Reklamy

Zvolen hostí Ekotopfilm – Envirofilm, najstarší enviromentálny filmový festival na svete

.

TS:  Zvolen, 14. marca 2017 – Zvolen sa stal partnerom regionálnej tour Ekotopfilm - Envirofilm, Medzinárodného filmového festivalu zameraného na témy súvisiace s ekológiou, ochranou životného prostredia a trvalo udržateľným rozvojom. Prehliadku vybraných víťazných filmov budú môcť Zvolenčania vidieť 29. marca v TUZVO, poslucháreň B8. Vstup je zdarma.

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm (ďalej len „Ekotopfilm - Envirofilm“) má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji tohto roku sa bude konať jeho 44. ročník. Počas jedného týždňa prinesie viac ako 100 filmov z celého sveta, bohatý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 35 spíkrov a viac ako 17 000 návštevníkov.

Regionálna tour festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Zvolen je v poradí ďalším mestom, kde prinášame naše regionálne festivaly a v spolupráci s mestami a samosprávami celkovo plánujeme navštíviť 50 slovenských miest,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm – Envirofilm a dodáva: „Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Preto je dôležité prinášať tieto témy zrozumiteľne, atraktívne a zábavne čo najširšiemu publiku do všetkých regiónov. Verím, že pre ľudí zo Zvolena a okolia, charakteristickej svojou krásnou prírodou bude festival zaujímavý a motivujúci. Tešíme sa na každého milovníka prírody.“

Festival uvítala aj primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová: „Vo Zvolene o ochrane životného prostredia nielen hovoríme, snažíme sa k nej aj aktívne pristupovať. Preto si mimoriadne vážime, že môžeme byť hostiteľom EKOTOPFILMu, azda najznámejšieho festivalu upozorňujúceho na problematiku ekológie. Naše mesto sa hrdí titulom “mesto lesníctva”, krásy prírody môžu obyvatelia či návštevníci obdivovať priamo v jeho centre. Pýchou mesta je napríklad takmer nedotknutý park Lanice. Aj samotný mestský úrad sa snaží ísť príkladom v oblasti ochrany životného prostredia. Zamestnanci separujú odpad a zapájajú sa do aktivít na podporu cyklodopravy, aktuálne pracujeme na projekte, ktorého výsledkom bude používanie dažďovej vody na toaletách úradu. Naše mesto je známe ako priekopník plynofikácie MHD. Na tú v súčasnosti nadväzujeme zavádzaním ekologického paliva LNG, čím sme sa stali jediným slovenským mestom úspešným v celoeurópskom výskumnom projekte riadenom priamo z Bruselu. Festival EKOTOPFILM tak veľmi pekným spôsobom zapadá do celkového koloritu aktivít súvisiacich s našou snahou o ochranu životného prostredia.“

Ekotopfilm – Envirofilm sa bude konať v stredu, 29. marca, vo zvolenskom TUZVO, v posluchárni B8. Jeho program začína doobeda Junior festivalom, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl. Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Popri premietaní piatich víťazných filmov je pripravený aj sprievodný program MIMO PLÁTNA, diskusia s predstaviteľmi mesta na tému: Je Zvolen pripravený na zmenu klímy? Vstup na festival je ZDARMA.

Viac info nájdete na: http://www.ekotopfilm.sk

PROGRAM EKOTOPFILMU PRE VEREJNOSŤ 29. 3. 2017 (STREDA), ZVOLEN, TUZVO, POSLUCHÁREŇ B8

16:00 AKO SA ZRODIL PRALES SK DABING 003 AT/52’

 • Film, ktorý vznikal tri roky, odhaľuje veľmi zložité partnerské vzťahy medzi rastlinami, hmyzom a živočíchmi, ako aj evolučnú kreativitu a inteligenciu stromov. Úžasné zábery nás prenesú hlboko do odľahlých lesov rakúskeho národného parku Kalkalpen. Je to najrozľahlejšia divočina v Alpách. Človekom nerušená divoká príroda je už takmer štvrť storočia v rukách dramatického cyklu rastu a rozkladu, ktorý neochvejne vládne tejto jedinečnej krajine.

17:00 MIKROPÔROD SK DABING 146 UK/59’

 • Dvanásť svetových vedeckých kapacít sa pozerá cez mikroskop na pôrod celkom iným spôsobom. Ozrejmujú dôležitosť nášho mikrobiómu, triliónu baktérií, ktoré obývajú naše telo. Film odhaľuje najnovšie výskumy, ktoré tvrdia, že existuje veľmi úzke okno na optimálne „zasiatie a vyživenie“ mikrobiómu novorodenca. Toto okno sa týka pôrodu. Ak ho prepasiete, dôsledky môžu byť viditeľné neskôr na celoživotnom zdravotnom stave našich detí, či ďalších generácií.

