• Št. mar 30th, 2023

Švábenského ríša zvierat ožila v Galérii na Tehelnej

ByIMG_1979

apr 9, 2017
Fotografie vystavené v galérii si ľudia pozerali so zatajeným dychom. Foto: ZV-podujatia.

V piatok 7.4.2017 sa v Galérii na Tehelnej slávnostnou vernisážou otvorila výstava fotografií z ríše zvierat Waldemara Švábenského pod názvom Rara Physis.

Po úvodnom slove Jozefa Klementa za Galériu na Tehelnej a úvodnej vložke v podobe čítania úryvku Jána Grausa z knihy o príbehu malého chlapca o príbehu nielen o kapele Deep Purple.

Kvázi kurátorom bol nezvyčajne po telefonickej linke dobre známy Boris Kršňák (festival VAD), ktorý vyjadril obdiv nad majstrovstvom pána Švábenského pri fotografickej zbierke, ktorú tu má vystavenú a taktiež vyzdvihol jeho zručnosť pri grafickej tvorbe. Upriamil pozornosť aj na to, čo to všetko obnáša, zachytiť tieto zvieratá vo voľnej prírode a koľko času zaberie aj následná postprodukcia v domácom prostredí.

K záveru povedal pár slov aj samotný autor, ktorému sa po tom všetkom len ťažko hľadali slová. Poďakoval a zároveň upozornil na Vieru Kučerovú, ktorá potom, čo videla prvé obrázky na Facebooku ho v podstate donútila urobiť z nich výstavu. Aj vďaka tomu táto výstava bude putovnou nielen na Slovensku, ale zavíta aj do Prahy.

Na záver len toľko, že výstava potrvá do 5.5.2017 a vrelo doporučujeme.

Waldemar Švábenský absolvoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Kremnici v roku 1986 ako reštaurátor štukovej výzdoby. Od roku 1990 sa venuje grafickému dizajnu a typografii. Má za sebou niekoľko víťazstiev v súťažiach o najlepší signmaking a logotyp, okrem toho sa venuje tvorbe tlačovín, časopisov, kníh, potravinových etikiet ….

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.