre dejín umenia a kultúry Trnavskej univerzity v Trnave a dizertačné štúdium na Katedre teórie a dejín umenia na Masarykovej univerzite v Brne.

V SNG pracuje od roku 2012 ako odborná asistentka Zbierky úžitkového umenia. V roku 2013 pripravila v rámci spolupráce SNG a Židovského komunitného múzea výstavu Tieň minulosti. Venovala sa portrétnej a žánrovej maľbe druhej polovice 19. storočia a začiatku 20. storočia v kontexte tvorby maliara Leopolda Horovitza a poštátňovaniu umeleckých predmetov z majetku Židov za slovenského štátu.

PRIPRAVUJEME:

  1. apríla 2017 o 18.00

Vladimíra Büngerová, kurátorka Zbierok moderného a súčasného umenia

TS: SNG Zvolen zámok.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.