18:00 MIMO PLÁTNA | JE ZVOLEN PRIPRAVENÝ NA ZMENU KLÍMY? 55’

 • Mestské prostredie je už dnes vystavené negatívnym dôsledkom zmeny klímy. Múdre samosprávy aj vedenia inštitúcií preto pripravujú a realizujú adaptačné plány a opatrenia, hoci sa pri tom stretávajú s rôznymi problémami a nástrahami. V meste Zvolen práve končí jeden z projektov financovaných z programu „Prispôsobenie sa zmene klímy a prevencia povodní a sucha“ financovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu SR. Aké sú konkrétne opatrenia mesta Zvolen a TUZVO?

Hostia: Pozvaní hostia z mesta Zvolen, TUZVO a Karpatského rozvojového inštitútu nám priblížia legislatívu a súčasné opatrenia, predstavia práve prebiehajúcu výzvu na projekty adaptačných opatrení na ochranu pred povodňami. Moderuje: Martina Paulíková z nadácie Ekopolis

19:00 PÚŠTNA RUŽA SK ZNENIE 095 SK/25’

 • Ako dostať vodu do púšte a zabezpečiť dostatok vlahy pre rastliny a dobytok? Tento rébus sa snažili riešiť obyvatelia indického Rádžastánu po stáročia. Úspechu sa však dočkal až projekt Chauka System, teda spôsob zachytávania dažďovej vody a jej využívanie na dlhodobo neúrodných pláňach. Zaujímavé je, že na to prišli ľudia bez vzdelania a skúseností s vedou, po rokoch skúšania a omylov. Dodnes je to svetový unikát, ktorý prichádzajú obdivovať odborníci nielen z Indie, ale aj zo zahraničia.

19:30 TAM NIEKDE V BANGLADÉŠI SK DABING 159 SG/47’

 • Hazaribagh – notoricky známy ako jedno z najľudnatejších miest sveta. Tento garbiarsky kraj čelí kritike vážneho znečisťovania rieky. Belinda Lee navštevuje garbiareň, aby sa presvedčila ako mladí a starí robotníci zarábajú na živobytie a pritom riskujú svoje zdravie.

20:30 BAOBABY MEDZI SÚŠOU A MOROM SK DABING 038 FR/55’

 • Baobaby patria medzi najpozoruhodnejšie stromy našej planéty, a to nielen pre svoju veľkosť a originálny tvar. Život týchto obrov na Madagaskare ohrozuje odlesňovanie. Cyrille Cornu a Wilfred Ramahafaly cestujú na piroge do srdca baobabých lesov, prebádajú 400 kilometrov divokého a izolované pobrežia juhovýchodného Madagaskaru. Film zaznamenáva ich cestu a odhaľuje ich objavy, stretnutia, vedecké výsledky o baobaboch a krajine, ktorá nebola ešte skoro nikdy nafilmovaná alebo fotografovaná.

JUNIOR FESTIVAL / určený len pre ZŠ a SŠ 8:30 – 12:30 I. STUPEŇ ZŠ – FILMOVÝ PROGRAM 35’

070 OBJÍMAČ STROMOV US/6’ BEZ DIALÓGU Hlboko v horskom lese nachádza osamelý tvor priateľa v podobe obrovskej sekvoje. Prichádza na to, že zmena je nielen prirodzenou ale i nevyhnutnou súčasťou života.

135 ZACHRÁŇME ZEM: AKUMULÁTOR SKAZY CZ/14’ CZ ZNENIE

 • V hlavných úlohách agentov sa súrodenci Max a Žofia vydávajú na misiu zachrániť svet. Zloduch Extin nastraží špeciálnu, diabolskú batériu do kontajnera so separovaným odpadom a dúfa, že sa zrecykluje. Nové batérie, vyrobené s kúskom jej hmoty by potom poškodili prístroje a ohrozili tým ľudí. Agenti majú čo robiť, aby batériu v triedičke našli a včas zneškodnili. Pomôže im v tom ich kamarát, pomerne dopletený papagáj Hero. Diváci sa dozvedia o význame a systéme triedenia odpadu, hlavne batérií a ich následnom spracovaní.

202 UZAVRETÝ KRUH US/2’ BEZ DIALÓGU

 • Sledujte cestu plastového vrecka zo zálivu až na otvorený oceán.

017 MÔJ STARÝ OTEC, ČEREŠŇA RU/13’ SK DABING

 • Animovaný film pre deti. Chlapec rozpráva o tom, ako vníma život a smrť, v akom prostredí sa mu žije lepšie. Rovnako je to aj príbeh jeho výnimočného starého otca, ktorý dokáže počuť stromy dýchať a verí, že človek neumiera ak ho niekto miluje.

II. STUPEŇ ZŠ – FILMOVÝ PROGRAM 30’

097 HON NA JEDNOROŽCA US/9’ SK DABING

 • Animovaný film, v ktorom sa spája veda a legenda, aby vyrozprával príbeh o pytliactve a vyhynutí jednorožca, ktorý je alegóriou reálnych živočíchov. Je malým cvičením kritického myslenia s otázkou, aký by bol náš vzťah voči jednorožcovi, ak by bol skutočný? Je sviežim pohľadom na ochranu prírody a nášho vzťahu voči iným živým tvorom.

168 MEDVEĎ A ŠKOREC SK/1’ SK ZNENIE

 • O tom, čo spojí medveďa a škorca pri hľadaní potravy.

209 NEVLASTNÉ DIEŤA MESTA A SNY Z ODPADKOVEJ HORY IN/6’ SK DABING

 • Na rozdiel od iných zberačov odpadkov z Odpadkovej hory, zbiera chlapec Devendra elektronický odpad z našich domovov a snaží sa z nich vyrobiť funkčné prístroje. Jeho inžinierske sny mu nedokážu zničiť ani karcinogéne plyny, ktoré sa z hory šíria.

135 ZACHRÁŇME ZEM: AKUMULÁTOR SKAZY CZ/14’ CZ ZNENIE

 • V hlavných úlohách agentov sa súrodenci Max a Žofia vydávajú na misiu zachrániť svet. Zloduch Extin nastraží špeciálnu, diabolskú batériu do kontajnera so separovaným odpadom a dúfa, že sa zrecykluje. Nové batérie, vyrobené s kúskom jej hmoty by potom poškodili prístroje a ohrozili tým ľudí. Agenti majú čo robiť, aby batériu v triedičke našli a včas zneškodnili. Pomôže im v tom ich kamarát, pomerne dopletený papagáj Hero. Diváci sa dozvedia o význame a systéme triedenia odpadu, hlavne batérií a ich následnom spracovaní.

III. STUPEŇ SŠ – FILMOVÝ PROGRAM 32’

138 TRVALÁ UDRŽATEĽNOSŤ DE/2’ SK DABING

 • Krátky animovaný film o príbehu trvalej udržateľnosti, od začiatkov v 18. storočí až po celosvetové environmentálne konferencie dneška. Vysvetľuje jej dôležitosť pre našu budúcnosť.

111 VOLÁM SA EVA A JAROVECKÉ RAMENO SI NEDÁM SK/15’ SK ZNENIE

 • Príbeh o nezmyselnej devastácii a záchrane Jaroveckého ramena je výpoveďou študentov Súkromnej strednej umeleckej školy animovanej tvorby. Dokumentárny film ,,Volám sa Eva a Jarovecké rameno si nedám’’ formou lyrického monológu apeluje na ľudské svedomie a potrebu ochrany prírody a jej spodných vôd – pitného zdroja nevyhnutného pre život nás všetkých.

161 NATURA 2000 SK/4’ SK ZNENIE Natura 2000 –

 • tento film nám priblíži význam, cieľ a poslanie sústavy chránených území označovaných ako Natura 2000. Dozvieme sa, z akých smerníc vychádza, koľko je v nej doposiaľ zahrnutých území európskeho významu a chránených vtáčích území na Slovensku. Natura 2000 je príležitosťou ukázať, ako si aj my vážime hodnoty kultúrno-prírodného dedičstva našej krajiny a ako chránime a staráme sa o vzácne druhy rastlín a živočíchov európskeho významu a ich biotopy.

212 AKO SA STAŤ VEGÁNOM: ALYSSIN PRÍBEH US/4’ SK DABING

 • Krátky dokument zachytáva príbeh Alyssy ako a prečo sa stala vyznávačkou vegánstva.

201 ŽIJEME POD VODOU DE/7‘ SK DABING

 • „Podmorskí” nadšenci, potápači a filmári z organizácie Jetlagged dávajú koralom novú šancu na život. Na ostrovnom raji Indonézie stavajú vážne poškodeným koralom umelé koralové útesy. Konštrukcie sú vybavené zvláštnosťou – elektrickým prúdom. Vďaka nemu rastú koraly rýchlejšie a sú zdravšie. Úspech projektu je skutočne prekvapujúci.
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.